Miten opettaa 6v uimaan joka ei ole käynyt uimassa juuri lainkaan.
Kommentit (5)
sen sijaan on tärkeämpää että lapsi saa vietää päivänsä vedessä turvallisesti vanhempien KANSSA (Siis ne vanhemmatkin ovat siellä vedessä leikkimässä, eivätkä vain katsele rannalta) ja totutella elementtiin kaikessa rauhassa.
ja sitten uimakouluun alkeita opettelemaan.
Eli puhallellaan vettä, roiskutellaa, kastellaan, liu' utaan, kellutaan, niin että vesi ei pelota, eikä haittaa vaikka vähän vettä menee henkeen.
Jonkinlainen kelluntavälinen voi olle apuna kellunnoissa ja liukumisissä aluksi. Vähitellen liukuihin otetaan mukaan jalat/kädet ja siitä se sitten lähteen.
Tärkeintä siis aluksi oppia olemaan pelotta vedessä. Paljon kannustusta ja leikkien oppimaan.
alkaa yleensä tulla jo itsestään halu oppia liikkumaan vedessä muutenkin kuin kahlaamalla.
jos kyseessä erityisen arka lapsi, anna tottua ihan rauhassa ja muita katsellen. esimerkin voimalla ja vähän " esittämällä" meidän arat lapset ovat oppineet voittamaan pelkonsa.
yhdessä leikkien, juosten kaatuen kelluen, hyppien jne. SItten pitäisi uskaltaa pistää pää veden alle, oppia liukumaan ja lopuksi uintiliikkeitä.