Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Gladiolus! Sopiiko eteläsuuntaiselle pihalle? Jotain sipuleita nytkin istutettavissa maahan? Koskas ne sitten kukkii...?

Vierailija
29.03.2007 |

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
29.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ne eivät kestä pakkasta. yhtään. Niinpä ne kannattaa istuttaa ruukkuun, jonka voit nostaa sisälle yöksi ainakin kesäkuulle asti. Jos istutat ne nyt ja huhtikuulla, ne kukkivat ehinäkuulta alkaen. Jos istutat maahan vasta silloin kesäkuussa, ne eivät todennäköisesti ehdi kukkia ennen syyspakkasia, mutta saathan toki leikattuna ne (jos muistat ennen ensimmäisiä pakkasia) leikkokukiksi, ja ne avautuvat vaasissa aika nätisti.



Etäsuunta on ihan ok.

Vierailija
2/2 |
29.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mm. sellaisia kylmää paremmin kestäviäkin.



Ne on kyllä ihania. Todella kauniita kukkia! Mutta itse en ole saanut niitä kukkimaan kuin vasta elokuussa vaikka olen aina ensin istuttanut ne sisälle ruukkuun. Leikkokukkina ovat aivan upeita. Yksikin oksa on mielettömän kaunis maljakossa. Meidän piha onkin tosin hieman varjoinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla