Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yritän säästää rahaa tekemällä tavallisia kotiruokia kalliiden einesten ja ravintolaruokien sijaan. Mitä ruokia teette kotona edullisesti?

Vierailija
01.04.2024 |

Mitkä koko perheelle sopivat kotiruoat ovat edullisia tehdä ja sopivat monipuoliseen kotiruokaan?



Ei karppaus/paleo/pätkäpaastovinkkejä - ei tarkoitus siirtyä näihin. Tavallista ruokaa.

Kommentit (90)

Vierailija
41/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Makaronilaatikko

chili con carne

lasagnette

keitot runsaalla määrällä tuoreita juureksia, siskonmakkara, jauheliha, kana+koskenlaskija

lihapullat muusilla ja paihdetuilla porkkanoilla

riisipuuro

 

Vierailija
42/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kinkkukiusaus: perunaa, sipulia, kinkkusuikaleita, karkeaksi raastettua porkkanaa, kermaa ja pippuria. Isoon vuokaan ja uuniin. Mausteita voi vaihdella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
43/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riisipuuro. 

JOskus puuro on ihan hyvä lounas. Halvan siitä saa, kun korvaa maidon halvimmalla kermalla ( 48 senttiä meillä)

Vierailija
44/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse köyhäilen ja näytän k-ruuan sovellusta - siis tuotteiden about hinnat katon. Viikon ruuat suunnittelen kerralla niin että budjetissa pysytään ja proteiinia tulee tarpeeksi. Googlella löytyy reseptit, jos on laiskalla tuulella niin IS ruokala. Teen mausteista ja joskus myös tulista ruokaa. Mausteet ostan itämaan marketista, yrtitkin halvempia. 2 hengen ruuat 50-60 eur/viikko.

Mutta tykkään laittaa ruokaa

Vierailija
45/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lihamureke, uunijuurekset, tsatsiki

currykastike, riisi, kanankoivet

intialainen linssipata, riisi, naan leipä, raita

tortillat

kasvissosekeitto

kasvislasange

tonnikalapastavuoka

kalapuikot, perunamuusi ja tartar kastike

kalakeitto seitistä

hernari, pannukakut

kanawok ja nuudelit 

kinkkukiusaus

spagetti ja jauhelihakastike 

pestopasta

siskonmakkarakeitto

hotdogit

itsetehty pizza 

hampparit

lihapullat, muusi ja ruskeakastike

nää on meidän perheen yleisimpiä arkiruokia ja kylkeen aina kreikkalainen salaatti/ raastesalaatti, kaali ananas salaatti. 2 ihmisen ruokakulut näillä on jonkun 200-250e/kk

 

Vierailija
46/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Moni vastaa täällä lihaa mutta se ei ole kovin halpaa. 

Jauheliha on halpaa, se täyttää vatsan ja pitää nälän kunnolla poissa.

Kallista se on. Ainakin kunnollinen jauheliha. Kanan jauheliha on halvempaa, siihen vaihtamalla säästää. 

100 g eurolla ei ole kallista 10 % naudan jauheliha. Tonnikala ei ole sen halvempaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
47/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lohta uunissa kasvispedillä. Esim zucchini, munakoiso, paprika, sipuli.

Naudan lapaa, niskaa ja kylkeä saa halvalla ja niistä saa hyvää lihapataa esim erilaisia curryjä. Googlaa vaikka British Raj Curry, johon ei tarvitse hirveästi eksoottisia mausteita.

Ja ihan kasvisruuista saa hyviä, kuten erilaiset uunipastat, toki niihin voi lisätä esim pancettaa.

Kannattaa googlata reseptejä ja käyttää google kääntäjää jos ei osaa ruotsia, ranskaa tai italiaa. Mut ihan englanniksikin löytyy paljon hyviä reseptejä.

Mausteita, oliiviöljyjä ja säilykkeitä saa myös edullisesti netistä ruokakaupoista. Tosi hyvälaatuista tavaraa mitä ei Suomessa saa kaupoista!

Ja sienet ja marjat kannattaa poimia itse. Näin keväällä kannattaa hyödyntää luonnon antimet nokkoset ja vuohenputket tuoreina versoina kunhan ei sekoita niitä myrkkykasveihin.

Ja muistakaa, että itse tekemällä saa aina parempaa ja edullisempaa ruokaa.

Vierailija
48/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Moni vastaa täällä lihaa mutta se ei ole kovin halpaa. 

Jauheliha on halpaa, se täyttää vatsan ja pitää nälän kunnolla poissa.

Kallista se on. Ainakin kunnollinen jauheliha. Kanan jauheliha on halvempaa, siihen vaihtamalla säästää. 

100 g eurolla ei ole kallista 10 % naudan jauheliha. Tonnikala ei ole sen halvempaa.

Niin ei tonnikalakaan mitään halpaa ruokaa ole missään nimessä. 

Eurolla saa kilon kasviksia. Siihen nähden liha on kymmenen kertaa kalliimpaa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
49/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perunat  ovat  halpoja. 

Vierailija
50/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Moni vastaa täällä lihaa mutta se ei ole kovin halpaa. 

Jauheliha on halpaa, se täyttää vatsan ja pitää nälän kunnolla poissa.

Kallista se on. Ainakin kunnollinen jauheliha. Kanan jauheliha on halvempaa, siihen vaihtamalla säästää. 

100 g eurolla ei ole kallista 10 % naudan jauheliha. Tonnikala ei ole sen halvempaa.

Niin ei tonnikalakaan mitään halpaa ruokaa ole missään nimessä. 

Eurolla saa kilon kasviksia. Siihen nähden liha on kymmenen kertaa kalliimpaa. 

Mutta tonnikalasta saat tehtyä kastikkeen jauhelihaa halvemmalla.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
51/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Naanleipä on helppo ja halpa tehdä itse. sinne paputäyte. Mutta en tiedä miten nirsoja esim. lapset näille on?

Vierailija
52/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osassa Suomea jo nyt saa korvattua salaatit ja yrtit luonnosta löytyvillä

 

Vaatii panostusta, mutta on rahan arvoista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
53/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Moni vastaa täällä lihaa mutta se ei ole kovin halpaa. 

Jauheliha on halpaa, se täyttää vatsan ja pitää nälän kunnolla poissa.

Kallista se on. Ainakin kunnollinen jauheliha. Kanan jauheliha on halvempaa, siihen vaihtamalla säästää. 

100 g eurolla ei ole kallista 10 % naudan jauheliha. Tonnikala ei ole sen halvempaa.

Niin ei tonnikalakaan mitään halpaa ruokaa ole missään nimessä. 

Eurolla saa kilon kasviksia. Siihen nähden liha on kymmenen kertaa kalliimpaa. 

Kerro kasvis, jota saa eurolla kilon. Muu kuin peruna, jonka hinta on noin euron kilo.

Vierailija
54/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tonnikalan lisäksi myöskään kalapuikot ei ole halpaa, kalaa ei juurikaan, maksaa turhaan epäterveellisestä kuorrutteesta. Valmiiksi jauhettu hauki on meilläpäin 12€/kg, täyttä kalaa suoraan kalastajalta, tulee hyvät pihvit ja tätäkin voi jatkaa niinkuin jauhelihaa vaikka kasviksilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
55/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Moni vastaa täällä lihaa mutta se ei ole kovin halpaa. 

Jauheliha on halpaa, se täyttää vatsan ja pitää nälän kunnolla poissa.

Kallista se on. Ainakin kunnollinen jauheliha. Kanan jauheliha on halvempaa, siihen vaihtamalla säästää. 

100 g eurolla ei ole kallista 10 % naudan jauheliha. Tonnikala ei ole sen halvempaa.

Niin ei tonnikalakaan mitään halpaa ruokaa ole missään nimessä. 

Eurolla saa kilon kasviksia. Siihen nähden liha on kymmenen kertaa kalliimpaa. 

Mutta tonnikalasta saat tehtyä kastikkeen jauhelihaa halvemmalla.

 

Saa toki jos laittaa tonnikalaa hyvin vähän siihen kastikkeeseen. Kilohinnaltaan tonnikala on kalliimpaa.

Vierailija
56/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Porkkana  ainakin

Vierailija
57/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Usein se itse ruoka on ihan halpaa tai edullista, mutta sitten sen kanssa syödäänkin kalliita lisukkeita. Pakastekasviksista saa vielä ihan ok lisukkeen, mutta jos ottaa sen ruuan kanssa kallista leipää, siihen päälle monta viipaletta juustoa ja vielä paprikaa ja salaattia (huom! ruuan kanssa syötävä leipä), juomana on limua tai kallista tuoremehua, iso töräys ketsuppia ruuan päälle, pari isoa lusikallista raejuustoa, nökäre ranskankermaa keittoon... Ruoka-annos maksaa 1€, lisukkeet siihen päälle 3 euroa.

Itse lasken annoshintaan mukaan noi lisukkeetkin, minusta se on rehellisempää (itselleni, en minä muille tilivelvollinen ole!).  Päivän, viikon ja kuukauden ruokakuluihin vaikuttaa myös se, mitä syödään ruoka-aikojen ulkopuolella. Meneekö aamupäivällä pussillinen pähkinöitä, illalla telkkaa katsoessa puoli pussia sipsejä ja energiajuomatölkki? Onko terveellinen välipalahedelmäannos banaani, omena, appelsiini vai kupillinen lohikäärmehedelmä-litsi-rambutan-hedelmäsalaattia (mä kyllä tykkään noista kaikista mainituista).

Vierailija
58/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun näitä ohjeita lukee, ei ihme että suomalaisilla on verenpainetauteja ja ylipainoa🙈.

Vierailija
59/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Porkkana  ainakin

Totta. Kahden kilon säkin ostamalla jää kilohinta jo alle euron. Kilon pussi maksaa melkein yhtä paljon. Kaali samoin maksaa euron ainakin. 

Vierailija
60/90 |
01.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kikhernecurry ja riisi. 

 

Tunge ne kikit hanuriisi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme kuusi