Pitääkö 10 vuoden ystävyys vastakkaisen sukupuolen kanssa katkaista jos löytää uuden mustasukkaisen kumppanin?
Kommentit (94)
Riippuu siitä kumman haluat pitää.
No ei todellakaan! Kuvitteleeko se uusi partneri että hänellä on oikeus hyväksyä tai hylätä kaverisi? Ei ole!
Aivan sinun ja uuden kumppanisi välinen asia, ei se täällä kyselemällä ratkea.
Se eristäminen tuskin rajoittuu eri sukupuolta oleviin kavereihin.
Miks kukaan ottais mustasukkaista kumppania?
Itse heivaisin sen mustiksen mäkeen
Ei tarvitse, mutta olisi ehkä hyvä kuunnella kumppanin ajatuksia aiheesta (ellei ainoa mitä hän on sanonut on uhkavaatimus välien katkaisusta). Välien katkaisemisen vaatiminen ei ole normaalia. Sen sijaan minusta on normaalia toivoa saavansa myös tutustua tähän ystävään ja että puoliso ei vietä hänen kanssaan lähes kaikkea vapaa-aikaa. Sellaisestakin olen kuullut.
Termit, termit... nykypäivänä sana ystävyys, toveruus ja kaveruus eivät merkitse enää mitään. Ennen kaveria ei jätetty rintamalle, nykypäivänä kaveria voidaan käydä hoitelemassa ne ajat kahden seurustelun välillä (ja mielellään aikanakin, jos saadaan uusi kumppani epäilemään itseään mustasukkaiseksi tällaisissa tilanteissa). En luota miehen ja naisen väliseen ystävyyteen ihan noin paljon.
Kumman valitset? Annatko uudelle suhteellesi yhtä paljon tilaa kuin annoit aikoinaan ensirakkaudellesi? Jos et anna, et ole kumppanisi arvoinen.
Hän ei ole mustasukkainen. Vaan sinä tahdot pitää verkot vesissä seurustelun aikanakin, syöt sekä pöydässä että mäkkärillä, niinsanoakseni.
Jos päädyt jo suhteen alussa tuollaisiin joko-hän-tai-minä - valintoihin niin kumppani varsin todennäköisesti ei ole sinulle oikea. Itse tein aikanaan virheen tuollaisessa tilanteessa ja sillä valinnalla on edelleen elämääni negatiivisia vaikutuksia vaikka erosta on jo yli 2 vuotta.
M60+
Kumppani on ykkönen, ystävät toissijaisia. Kumppani on se jonka kanssa perustetaan perhe ja rakennetaan elämä, se joka on toinen puolisko. Ystäviä tulee ja menee.
Heittäisin mustasukkaisen tapauksen mäkeen mieluummin. Mustasukkaisuus pahenee vain ajanmyötä katsos ja se pohjimmiltaan perustuu luottamus pulaan. Ei luottamusta niin ei kannata parisuhteeseen alkaa edes. Vaikka olisikin kuinka hyvännäköinen tahansa?
En osaisi arvostaa ihmistä, joka katkaisee välit yhteenkään ystävään toisen henkilön käskystä. Jos ei ihminen edes ystäville ja perheelle osaa olla lojaali, niin sellainen ihminen on läpeensä mätä eikä siihen voi parisuhteessakaan luottaa.
Pitää jos haluat että sinut suljetaan kellariin
Vierailija kirjoitti:
En osaisi arvostaa ihmistä, joka katkaisee välit yhteenkään ystävään toisen henkilön käskystä. Jos ei ihminen edes ystäville ja perheelle osaa olla lojaali, niin sellainen ihminen on läpeensä mätä eikä siihen voi parisuhteessakaan luottaa.
Kumppanille ollaan ensisijaisesti lojaali. Jos ei viitsi edes sen vertaa uhrata kumppanilleen niin parempi on pysyä sinkkuna sitten loppuelämä.
Parisuhde on toimiva ja onnellinen vasta kun puoliso (vaimo) saa päättää toisen rahan- ajan-, alkoholinkäytöstä ja ystäväpiiristä sekä harrastuksista
No ei todellakaan pidä. Oma on valintasi, mutta minä en kyllä lopettaisi muita ihmissuhteita vain koska kumppani on mustasukkainen. Jos hän jo nyt vaatii tuollaista, on vain ajan kysymys milloin alkaa vaatia jotain muuta.
Mustasukkaisuus liiallisessa muodossa on isoimpia red flageja mulle miehessä. Lisäksi ihan h*lvetin pelottavaa. Pitäisin ystävän, en miestä.
On multa tällaista vaadittu. Arvaa kumpi sai kenkää?