Ketä teillä paistaa kinkun?
Mietin laittaa aatonaattona yöksi uuniin, mutta jos tuleekin sähkökatko, kun jokavuotinen sähköverkon kuormitus iskee.
Kommentit (20)
Kuka paistaa kinkun- tarkoittanet-
Päivällä meinasin kinkun uuniin laittaa.
Mitenkä se kinkunpaistaminen ulkona , ennenvanhaan vartaaseen roikkumaan lihat, ihmistä myöten joten mistä löytyy tyypit veivin päähän haloo?
Ei Ketä meidän kinkkua paista. En edes tunne koko kaveria.
Se Ketä ei tuu meille tänäkään jouluna.
Juu ei käy. Oon sanonut Ketälle, että paista kotonas vaan kinkkusi. Meidän uuniin ei mahdu kuin meidän oma kinkku
Itse paistan ja puen sen sinappi huntuun
Ketä? Ai tarvitaanko siihen useita paistajia?
Ei kukaan. Mies tekee jouluruuat, en vielä tiiä mitä on tarjolla paitsi perinteisiä laatikoita lisukkeena jotka ostin itse. Mies käy huomenna ostaa ne ruuat, kalat ym mitä haluaa ja aikoo laittaa perheelle. Riisipuuron teen minä. Ja rosolliin ostin tarpeet jo et senkin teen. Mies aiko tehdä sekameteli/luumusopan.
Mies nyt lasten kanssa Tukholmam risteilyllä, aamulla tulevat niin jutellaan sitte mitä syödään jouluna. Ainakin kalaa/lohta ja luulenpa, et karjalanpaistia.
Ah kun nautin nyt yksinolosta. Enkä hössötä mitään. Joulu saa tulla 🙂
Uuni paistaa kinkun jo huomenna 23.päivä. Ja joulusaunakin illalla. Meillä joulu alkaa ajoissa.
Tytär tuo taas kinkun, en tiedä paistaako itse vai ostaako paistettuna. Semmoisen pienen pari kiloisen. Se riittää hyvin tälle porukalle.
Minä varmaan teen senkin. Mies kiukuttelee kun pyysin kanto avuksi kauppaan huomenna mitään muuta ei joulun eteen tee.
Meillä kinkun paistaa leivinuuni. Ei haittaa sähkökatkot, kun lämpö on tuotettu koivuklapeilla ja tallennettu uunin kiviin.
Melkeinpä kaikki naapurit ja tuttavat. Lähistöllä ei asu piiperoita.