Lapsen hampaiden pesusta!
Mitenkäs kun 1v 10kk vanha tyttömme ei antaisi millään pestä hampaitaan. On yritetty kaikkea, annettu oma harja toiseen käteen, katsottu peilistä samalla kun harjataan, toinen vanhemmista pesee omia hampaita vieressä kun lapsen hampaita harjataan ym. mutta ei auta. Joudutaan sitten kauhean huudon ja itkun kanssa pesemään väkisin hampaat. Tuleekohan tästä jokin kammo hampaidenpesua kohtaan tai jotain? Mielestäni kuitenkin hampaidenpesu sellainen asia, joka tehtävä halusi lapsi tai ei! Inhottavaa vain kun toinen itkee kuin syötävä aina pestessä. Eikä ole hampaidenpesu mikään uusi juttu, ollaan pesty kyllä siitä asti kun eka hammas puhkesi, eikä ole siitä koskaan tykännyt, mutta nyt viimeiset n. 4kk ollut tosi vaikeaa. Eli vinkkejä kaivattaisiin!!
Kommentit (4)
Meillä kelpaa paaaaljon paremmin pojalle 1v9kk :)
Tai ainakaan meillä ei ole jäänyt. Välillä hammaspesu oli tosiaan yhtä huutoa, toinen piti pojan päätä paikallaan ja toinen pesi väkisin... Minusta myös hampaat pestään, halusi lapsi sitä tai ei. Nyt on jo tosi kauan ollut helppoa. Lapsi on 4v. Aamulla pesee itse ja äiti tarkistaa, illalla äiti tai isä.
meilläkin pestiin välillä itkun kanssa, silloin en viitsinyt kauaa " kiusata" vaan lähinnä vaan käytin hammasharjaa periaatteesta lapsen suussa. ainakin kun on ollut hampaita tulossa, niin ikenet ovat niin kipeät että sen takia hampaitten pesu on kurjaa.
välillä meillä auttoi hassuttelu.
se että lapsi sai pitää hammastahnatuubia kädessään.
se että lapsi sai pestä aikuisen hampaita samalla kun aikuinen pesi lapselta.
nykyään sujuu hyvin. se auttaa meillä tosi paljon, kun sanoo aina mistä pestään. " nyt pestään alhaalta, nyt pestään sivulta, nyt ylhäältä" nielaisutauot aina välissä. lapsi on jo oppinut miten hammaspesu menee ja mistä kaikkialta pestään. tietää milloin on valmista.
meillä aamuisin lapsi saa pestä itse hampaansa samalla kun vanhempikin pesee omiaan. illalla sitten aikuinen harjaa lapsen hampaat että tulee edes kerran kunnolla. sekin on auttanut että saa välillä ihan ominpäin harjailla ilman että siihen puututaan.
kyllä varmasti jossain vaiheessa helpottaa.
Nyt lapsi on kolme vuotias ja jo monta kuukautta on hampaiden pesu sujunut mallikkaasti eli antaa pestä hyvin. Meillä helpotti silloin kun vaihdoin hammastahnan mauttomaan alsten salutemiin. En tiedä oliko sattuma vai johtuiko käytöksen muutos tahnasta.
Ei lapsi vieläkään hampaiden pesusta p i d ä , mutta antaa pestä kuitenkin.