Mikä instrumentaalinen musiikki hautajaisiin kun arkku kannetaan kirkkoon tai pois kirkosta jos ei halua virttä?
Jos ei halua virttä instrumentaalisenakaan versiona. Ehdotuksia?
Kommentit (95)
Adagio on aika yleinen, harvemmin tosin arkku kannetaan melodian mukana sisään. Mutta saattomusiikiksi sopii varmasti aika laajalla skaalalla eri kappaleet, tosin kannattaa kysyä kanttorilta, että taipuuko soittamaan jotain tiettyä kappaletta?
Bachilta löytyy paljon kaunista kirkolliseen tarkoitukseen sävellettyä musikkia. Kanttorit mielellään soittavat myös uutta kirkollista musiikkia, kannattaa kysyä häneltä ehdotuksia.
narvan marssi on suomen armeijan käyttämä voidaan soittaa myös uruilla.rumpujen sijaan.
Usein loppusoittona on Händelin Largo, jonka myös vähemmän virtuoosinen urkuri on tottunut soittamaan.
Meillä papilta löytyi heti suosituksia, ja lupasi vielä tarvittaessa kysyä kanttoriltakin vinkkejä.
Händelin Sarabande oli mieheni hautajaisissa. Se soi nyt Telian 5G-mainoksen taustalla.
Näin pappina voin sanoa, että nuo ketjussa jo mainitut Air, Adagio ja Largo ovat todella yleisiä. Nocturnea kuulee myös. Harvoin alku- ja loppusoittona kuulee mitään virsiä. Papille ja kanttorille voi vapaasti ehdottaa soitettavia teoksia, jos sellaisia on mielessä.
Meillä soitettiin evakolle "Laps olen köyhän kauniin Karjalan."
Soi vienosti murheeni soitto. On kaunis, mutta tietysti surullinen sävel. Muutenkin kansanlauluista löytyy varmasti sopivia.
I. Ron. Butterfly: In the Eve`s Garden,my love
Miksi siunataan kirkossa jos ei hyväksy virsiä?
Vierailija kirjoitti:
Miksi siunataan kirkossa jos ei hyväksy virsiä?
Moskeija oli varattu.
freestyler