Miten ihmeessä löysitte mieluisen omakotitalon jonka ostitte?
Niin niin ränsistynyttä ja ankeaa kun myytäviä taloja katsoo. Ja toisessa ääripäässä sellaisia päällepäin hulppeita huviloita jotka on sitten hinnalla pilattuja. Missä tavalliset, hyvin hoidetut nelihenkiselle perheelle sopivat talot on?
Kommentit (41)
Etsittiin useampi vuosi. Kun tuli sopiva kohdalle, niin siinä kohden vasta hankinta, ei haluttu pitää turhaa kiirettä. Montaa käytiin kyllä katsomassa ja vertailemassa etsintäaikana.
Ainoakoti, Kastelli, Jukka talot, Muurametalot, kannustalot, design talot, sieltä katalogista se löytyi aihio mistä ruvettiin omaan makuun sopivaa työstämään.
Onneksi valintamme ei ollut Jukka talot.
Ihan turha ostaa muiden vanhoja, kun saat korjausvelan ja varainsiirtoveron kaupan päälle. Lisäksi elätät edellisen omistajan arvonnousua ja lihotat välittäjän tilipussia.
Vanhan talon ostamista ei puolla mielestäni yhtikäs mikään, tee tai teetä uusi.
Rakennettiin itse niin saatiin sellainen kuin haluttiin ja just sinne, minne haluttiin.
En ymmärrä muutenkaan miksi ostaa vanhaa ja ränsistynyttä taloa joka on ollut muiden asuttamana vuosikaudet. Yök!
Pari vuotta meni etsiessä, suurin osa oli silloinkin (2005) älyttömän hintaisia.
Vierailija kirjoitti:
Ainoakoti, Kastelli, Jukka talot, Muurametalot, kannustalot, design talot, sieltä katalogista se löytyi aihio mistä ruvettiin omaan makuun sopivaa työstämään.
Onneksi valintamme ei ollut Jukka talot.
Ihan turha ostaa muiden vanhoja, kun saat korjausvelan ja varainsiirtoveron kaupan päälle. Lisäksi elätät edellisen omistajan arvonnousua ja lihotat välittäjän tilipussia.
Vanhan talon ostamista ei puolla mielestäni yhtikäs mikään, tee tai teetä uusi.
Höpöhöpö
Rakensin itse,en ole mensan jäsen.
Vanhoja maatiloja on myynnissä pilvin pimein. Varmistettiin vain ettei ole hometta ja tehtiin kaupat. Hyvää taloa "etsittiin" jotain kaksi kuukautta. Ongelma oli että jouduttiin tekemään huomattavia remppoja ennen muuttoa ja näillä näkymin niihin menee vielä kaksi kertaa ostohinnan verran rahaa lähivuosina.
Onko se sen arvoista? Meillä on nyt koti rauhallisella paikalla maaseudulla. Huomattavasti tilaa viljellä omas ruokaa tontilla. Kanoja tuottamassa lihaa ja munia joiden eettisyydestä voidaan olla varmoja. Neljä mehiläiskennoa tuottamassa hunajaa eikä sitä riisitärkkelystä ja siirappia mitä kaupasta joutuisi ostamaan.
Niin että onko tämä srn arvoista?
Vierailija kirjoitti:
Ainoakoti, Kastelli, Jukka talot, Muurametalot, kannustalot, design talot, sieltä katalogista se löytyi aihio mistä ruvettiin omaan makuun sopivaa työstämään.
Onneksi valintamme ei ollut Jukka talot.
Ihan turha ostaa muiden vanhoja, kun saat korjausvelan ja varainsiirtoveron kaupan päälle. Lisäksi elätät edellisen omistajan arvonnousua ja lihotat välittäjän tilipussia.
Vanhan talon ostamista ei puolla mielestäni yhtikäs mikään, tee tai teetä uusi.
Riippuu sijainnista. Muuttovoittokaupungeissa toki voi olla arvonnousua. Mutta on Suomessa paikkakuntia, joissa omakotitalon myyjä ei omiaan takaisin saa. Sitten rakentamisen hinta on myös noussut. Ja kannattaa vertailla mikä on todellinen kustannusarvio uudesta ja verrata vanhojen hintoihin.
Täällä Helsingissä varsinkin uusissa on se tonttiongelma. Ne tontit toki maksaa, mutta päälle monella alueella ne kaikki parhaimmat paikat ovat jo rakennettu. Eli myytävät tontit ovat jonkun isomman kadun varressa, josta suoraan edestä pyyhältää paljon autoja, kävelijää, pyöräilijää ja bussia. Sekä et saa mitään omaa rauhaa takapihalla, kun useamman naapurin ikkunoista näkee vähintään toisesta kerroksesta sinne ihan suoraan. Vanhemmat talot on rakennettu ymmärrettävistä syistä jo aikoinaan niille parhaimmille paikoille isommolla tonteilla, Ja tuo sijainti alueella on todella iso asia ja se kyllä harmittaa vaikka kuinka hieno ja uusi se talo olisikin!
Tilantarve oli sen verran pienempää kuin monella että päädyttiin rakennuttamaan itse. En tiedä millaista jälleenmyynti arvoa pienellä omakotitalolla syrjäkylillä on mutta se ei ole minun murheeni. Arkkitehti piirsi juuri meille sopivat 74 neliötä.
Vierailija kirjoitti:
Tilantarve oli sen verran pienempää kuin monella että päädyttiin rakennuttamaan itse. En tiedä millaista jälleenmyynti arvoa pienellä omakotitalolla syrjäkylillä on mutta se ei ole minun murheeni. Arkkitehti piirsi juuri meille sopivat 74 neliötä.
Millainen tontti ja onko sulla tilaa viljellä?
Tontti on isohko, 7000 m. Tässähän pitäisi vaikka hevosta mutta meillä ei ole kuin sisälemmikit ja hyvin pienimuotoinen hyötykasvimaa kahden tarpeisiin. Oma kaivo. Kanat ovat kalliita omasta kokemuksesta, edelliset kesäneidit popsivat pellavaa, eivät päätyneet pataan vaan kotieläinpihalle asukeiksi. Terveyteni ei ole aivan priimaa, muuten varmasti kuokkisinkin enemmän mantuja, vaikka myyntiinkin asti. Suurin osa tontista on luonnontilassa kuten haluan sen olevan.
Löydettiin muutaman vuoden vanha talo. Sisältä kaikki oli hyvässä kunnossa ja laitteet uusia. Bonuksena pihakin oli laitettu valmiiksi. Ei tarvinnut tehdä muuta kuin muuttaa sisälle.
Mekään emme löytäneet sopivaa taloa. Omakotitaloja ylipäätään oli kotikaupungissani tarjolla yllättävän vähän. Onnekkaasti löysimme kuitenkin tontin järkevään hintaan loistopaikalta, ja rakensimme siihen spekseihimme sopivan talon. Suosittelen muille samaa, jos vain sopiva tontti löytyy.
Pitää vain tietää, mitä tahtoo. Jos haluaa rakentaa tai rakennuttaa, tekee niin tarkan ja perusteellisen harkinnan jälkeen. Loppuiäksi vai toistaiseksi eli myöhemmin myytäväksi. Onko kyseessä oma koti vai sijoitusasunto. Kriteerit ovat tietenkin aivan toisenlaiset.
Jos haluaa remontoida tai teettää remontteja, tekee niin. Joko itselle loppuiäksi tai toistaiseksi ja myöhemmin myytäväksi eli aikomuksena saada tuloja myöhemmin. Ja taas kriteerit aivan toisenlaiset.
Jos ei halua rakennuttaa eikä remontoida, valitsee sitten sopivista sen, johon voi muuttaa heti.
Millainen huollon tarve vuosien mittaan on? Paljonko päivittäistä "puuhastelua" lämmityksessä, vaikkapa lämmönsäätelyssä ym. on? Voiko matkustella vai vaatiiko talo esimerkiksi talvella jatkuvaa läsnäoloa tai "tuuraajaa" , vaikkapa lämmityksen takia tms. Paljonko pihatöitä on? Paljonko pihan tekeminen alusta alkaen maksaa? Mihin olet valmis ja mistä olet kiinnostunut, ratkaisee.
Missä viihtyy? Rauhallisemmalla alueella vai keskellä arkipäivän hyörinää ja hyviä kulkuyhteyksiä. Suurten kaupunkien läheisyydessä vai hiljaisemmalla seudulla.
Tarvitseeko paljon vai vähän tilaa? Jos ei harrasta varsinaisesti kotona, pienetkin tilat voivat olla sopivat. Jos taas harrastaa paljon ja kaikenlaista, saattaa olla tarvetta isommalle neliömäärälle. Ja piha, tontti tai viljelyala vielä lisäksi.
Ensin pitää olla selvillä omat koetellut toiveet talonpohjasta eli miten haluaa asua, esimerkiksi yhdessä tasossa vai kaksi- tai kolmikerroksisessa talossa ja siihenhän vaikuttaa ikäkin. Nuorena "jaksaa" juoksennella kerrosten väliä hakemassa milloin mitäkin tavaraa, kun taas iäkkäänä ja rollaattorin kanssa ei.
Mitkä ovat ne kaikista tärkeimmät asiat, josta ei voi luopua? Ja mitkä niitä asioita, joilla ei sittenkään ole niin suurta painoarvoa lopullisessa päätöksenteossa? Aina pitää erotella suuret ja pienet asiat toisistaan.
Jatkuva yhteydenpito välittäjiin, laajempi alue, selkeät toivomukset, ahkera etsintä, joskus jopa talon etsinnästä ilmoittelu tutuille, suvulle, kavereille jne. saattaa auttaa asiassa taas yhden askeleen eteenpäin.
Vierailija kirjoitti: Vanhoja maatiloja on myynnissä pilvin pimein. Varmistettiin vain ettei ole hometta ja tehtiin kaupat. Hyvää taloa "etsittiin" jotain kaksi kuukautta. Ongelma oli että jouduttiin tekemään huomattavia remppoja ennen muuttoa ja näillä näkymin niihin menee vielä kaksi kertaa ostohinnan verran rahaa lähivuosina. Onko se sen arvoista? Meillä on nyt koti rauhallisella paikalla maaseudulla. Huomattavasti tilaa viljellä omas ruokaa tontilla. Kanoja tuottamassa lihaa ja munia joiden eettisyydestä voidaan olla varmoja. Neljä mehiläiskennoa tuottamassa hunajaa eikä sitä riisitärkkelystä ja siirappia mitä kaupasta joutuisi ostamaan. Niin että onko tämä srn arvoista?
Miksi jotain siirappia pitäisi ostaa kaupasta? En ikinä osta mitään hunajaa, mutta hyvä teille, jos tarve on noin kova ja mehiläiskennot auttavat asiaan .
Ei löydetty.
3 kertaa olemme suunnitelleet ja rakentaneet täydellisen itse. Ainoa keino
Minä ostan auton sillä perusteella, minkä värinen se on ja millainen rekisteritunnus on. Talon ostamisessa on vähän sama juttu. Fiilis ratkaisee.
Vierailija kirjoitti:
Ei löydetty.
3 kertaa olemme suunnitelleet ja rakentaneet täydellisen itse. Ainoa keino
Siis kolme kertaa, paraniko joka kerralla?
Etsimme vuoden taloa kunnes sopiva löytyi. Talon pohja on tärkein juttu. Avokeittiö olohuone ja kolme makkaria ja harraste tila. Olemme remonttitaitoisia joten jouduimme remontoimaan 3 kuukautta ennen muuttoa. Saunatilat meni uusiksi ja seinät maalattiin ja tapetoitiin.