Työsuhde alkoi 1.4.2008 ja päättyy maaliskuun viimeinen päivä niin paljonko
saan lopputiliin lomarahaa siis moneltako päivältä? Entä jos pidän lomana niin montako päivää olen poissa töistä ennenkuin työsuhde päättyy? eEikös tuosa ole kesäloma kertynyt, ainoastaan vaan et työsuhde päättyy?
Kommentit (33)
Meillä sai aluksi 2pv/kk ja sen jälkeen kun täysi lomankertymisvuosi on täyttynyt niin 2½pv/kk.
Sulla tuli täysi lomankertymisvuosivuosi (1.4.08-31.3.09) eli sanoisin että 2½ x 12kk = 30 päivää.
Faktatiedot saat palkanlaskennastasi.
Jos työt olisi alkaneet 2.4. niin sinulle kertyisi lomapäiviä 2 per kk. Kun työsuhde alkoi kuitenkin jo 1.4. niin lomapäiviä kertyy 2,5 per kk ("mikäli työsuhde on kestänyt vuoden lomankertymisvuoden loppuessa on kertymä 2,5 päivää" <-- 1.4.-31.3. lasketaan vuodeksi ei tarvitse olla 1.4.-1.4.).
Eli sinulle on kertynyt täydet 30 päivää lomaa. Kahden päivän per kk kertymälläkin se olisi 24 päivää.
TES:sissä voi olla vielä jotain parannuksia mutta vähintään tähän em. olet oikeutettu.
ennen työsuhteen loppumista niin lomasi alkaa jo 4.3. Toisaalta lomakausi alkaa vasta 1.4.2009 jolloin firman ei tarvitse myöntää tuota lomaa sinulle vapaana.
Lomarahaa saat (pidetystä) lomasta kk palkka/50*24 - verot. Jos et pidä lomaa ollenkaan vaan otat rahana saat kkpalkka/25*24 eli lähes täyden kuun palkan extraa.
eli 30 päivää (tai sitten olen kerryttänyt sadoille työntekijöille väärin lomaa viimeisen 5 vuoden aikana, ja niin ovat sitten tehneet myös työtoverini)...
T. palkanlaskija
eli aloitin työt 1.4 ja päättyi seur. vuonna 31.3 . Ja lomapäiviä kertyi 30 - 2,5 pv/kk, koska vuosi tuli täyteen lomanmääräytymisaikana.
Joten 30 päivää saat, lomaa tulee viis viikkoa.
Eli vasta sitten kertyy 2,5 kk
Uskokaa jo!
Palkanlaskija itsekin, 18 v jo
Enpä haluaisi olla yrityksessäsi töissä. Ehkä haluaisit kertoa tämän laskuperiaatteesi liiton edustajalle niin voivat siellä korjata mokasi 18v ajalta.
Enpä haluaisi olla yrityksessäsi töissä. Ehkä haluaisit kertoa tämän laskuperiaatteesi liiton edustajalle niin voivat siellä korjata mokasi 18v ajalta.
30 päivää kertyi. Jos oisin alottanu vaikka 5.4. niin ei ois tullu kun vaan 24.
Työntekijä ansaitsee vuosilomaa lomanmääräytymisvuodelta, joka on aina 1.4. - 31.3. Jos työsuhde on kestänyt 31.3. mennessä alle vuoden, vuosilomaa on ansaittu 2 arkipäivää, tai jos työsuhde on 31.3. mennessä kestänyt yli vuoden, vuosilomaa on ansaittu 2,5 arkipäivää jokaiselta täydeltä lomanmääräytymiskuukaudelta. Puolikkaat lomapäivät pyöristetään aina ylöspäin.
Ertossa saa kaksi päivää koska et ole ollut vuottas töissä ENNEN 1.4.08-jne
Eli vasta sitten kertyy 2,5 kkUskokaa jo!
Palkanlaskija itsekin, 18 v jo
Vuosi on 365 päivää ei 366 päivää (paitsi karkausvuotena... ;)).
Vuosi on esim. 1.1.2008-31.12.2008 ei 1.1.2008-1.1.2009
Sain 30 päivää. Tuo 2.4. kuulemma riitti vuoden täyttymiseen kun 1.4. oli sunnuntai.
Joten luulisin että kyllähän 1.4.-31.3. pitäisi myös riittää. :-)
Eli vaikka työt olisi alkaneet 10.4.07-31.3.2008 olisit ansainnut sen 30 päivää lomaa.
Toi 18 vuotta palkanlaskijana on järkkytapaus tai sitten trolli....
Sain 30 päivää. Tuo 2.4. kuulemma riitti vuoden täyttymiseen kun 1.4. oli sunnuntai.
Joten luulisin että kyllähän 1.4.-31.3. pitäisi myös riittää. :-)
ja lauantait lasketaan lomapäiviksi.
24 päivää olet lomaa ansainnut joten laskepa kalenterista itse.
Ota palkanlaskentaan yhteys ne kyllä tietää kun kysyt sieltä tai jos yrityksen palkat laskee kirjanpitotoimisto tai tilitoimisto niin soitat sinne.
Liiton toimisto on oiva paikka myös selvittää näitä asioita jos ei itse tiedä.