”Mikä meidän nuoria miehiä vaivaa? Nuoret miehet eivät saa lapsia, he eivät mene naimisiin. Minä olen huolissani heistä”, Varhila sanoo.
Kommentit (233)
Kysymys on että miksi pitäisi mennä naimisiin ja perustaa perhe? Että saadaan lisää työvoimaa ja veronmaksajia?
Kuka haluaa olla osa tätä työkulttuuria jossa tyntekijän asemaa poljetaan ja ihminen nähdään pelkkänä resurssina jollekkin firmalle?
Ainoastaan vihervasemmistossa miehillä on kuukautiset ja he pystyvät siis lisääntymään.
Alentuneet testosteronit ja aikuisviihteen liikakäyttö.
Jään vain odottamaan sitä, että tässäkin ketjussa syytetään naisia, eikä ao miehiä itseään, puhumattakaan laajemmista yhteiskunnallisista rakenteista.
Miten minä menen itseni kanssa naimisiin vai haluaako Varhila palata aikaan, jolloin naisilta ei kysytty?
Vierailija kirjoitti:
Harvoin miehet saavat lapsia.
Mitä nyt jokaisen syntyvän lapsen kohdalla joku mies saa lapsen.
Onhan tämä huolestuttavaa, ettei miehet vieläkään saa lapsia, vaikka meille on vuosia kerrottu, että mieskin voi synnyttää!
Velttoja yhtä kuin pienet mulkkunsa!
Voin oikein hyvin ilman lapsia ja avioliittoa ja huolenpitoasi, minulla on jo vanhemmat. Kiitos
Yhteiskuntaa on kehitetty fiilispohjalta ymmärtämättä sitä dynamiikkaa mikä vaikuttaa konepellin alla. Lopputulos on hmm... erikoinen. Todennäköisesti ei elinkelpoinen.
Miksi syrjääntyneistä ihmiskohtaloista pitäisi olla huolissaan. Antaa heidän elää niin kuin elävät ja annetaan vähän taskurahaa jotta pysyvät hengissä. Kukaan ei voi pelastaa näitä surkimuksia. Pillua he eivät saa ja töitä ei ole joten ryypätkööt itsensä sitten hengiltä.
Ehkäpä nuoria miehiä ei kiinnosta saada lapsia tai mennä naimisiin. Ovat huolissaan ylikansoituksesta ja omasta hiilijalanjäljestään.
Miksi se avioliitto ja lasten tekeminen edes pitäisi olla velvollisuus miehille, mutta naisille valinta? Varhila on selvästi hyvin sisäistänyt patriarkan.
Naiset ovat itsenäisempiä nykyään niin täytyyhän siinä avioliitossa molemmat olla kun heteroista puhutaan. Eikä se mikään naisten vika ole,nainen saa valita itse miten haluaa elää,ainakin useimmat.
Miehille riittää nykyisin irtopimppa silloin tällöin saatuna.
Matriarkaatit ovat aina kuolleet pikana sukupuuttoon. Ei ole sen monimutkaisempaa.
Nuorille miehille on kerrottu, että naiset eivät tarvitse heitä mihinkään ja että naiset pitää jättää rauhaan.
Miehet on osittain syrjäytetty ihan tarkoituksella. Ovat monesti hankalia ja omapäisiä myös työpaikoilla. Ehkä naisia on helpompi hallita.
Mitään ei kannata tässä maassa enää tavallisena miehenä tehdä koska parisuhteen tai seksin saaminen on äärimäisen mahdotonta. Naisten vaatimukset ovat todella röyhkeitä ja saavuttamattomissa kunnollisille miehille: pitää olla kavereita ja isot sosiaaliset piirit, hyväpalkkainen työpaikka, auto, nousujohteinen ura tai rankka rikoshistoria tatuointeineen, ei saa olla yksinäinen, ei saa olla hiljainen, ei saa olla ujo, ei saa pelata videopelejä, pitää olla urheilullinen, pitää olla pitkä jne. Diversiteetti, inkluusio ja feminismi ovat saaneet syövyttää yhteiskuntaa jossa elämme sisältä pitkään - vihdoin samme nauttia tuloksista saaden sen mitä ansaitsemme.
Ei nuorissa ole vikaa vaan yhteiskunnassa. Ihan hyvä etteivät lisäänny.