Mikä sinusta on hyvä hinta 6 vuotta vanhalle Britaxin turvaistuimelle?
Kommentit (14)
20 e maksaisin korkeintaan. Ostin itte kaverilta kakkosautoon istuimeksi 5 v vanhan maxi cosin istuimen ja maksoin 10 e.
Komponentit ovat voineet haurastua ilman, että sitä silmämääräisesti voi huomata.
Jos ne todella haurastuisivat siinä ajassa käyttökelvottomiksi, ei niitä voisi monen vuoden käyttöön myydäkään.
Käyttöikä taitaa olla määritelty maks. viiteen - seitsemään vuoteen. Liikenneturvan verkkosivuilla on lisätietoa. Muoviosien jännite vähenee merkittävästi n. kuudessa vuodessa.
Itse en ikinä huolisi noin vanhaa istuinta edes ilmaiseksi.
Mutta tätä istuinta ei ole käytetty kuin 1-5 kertaa vuodessa, joten aivan uuden veroinen on. Emme siis omista autoa.
Vaikka istuin olisi 6 vuotta pakkauksessaan kaapin perällä, ei sitä siltikään enää voi sanoa uudenveroiseksi.
Vierailija:
Mutta tätä istuinta ei ole käytetty kuin 1-5 kertaa vuodessa, joten aivan uuden veroinen on. Emme siis omista autoa.
Lasten turvallisuus ennen kaikkea. Istuimissa on ihan hyvästä syystä " parasta ennen" - päiväys.
Lisäksi turvaistuimet ovat takuulla ehtineet kehittyä 6 vuoden aikana parempaan suuntaan.
-12-
Itse ostin aikoinaan 2 vuotta vanhan Britax-istuimen 20¿.
Tutulle voisi antaa, jos olisi todella vähän käytetty.
Toki onnettomuus voi silloinkin sattua, silloin pitää vain rukoilla että istuin kestää. Kun äidin ja isän autoissa on jo kunnon istuimet, ei ole varaa ostaa enää kolmatta kallista istuinta. Ja joka autossa täytyy olla omat istuimet, koska asutaan etäällä, ja esim. isovanhemmille matkustetaan junalla (en ala rahtaamaan istuinta junassa, kun lisäksi on mukana kaksi lasta, rattaat ja matkatavarat).
Ykkösistuimeksi enkä edes kakkosistuimeksi en tuon ikäistä ottaisi.
Hyvin voi käyttää vielä jopa 10 vuotta vanhaa istuinta, vaan kun ei ole kolaroitu.
...se on kyllä niin räjähtäneen näköinen, että ehkä siitä vois 10¿ saada...
Jos on hyvän näköinen vielä, niin ehkä n.30¿ vois pyytää -riippuu tietty mallistakin.