Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä johtuu se, että joillakin odottavilla äideillä sikiön liikkeet sattuvat kovasti (loppuraskaudessa)?

Vierailija
21.03.2007 |

Johtuuko se siitä, että pienokainen on poikkeuksellisen eläväinen vai johtuuko se äidin fysiologiasta?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
22.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on tullut muutama aika napakka potku arkaan paikkaan, mutta ne tulevat niin yksittäisinä ja arvaamatta, että ei niihin lääkettä voi oikein ottaa. Saa nähdä tuleeko vielä jämäkämpiä otteita kun kokoa tulee lisää (nyt rv 34).

Vierailija
2/6 |
22.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotkut ovat jo masussa villimpiä kuin toiset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
22.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on nyt ollut peräkkäin kaksi villimiestä mahassa, ja mietin itsekin, että johtuuko siitä, että lapset ovat tosiaan eläväisiä, vai omasta ruumiinrakenteesta tms.

Vierailija
4/6 |
22.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta niitä tulee pahimpina aikoina vain muutaman minuutin välein jopa kolmen tunnin aikana ja ne ovat erittäin kivuliaita. Silloin tarvitsen särkylääkettä.

-ap

Vierailija
5/6 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime yö oli tuskainen. Kolme tuntia jouduin valvomaan koska rajut potkut ja muu liikehdintä kesti niin kauan. Aamuyöstä liikkeet eivät enää olleet kivuliaita joten pystyin nukkumaan silloin. En viitsisi joka yö ottaa särkylääkkeitä. Pelkään, että kivut kasvavat vauvelin kasvaessa. Vauvan koko on arvioitu keskitasoa pienemmäksi ja olen rv 38. Onko kellään mitään vinkkejä miten voisi helpottaa kipuja?

-ap

Vierailija
6/6 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mm vihlonta sinne alas ja sitten yksi kohta vasemmalla alavatsassa oli kipuherkkä (varmaan ärtynyt suoli) ja sattuihan se vääntelehtiminen välillä, kun oli jo paljon viikkoja.