Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

G: viikkorahagallup

Vierailija
02.09.2008 |

Minkä ikäiset lapset ja saavatko viikkorahaa/kuukausirahaa jollain periaatteella ja paljonko?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä sillä ne säilyy, säästää lähinnä. Saa ostaa jonkun lelun luvalla, käy rahoilla myös elokuvissa yms.

Vierailija
2/5 |
02.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

säästöt vanhempien luvalla esim. markkinoilla, matkalla tms. Näin oppii toivottavasti harkitsemaan mitä ja miten kallista kannattaa/voi ostaa. Kun tuhlaa isompaa euromäärää, niin kysyy luvan vanhemmilta ja varmistaa, riittääkö rahat. Viikkorahaa vastaan täytyy olla oma huone siivottu. Aika reippaasti siivoaa, kun muistuttaa, että vkoraha tulossa siivouksen jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saavat karkkipäivänä 5€, valitsevat itse karkkinsa ja loput säästöön. Kertyneet rahat saa käyttää haluamallaan tavalla, mutta säästämiseen kannustetaan.

Vierailija
4/5 |
02.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapset kohta 9-vee,kohta 6-vee ja 1-vee..kukaan ei saa viikkorahaa=)

Leluja ostetaan joskus,leffassa käydään yhdessä ja karkkipäivänä ostetaan yhdessä kaupasta.Joskus annan kolikoita possuun ja jos saavat sukulaisilta yms rahaa saavat ostaa niillä mitä haluavat,tietysti jos raha annettu esim.luistimeen niin ne ostetaan=)Rahankäyttö on ollut vielä hyvin vähäistä ehkä kun ikä karttuu ja tulee omia menoja sitten otetaan viikkoraha käyttöön..

Vierailija
5/5 |
02.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

On saanut 2 euroa viikossa (karkit ostetaan kyllä aikuisten pussista karkkipäivänä, joten ihan omaksi rahaksi saa tuon 2 euroa). Lisähommilla voi saada vielä 1-2 euroa enemmän; siis kun tekee muita kuin hänelle sovitusti kuuluvia kotitöitä, mutta niitä saa kyllä sitten tehdä kunnolla, aikuisten kanssa sovitusti.



Yleensä lapsi säästää rahat, ostaa ehkä sitten muutaman viikon välein jonkun pienen lelun tai keräilyesineitä/kortteja osalla rahoista. Nyt meni tokalle luokalle ja nostettiin perusviikkoraha 3 euroon; enimmillään (lisätöillä) saa siis 5 euroa, mutta yleensä tuon kolme.