Voisitko asua 25 neliön yksiössä?
Voisitko asua 25 neliön yksiössä? Asunnossa on myös hyvän kokoinen parveke. Mietin itse sellaiseen muuttoa. Viihdyn hyvin kotosalla ja mietinkin, kaatuuko noin pienessä asunnossa seinät päälle. Toisaalta, en halua hukkaneliöistä maksaa. Esimerkiksi kaksiossa asuessani toisessa huoneessa vain nukuin. Yksiöön tuskin saa sohvaa ja sänkyä. Onko kokemuksia miten toimiva ratkaisu vuodesohva on?
Kommentit (98)
Riippuu asunnon muista ominaisuuksista. Jos Suomen parhailta asuinalueilta ja erinomaisessa kunnossa, niin voisin. Muuten en, riittää opiskelijakämppäajat.
Vierailija kirjoitti:
Olen asunut jos 5 vuotta 19 neliön yksiössä.
Minä 22 vuotta.
Asun 26 neliön yksiössä. Pienipalkkainen ala ja pk-seutu syynä. Kyllä tänne mahtuu ja saa kodin kivaksi kun ei hamstraa tavataa.
Sohvaa ei minulla ole, parisänky ja nelipaikkainen pyöreä pöytä sen sijaan. Mutta en omista teeveetäkään, ei kiinnosta sellainen ajanhaaskuu.
Olen asunut kaksi vuotta 11:n neliön solukämpässä.
Jos asuisin yksin, voisin. Nyt mies ja 4 lasta, niin en voisi. Olen minimalistinen, enkä itse oikeastaan tarvitse mitään kummempia tavaroita, harrastukset kodin ulkopuolella ja varusteita ei tarvitse.
Vierailija kirjoitti:
Asun 26 neliön yksiössä. Pienipalkkainen ala ja pk-seutu syynä. Kyllä tänne mahtuu ja saa kodin kivaksi kun ei hamstraa tavataa.
Sohvaa ei minulla ole, parisänky ja nelipaikkainen pyöreä pöytä sen sijaan. Mutta en omista teeveetäkään, ei kiinnosta sellainen ajanhaaskuu.
Parveke on minullakin, kesällä kuin yksi huone lisää. Hyvä viljellä pientä syötävää ja kukkia.
Itseä harmitti 30 neliön yksiössä sohvan puute. Aina piti istua sängyllä. Eli pieni sohva tai hyvä nojatuoli pitäisi mahtua, niin sitten joo. Parvellisessa ei mitään ongelmaa.
Tee hotellihuonesisustus. Kunnon sänky ja nojatuoli (tai kaksi). Mietin itsekin tällaista ratkaisua. Asun Hesassa ja asuminen kallista. Nyt eläkeläisenä voisi jo hieman hemmotella itseään. Uudesta kaksiosta yksiöön....? Siitä olisi helppo siirtyä aikanaan palvelukotiin.
Kiitos vastauksista . Tämä avarti paljon pohdintaani .
Voisin. Haluan kivan asunnon, neliöillä ei väliä, mutta vuokralla on. Eli 20 neliötä, jos hyvä kokkausmahdollisuus ja kiva kylppäri löytyy, riittää hyvin. Olen askeettinen, nautin, että ei ole juurikaan tavaraa.
Asun. Sänky on tosiaan suurin haaste, futon ehkä toimivin ratkaisu ellei halua että koko asunto on sänkyä. Itse nostan petivaatteet päiväksi tuulettumaan ja laitan patjan sivuun
Olen huomannut, että kaikista Tavaroista tulee pienessä tilassa tärkeämpiä ja esteettisempiä. Elämään mahtuu kyllä ihan hyvin, mutta tilaa roinalle ja "sinne päin" tavaroille ei ole
riippuu pohjakuvasta, jos on järkeväpohjainen, niin kyllä. Tohon ei isoa sohvaa mahdu, mutta esim. divaani saattaisi hyvinkin mahtua ja/tai kunnon mukava nojatuoli + rahi tai mekanismituoli.
Ikeassa on kivoja vuodesohvia, joissa säilytystilaa petivaatteille. Toimii hyvin!
Kun on asunut melkein puolta pienemmässä soluhuoneessa jakaen sen itselle vieraan kämppiksen kanssa niin 25 neliön kämpässä yksin asuminen tuntuu jo oikein hyvältä vaihtoehdolta, jos päiviin pääsääntöisesti riittää muutakin ohjelmaa ja tekemistä kuin seiniin tuijottelua.
Yliopisto-opiskelija
AP, jos sinun täytyy valita sohva tai sänky, panosta ehdottomasti hyvään sänkyyn. Unohda kaikki epämukavat sohvasängyt. Jos tulee vieraita, laita sängyn päälle päiväpeitto ja tyynyt niin siinä voi istuskella
Asuttiin mun miehen kanssa kahdestaan 24 neliön yksiössä 4v. Muutettiin isompaan siinä vaiheessa kun olin viimeisilläni raskaana. Vauvan kanssa olis menny hankalaksi kun oli ylin kerros, ei hissiä, ei parveketta, ei säilytystilaa eikä tilaa vauvansängylle. Mutta minä olen myös kotihiiri eikä kaatunut seinät vaikka mies oli samassa tilassa.
Asuin sinkkuna 27 neliön yksiössä, ei mitään ongelmaa.
Olen asunut 30 neliössä jo 22 vuotta.
Hyvin pärjättiin silloisen poikaystävän kanssa 23 neliön yksiössä. Edes parveketta ei ollut. Ero tuli, mutta se ei ollut yksiön syy.
Olen asunut jos 5 vuotta 19 neliön yksiössä.