onko muilla tällaista tutista luopumista
Hei!
Tarvisin kovasti neuvoja tutista vieroittamiseen. lapseni on jo 2 v 10kk.. Tutti on ollut käytössä vain yöunilla. Tutista luopumista on valmisteltu lapselle puheen tasolla jo pitkään. Hän itse pakkasi tuttinsa tuttavaperheen vauvalle. Pari yötä on oltu ilman tuttia. Kaikki on mennyt ihmeen hyvin. Tyttö ei ole kysynyt tuttia ja on nukahtanut ilman sitä. MUTTA... yöllä herää parhaimmillaan vartin välein, kätisee ja pyörii tuskaisena eikä asetu. Ei kysy tuttia kuitenkaan. En tiedä onko muilla ollut minkälaista. Ihmetyttää se, ettei tyttö huuda tutin perään, muttei silti nuku... Apuja kaivataan!
t.mama0304
Kommentit (3)
samaa kyselen minäkin..tyttö tulee toukokuussa 3 v ja saatiin ennen pikkuveikan syntymistä päiväunitutti pois..yritettiin myös yöltä pois, mutta se oli sellasta, että tyttö heräs huutamaan hädissään..ja enää ei huutanut tutin perään, mutta näki painajaisia ja oli järkyttävän turvaton...hyörii ja pyörii..tällaista oli kolme viikkoa sitten en enää jaksanut vaan annoin yhden valvomisen yhteydessä tutin ja yöt parani heti niinku olis turvan saanu takas..on muutenki tosi arka..että kun tuli päikkäreiltä pois ja etti mua ja meni toista huonetta kohti niin ku keittiöstä hihkasin " täällä" niin kiljuen juoksi jo toista huonetta kohti..ja ku jotaki outoja ääniä kuuluu esim. naapurista " mitä tapahtu, mikä se oli" on kova miettimään asioita ja kyselee ja pohtii jos jonkinmoista...no sitte tuli päiväunitutti takasi ku veli synty ja huomas, että toisellaki on..nosti sellasen metakan ja kun toinen huusi mahaansa ja säikähti vielä siskon huutoa..niin en kertakaikkiaan jaksanut taistella vastaan (oli yhden flunssa-kuumejakson yhteydessä, kun ei päästy edes ulos)..olen ajatellut jo sellaistaki, että jos ens kesänä veis ti-ti-nalle taloon tiri-nallelle, niinku serkkutyttö kaikki tutinsa...tyttö turvautuu tuttiin joka itkun yhteydessä (en toki anna, mutta kerjää) ja sitte kun on vielä sellanen, että kun alkaa huutamaan niin saa kauhea kohtauksen ja sitte alkaa yökkiä ja meinaa oksentaa (matkapahoinvoinnista kärsii myös ja autossa saatava heti hiljaseks,,mutta onneks ei enää autossa itke..sillon ei kaipaa tuttia, jos nukahtaa autoon) en tajua miten jaksaisin ottaaa tutin väkisin pois..sillä pakkohan se kohta on, mutta ku yöt joutuu herätä jo muutenki, koska hän nukkuu levottomasti ja heräilee ja sitte vielä vauva heräilee syömään aika ajoin...on niin jotenki väsyny, ettei millään tahdo jaksaa alkaa taistella...tuttipullo jäi vuoden iässä pois, ja sillon olis pitäny olla viisas ja jättää tuttiki...kun tulis toi veli vanhemmaks ja jäis siltä yösyötöt pois ni jaksas toisen kanssa ( nyt 5 kk)
Luovuttiin tutista (se meni " rikki" ) kun tyttö oli 2v3kk. Illalla nukahtaminen oli myös vaikeaa eikä pyytänyt tuttia koskaan. Tämä kesti muutaman illan. Tosin sen jälkeen, en tiedä onko sattumaa, ennen hyvin nukkunut tyttö alkoi heräillä yöllä eikä meinannut saada unta. Tätä jatkui muutaman kuukauden, nyt alkaa jo helpottaa. Annettiin tytölle uniturvaksi musiikki eli nyt yleensä nukahtaa musiikkiin ja jos yöllä herää eikä saa unta niin pyytää myös musiikin ja se rauhoittaa.
Älä anna tuttia takaisin kun ei kerran sitä pyydäkään. Tuo yölevottomuus tuli meilläki (2v1kk kun luopui ihan suosiolla) ja sitä kesti muistaakseni sen pari viikkoa, pikkuhiljaa tasaantuen.