Kerhossa allergiaa
Lapset ovat pph:lla joka käy pari kertaa viikossa lasten kanssa kerhossa askartelemassa ym. Nyt on kuitenkin niin että toinen lapsistani on aina kerhossa saanut oireita, on tullut kasvoihin ihottumaa, nuhaa, tänään sitten jo flunssasta parantuneena oli ihan kauheassa yskässä kun hain heidät hoidosta. Oli kerhon jälkeen alkanut kakoa.
Mikä siellä kerhossa vois aiheuttaa tällasta?
Voinko pyytää pph:lta etteivät kävisi kerhossa koska oireita tulee?
Allergioita kulkee suvussa, itsekin olen moniallerginen ja myös eläimet aiheuttaa nuhaa ym.
Kommentit (4)
millainen se kerhotila on. Vaikea sitä täällä on tietää!
Vaihtoehtoja on niin paljon, että mahdoton arvailla- onko pph huomannut? kannattaa ottaa puheeksi, että tarkkailevat kaikkia mahdollisisa seikkoja siellä kerhossa.
itselle tulee mieleen:
-home
-vehnäjauhomuovailuvaha (tai muu vaha, jolle lapsi on allerginen)
-joku käyttää hyvin voimakasta hajuvettä siellä
-siellä on hyasinttejä tmv. kasveja
Vierailija:
Vaihtoehtoja on niin paljon, että mahdoton arvailla- onko pph huomannut? kannattaa ottaa puheeksi, että tarkkailevat kaikkia mahdollisisa seikkoja siellä kerhossa.itselle tulee mieleen:
-home
-vehnäjauhomuovailuvaha (tai muu vaha, jolle lapsi on allerginen)
-joku käyttää hyvin voimakasta hajuvettä siellä
-siellä on hyasinttejä tmv. kasveja
Nimenomaan pph:n kanssa tästä ollut puhetta, on huomannut itsekin. Ei osannut sanoa kummemmin mitään outoa sieltä, askartelut olleet lähinnä pahvin leikkaamista, vesivärejä ym.
Enpä pääse itse käymään siellä kerhotiloissa, töissä kun olen päivät tiukalla aikataululla ja tilat auki vain sen muutaman tunnin päivässä. En tiedä kuka kerhoa vetää. Tämä on nyt tässä vain arvailua ja mietiskelyä, tottakai alan asiaa selvittää tarkemmin.
Mulla ainakin itellä tulee hyasinteista ihan kauheat astmaoireet. Mutta ensimmäiset oireet olleet jo syksyllä, eikös tuo kukka ole joulukukka?
Hajuveteenkään en uskoisi, koska vetäjä esim ei ole lasten lähellä, pph:t hoitavat omat hoidokkinsa siellä ja ohjaavat askartelussa.
Hometta epäilisin itse, tai jos joku lapsi siellä olisi eläinperheestä. Mutta että joka kerta minun tyttö istuisi saman vieressä?
2vuotias kun ei vielä kavereita omaa niin usko että menisi tieten tahtoenkaan saman viereen. Lapsia kerrallaan kerhossa jotain 12. Sen tiedän ettei lapsi ole allerginen koirille eikä kissoille, molempia löytyy anoppilasta ja lapsi ok siellä.
Reagoisiko lapsesi herkemmin kun on sukurasitteena allergiaa jne.?