Mies jäi kiinni valehtelusta
Tutustuin hiljattain erääseen mieheen joka vaikutti lupaavalta, mutta silti oma vaisto käski olla luottamatta mieheen. Joku vain tökki. Mies oli ollut 10 vuoden parisuhteessa ja kertoi, että erosivat sen vuoksi, kun kasvoivat erilleen. Perus siis. Nyt kuitenkin olen itse saanut selville, että erosivat sen vuoksi, kun mies ihastui toiseen ja lähti hänen matkaan. Erosivat sitten myöhemmin ja mies yritti häntä koipien välissä palata exä luokse jonka kanssa oli 10 vuotta. Oli myös tuonut tämän ihastuksen yhteiseen kotiin, kun asui vielä tämän naisen kanssa jonka kanssa oli sen 10 vuotta yhdessä. Miksei voi olla rehellinen, onko se liikaa pyydetty? Olisi sanonut rehellisesi eron syyn, että lähti toisen matkaan, mutta ei. Eihän tällaisiin voi luottaa ja ikävä kyllä se leimaa myös muut miehet. No, sanomattakin selvää, että jätin hommat kesken. Eihän sitä koskaan voisi luottaa kyseiseen mieheen, jos jo alkumetreillä parin kuukauden tutustumisen jälkeen pitää valehdella. En ymmärrä miehiä. Paljon helpompi olla jatkossakin vain sinkku ja keskittyä töihin.
Kysynkin, että tällaistako se on nykyään deittailu maailma, kun viimeksi käynyt treffeillä tätä ennen vuonna 2017?
Kommentit (19)
Vaikuttaa itsekkäältä mieheltä, hyi, jos mun kotiin mies toisi jotain toisia naisia, niin saisi lähteä lopullisesti. Itsekästä, ei kunnioita muita kuin itseä.
Nainen aina luottaa komeaan mieheen. Naisille se miehen ulkonäkö on niin tärkeää että nainen uskoo ettei komea unelmamies koskaan valehtele.
No ei kai kukaan tuollaista kerro, sehän torppaa kaikki mahdollisuudet uuteen suhteeseen. Tai no, aina on näitä latvalahoja, jotka kelpuuttavat pettäjät ja muut urpot.
Vierailija kirjoitti:
Nainen aina luottaa komeaan mieheen. Naisille se miehen ulkonäkö on niin tärkeää että nainen uskoo ettei komea unelmamies koskaan valehtele.
En mä ainakaan. Mä muistan kun nuorena seurustelin klassisen komean miehen kanssa, ja äitini jo varoitteli, että olisi parempi ottaa ruma, saa "itte pittää". Ja niin siinä kävi, että mies petti aika pian työmatkalla ollessaan, selitteli humalatilalla ja vannoi ettei toistu. Mutta kun sitten toistui, lopetin jutun siihen.
No ehkä hän häpesi, monet valehtelevat hädissäänkin. Älä nyt ihan nipota kaikesta mutta tutustua kannattaa. Munkin eksä on vähän tuollainen ollutkin aina, tosi raskasta kun saa jatkuvasti tivata että oletko nyt todellakin rehellinen? Samaa saa tehdä yhteiseltä teiniltäkin, sitten lopuksi jossakin vaiheessa myöntävät ja itkevät ja sitten saa taas lohduttaa sekä silitellä. Tuollaisia monet ovat. Nuorena varsinkin valehtelevat ja peittelevät enemmän, monesti myös vastaavat vain kylmästi ettei heidän asiansa kuulu toisille.
Monet haukkuvat eksiä ihan turhanpäiten, en ole koskaan ymmärtänyt tätä logiikkaa. Ymmärrän että asioista voi puhua ja vähän valittaakin koska jotkut nyt vain ovat sellaisia mutta jotkut sitten oikein kyllä dramatisoivat asioita.
Monet häpeävät jos on tullut varsinaisesti mokattua tai pelkäävät mitä muut ajattelevat siitä miten asiat ovat menneet. Ei pettäminenkään esimerkiksi tarkoita sitä että pettää jatkossa, se on täysin urbaani legenda.
Valehtelija luiskaan heti, kun kerran on aloittanut tulee jatkamaan.
Vierailija kirjoitti:
Valehtelija luiskaan heti, kun kerran on aloittanut tulee jatkamaan.
No tuon perusteella en tekisi vielä näin suuria olettamuksia. Jotkut sitten loukkaantuvat kyllä kaikesta mahdollisesta.
Leimaatte vielä kaikki muut samalla. Ette enään keksisi tehokkaampaa tapaa vaikeuttaa ihan jo pelkästään omaa elämäänne?
Kerran pettäjä ei ole aina pettäjä. Joskus se vaan on kumppanista kiinni. Tai iästä. Minä petin amisaikoina kumppaniani ja lopulta kaiken riitelyn päälle itse vielä jätin hänet. En ole sen jälkeen pettänyt ketään, kerran kyllä eronnut toisen takia vaikka ihastus kuihtuikin äkkiä kasaan. Näistä on vuosikymmen aikaa.
Vierailija kirjoitti:
Valehtelija luiskaan heti, kun kerran on aloittanut tulee jatkamaan.
Ei tuo ainakaan hyvää tee mahdollisen suhteen alussa, kun heti valehdellaan. Ei jatkoon
En luottaisi, mistä tiedät ettei tekisi sinulle samoin. Saisit jatkuvasti olla varpaillasi, ja pelätä että lähteekö toisen matkaan pienen ihastuksen vuoksi
Todellakin valehtelija luiskaan heti alkuun, ei odoteta että on yhteiset kodit ja lainat ennenkuin selviää, mistä kaikesta se kusettaa.
Miehen olisi kannattanut sanoa, että kasvoivat kumppanin kanssa erilleen ja mies ei osannut käsitellä mutkikasta tilannetta ja ratkaisi tilanteen keskenkasvuisella tavalla pettämällä.
Vaikuttaa pikku pojalta. Heittää 10 vuoden suhde jonkun ihastuksen vuoksi. Ihastuksia tulee ja menee. Liian impulsiivinen. Et voisi koskaan luottaa mieheen. Luultavasti ollut myös yhteinen asunto ja velat naisen kanssa jonka jätti.
Nää on just niitä miehiä jotka pitää naisia nyrkin ja hellan välissä, ovat viinaan päin meneviä mutta kunhan itsellä on hauskaa. Nähty.
ei kai nää ikinä totuutta kerro vaikka käytäs vieraissa tms.