Mikä oikeasti tällä hetkellä on kalliimpaa kuin vaikkapa kaksi vuotta sitten
Miksi koko ajan puhutaan että ihmisten rahat ei riitä jne..
Kommentit (153)
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei kai sähkö nyt koskaan ole maksanu 5e/kwh saatikka kymppiä
Minulla maksoi tähän päivään saakka muutaman sentin yli 5€/kwh. Nyt uudessa sopimuksessa hinta on muutaman sentin yli 11€/kwh.
Jos tarkoitat 11snt/kWh, niin miksi teit tuollaisen sopimuksen?
Nyt saa pidempiäkin määräaikaisia alle 10snt.
Miten kullakin on sähkösoppari vanhentunut. Viimeisen vuoden aikana tarjottujen sopimusten hinnat ja tyypit eläneet vahvasti. Tämän kuun hinta voi poiketa selvästi viime kuun tai ensi kuun hinnasta.
Tätä juurikin tarkoitan, sähkön hinta on tippunut koko ajan niistä vielä kevään korkeista hinnoista.
Ja luultavasti vieläkin tippuu, ennen talven tuloa.
Mistä sinä tiedät, missä vaihessa ko. henkilö on sopimuksensa tehnyt? Kaikki eivät jätä asioita viimetippaan.
Siitä tiesin, mitä hän kertoi.
Se lukutaito.
Missä kohtaa minä sen kerroin?
t. se sopimuksen tehnyt
Justiinhan sanoit, että "tähän päivään asti ollut yli 5snt".
Tällöin olet tehnyt joitain viikkoja ennen tuon päättymistä uuden sopimuksen, eli kesäkuun aikana.
Toki voihan olla, että yhtiö olisi ehdottanut sinulle vaikka jo maaliskuussa uutta sopimusta, mutta tuskin kukaan tuollaiseen tarttuisi.
Niin sanoin. Mutta et sinä sopimuksen alkamispäivästä voi tietää, koska minä sen jatkon olen päättänyt tehdä. Sitä, milloin sopimuksen tein, en ole missään kertonut.
Se lukutaito on hyvä opetella ihan kunnolla :)
t. sama
Ja ketjun aiheeseen palatakseni: Sillä ei ole v¨tunkaan väliä onko hinta 11,28 vai 10.69. Joka tapauksessa hinta on kadessa vuodessa vähintään kaksinkertaistunut. Ja sitähän ap kysyi, mikä on tällä hetkellä kalliimpaa kuin kaksi vuotta sitten. Ei sitä, miksi minä tein sähkösopimuksen ja milloin sen tein.
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
Monessa tuotteessa on noussut näkyvä hinta ja samalla tuotteen määrää on vähennetty. Esimerkiksi meidän koiran nappulasäkki oli ennen 15 kg ja nyt se on 12 kg, mutta hinta on silti noussut. Samoin kissan ruoissa annospussi oli ennen 100 g ja nyt 85 g. Ennen 12 pussin pakkaus maksoi alle 4 euroa, nyt yli 6 euroa, vaikka ruoan määrä pakkauksessa on vähentynyt.
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
Eurolla ei saa karkkihyllyltä käytännössä mitään. Ehkä yhden muumi-lakun hyvällä tuurilla :D
Näinkö ne raamatulliset nälkävuodet alkavat? Että vain harvoilla on enää varaa syödä normaalisti.
Vierailija kirjoitti:
Monessa tuotteessa on noussut näkyvä hinta ja samalla tuotteen määrää on vähennetty. Esimerkiksi meidän koiran nappulasäkki oli ennen 15 kg ja nyt se on 12 kg, mutta hinta on silti noussut. Samoin kissan ruoissa annospussi oli ennen 100 g ja nyt 85 g. Ennen 12 pussin pakkaus maksoi alle 4 euroa, nyt yli 6 euroa, vaikka ruoan määrä pakkauksessa on vähentynyt.
Tämäkin. Ostan todella harvoin valmiita jauhelihapihvejä. Yksi päivä nappasin kuitenkin paketin pienestä lähimarketista. Nauratti, kun kassakin oikein hämmästeli, että "jaa, ne on pienentäneet tätä pakkausta, mutta hinta on silti suurempi". Ei välttämättä se houkuttelevin lause kaupan työntekijältä :D
Esim. maitopurkin ja suosikkituotteeni hinta on noussut 45 senttiä. Eräs hyvä eines on euron kalliimpaa. Proteiinipatukat ja -juomat on kaikki noin 50 senttiä kalliimpia.
Kyllä sen huomaa näistä usein ostetuista tuotteista.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
Eurolla ei saa karkkihyllyltä käytännössä mitään. Ehkä yhden muumi-lakun hyvällä tuurilla :D
Tiedän tämän. Siksi lapset ovatkin usein ostaneet karkkipäivän ulkopuolella juuri keksejä ja jakaneet ne. Aika harvoin siis nykyään niitäkään, kun ne ennen halvat cookiesit maksavat nekin jo kohta 2 e.
Vierailija kirjoitti:
Maito ja maitotuotteet, kuten juustot. Lepä. Ruokaöljyt. Pikkuleivät, keksit. kakut jne. Vihannekset. Kananmunat, kala ja liha sekä makkarat.
Etkö ollenkaan seuraa hintoja?
Minä en ainakaan seuraa mitään pikkuleipien, keksien tai kakujen hintoja. En osta niitä niin usein, että olisi mitään merkitystä hinnalla.
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
En ihan ymmärrä, mikä järki on antaa karkkirahaa sen verran, että sillä ei saa kuitenkaan ostettua mitään. Varsinkaan, jos ostospaikka on sikahintainen K-market. Lapset oppivat tuosta lähinnä sen, että äiti v¨ttuilee heille antamalla karkkirahaa tahallaan niin vähän, että se ei riitä mihinkään.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Maito ja maitotuotteet, kuten juustot. Lepä. Ruokaöljyt. Pikkuleivät, keksit. kakut jne. Vihannekset. Kananmunat, kala ja liha sekä makkarat.
Etkö ollenkaan seuraa hintoja?
Minä en ainakaan seuraa mitään pikkuleipien, keksien tai kakujen hintoja. En osta niitä niin usein, että olisi mitään merkitystä hinnalla.
Maito=pikkuleipä. Tämä selvä.
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
Mun piti oikeen katsoa voiko olla noin, kuulosti niin oudolta. Meidän lähi-K-kaupassa keksien hinta tänään on 0,96 (K-Menu appelsiinileivoskeksi 300g, 0,96). Jossain saaristopuodissa se on 1,99 (netin hinnaston perusteella) ja Woltin kuljettamana niiden sivuilla sama. Onkohan sun poika katsonut väärän hinnan hyllystä vai voiko tosiaan saman kauppaketjun sisällä olla noin suuria hintaheittoja samalla tuotteella?
Minivesimeloni maksoi ennen koosta riippuen noin 3,5-4,6 välillä. Nyt oli 8,4€. Mietin ensin, että painoinko oikeaa nappia. Kaikki muukin on kalliimpaa.
Onko yhtään asiaa missä ei ole noussut hinnat kun ilman mitään kriisejäkään hinnat nousee koko ajan
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
En ihan ymmärrä, mikä järki on antaa karkkirahaa sen verran, että sillä ei saa kuitenkaan ostettua mitään. Varsinkaan, jos ostospaikka on sikahintainen K-market. Lapset oppivat tuosta lähinnä sen, että äiti v¨ttuilee heille antamalla karkkirahaa tahallaan niin vähän, että se ei riitä mihinkään.
Mitähän veetuilua se on, että heillä on kerran viikossa karkkipäivä, jolloin saavat kunnon pussin vanhempien ostamana? En näe syytä sille, miksi sen lisäksi pitäisi saada hirveästi rahaa muuhun. Kyllä euro tikkariin riittää.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
Eurolla ei saa karkkihyllyltä käytännössä mitään. Ehkä yhden muumi-lakun hyvällä tuurilla :D
Tiedän tämän. Siksi lapset ovatkin usein ostaneet karkkipäivän ulkopuolella juuri keksejä ja jakaneet ne. Aika harvoin siis nykyään niitäkään, kun ne ennen halvat cookiesit maksavat nekin jo kohta 2 e.
Miksi et vanhempana ota opiksi ja suhteuta annetun rahan määrää hintoihin? Tuohan on puhdasta kiusaamista laittaa lapsi "karkkiostoksille" euron kanssa, kun lopputulos on poistua kaupasta tyhjin käsin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
En ihan ymmärrä, mikä järki on antaa karkkirahaa sen verran, että sillä ei saa kuitenkaan ostettua mitään. Varsinkaan, jos ostospaikka on sikahintainen K-market. Lapset oppivat tuosta lähinnä sen, että äiti v¨ttuilee heille antamalla karkkirahaa tahallaan niin vähän, että se ei riitä mihinkään.
Mitähän veetuilua se on, että heillä on kerran viikossa karkkipäivä, jolloin saavat kunnon pussin vanhempien ostamana? En näe syytä sille, miksi sen lisäksi pitäisi saada hirveästi rahaa muuhun. Kyllä euro tikkariin riittää.
Lue uudelleen lainaamasi viesti. Siinä ei sanottu, että karkkipäivä on veetuilua.
Lopettakaa nyt se maidon ostaminen lapsille? Ei muualla Euroopassa juoda kun tisseistä ja irtokarkkihyllyt, missä muualla maapalloa näette niitä?
Niin sanoin. Mutta et sinä sopimuksen alkamispäivästä voi tietää, koska minä sen jatkon olen päättänyt tehdä. Sitä, milloin sopimuksen tein, en ole missään kertonut.
Se lukutaito on hyvä opetella ihan kunnolla :)
t. sama