Minkälainen ihminen antaa pojalleen nimeksi Eeli?
Kommentit (10)
Tavallisia ihmisiä ollaan. En ymmärrä miksi kysyt moista. Pitääkö olla tietynlainen ihminen, jos antaa tietyn nimen lapselleen?
Eeli on suomennettuna " jumalani" ja pitää olla juntti jos ei tuota tiedä---
On tosi outoa antaa sellainen nimi pojalleen!
Siis kyllähän esim. Jessican ja Toukon vanhemmista tule ihan erilaiset mielikuvat. -ap
Vierailija:
Tavallisia ihmisiä ollaan. En ymmärrä miksi kysyt moista. Pitääkö olla tietynlainen ihminen, jos antaa tietyn nimen lapselleen?
Eelistä tulee mieleeni " eeli, eeli, lama sabaktani" eli " jumalani, jumalani, miksi minut hylkäsit" (koulun uskontotunnilta...)
Vierailija:
Eeli on suomennettuna " jumalani" ja pitää olla juntti jos ei tuota tiedä---
On tosi outoa antaa sellainen nimi pojalleen!
Oma nimeni on suomeksi ' armo' :D
" Eeli, Eeli, miksi minut hylkäsit!" . Siis Jeesus huusi näin ristillä. Meillä oli yltiöuskonnollinen ope ja siksi tällaisia juttuja on jäänyt mieleen. Ehkei kaikille ole tuo Eelin merkitys tuttu. Mieheni ihmetteli, kun sanoin, että eeli tarkoittaa " jumalani" .
mutta exä kertoi sen nyk. vaimolleen ja ne ehti ensin. aaargghh. en siis välitä siitä että nimi on muillakin, mutta en tietty olis ' voinut' laittaa nimeksi samaa ku niillä. matkia. musta se olis ollut friikkiä.
mutta hah, sainkin tytön :)
Perheen muillakin lapsilla on vähän erikoisemmat nimet.
Eelin äiti on mukava kaikille ja ehkä vähän hiljainen. Normaaliälyllä varustettu ihminen. :)
Ei siinä mitään jos äiti jumaloi poikaansa, mutta tyttöystävä parka joka kiihkon viedessä joutuu aina vaan jumaloimaan Eeliään.
Lapset kasvaa ;-)
suvustani löytyy yks Eeli ainakin. Olen 23v suht koht normaali kotiäiti =) Sisaruksiinsa nimi passais ihan hyvin. Mies ei varmaan vaan lämpeäis nimelle... No kuopuksenkin hyväkstyi viimein..