Kuka hautajaisiin
2011 luokkatoverini äiti kuoli ja osallistuin kun pyydettiin pitämään muistopuhe. Se meni ok mutta paha mieli jäi kun mieheni oli kuski eikä saanut tulla sisälle. Oli 27astetta pakkasta ja sunnuntai ja paikat kiinni. Mies sitten ajeli ympäriinsä kolme tuntia ja nouti minut nälkäisenä ja vihaisena ja kylmissään ja palasimme kotiin 250km päähän. Luokkatoverini itse kuoli kevöttalvella. En mennyt hautajaisiin koska ne oli maalla 400km päässä pe aamuna klo 10.Tuntematon paikka ja hautausmaa 15km keskustasta Google mukaan. Missä olisin ollut yötä. Vainajan mies on kovasti pahoillaan. Adressin lähetin. Ottakaa järjestäjät huomioon yöpymismahfollisuudet. Hotellia ei ollut missään. Mies on nyt nyreissään kun Reetta ei tullut.
Kommentit (6)
Kyllä kuskin olisi pitänyt saada osallistua, ainakin mei,lä kutsutaan kuskitkin pitoihin. Eikö ruokaa tarjottu hautajaisissa ?
Suuta auki. Olisit jo sen äidin hautajaisiin laittanut ehdoksi, että miehelle myös ruoka. Ja näihin ystävän hautajaisiin sulla oli myös ihan selkeät syyt eli ihan turha miehen on loukkaantua.
Kuskille tarjotaan aina tupakat ja sapuskat oli mikä keikka tahansa.
Eikö hän ollut pahoillaan, ettet päässyt tulemaan eikä nyreissään?
Mies lähetti kohteliaisuudesta kutsun
Jos ei pääse tulemaan, niin sitten ei pääse.
Kyllä Verta järjestää uskoville en.