Mikä oikeasti tällä hetkellä on kalliimpaa kuin vaikkapa kaksi vuotta sitten
Miksi koko ajan puhutaan että ihmisten rahat ei riitä jne..
Kommentit (153)
Vierailija kirjoitti:
Näinkö ne raamatulliset nälkävuodet alkavat? Että vain harvoilla on enää varaa syödä normaalisti.
Eipä siihen raamattua tarvita. Muutama huono satovuosi, pari sotaa ja riippuvuus muiden maiden tuonnista, niin hyvin syö harvat ja huonosti ne, joilla on varaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
En ihan ymmärrä, mikä järki on antaa karkkirahaa sen verran, että sillä ei saa kuitenkaan ostettua mitään. Varsinkaan, jos ostospaikka on sikahintainen K-market. Lapset oppivat tuosta lähinnä sen, että äiti v¨ttuilee heille antamalla karkkirahaa tahallaan niin vähän, että se ei riitä mihinkään.
Mitähän veetuilua se on, että heillä on kerran viikossa karkkipäivä, jolloin saavat kunnon pussin vanhempien ostamana? En näe syytä sille, miksi sen lisäksi pitäisi saada hirveästi rahaa muuhun. Kyllä euro tikkariin riittää.
K-marketissa ei välttämättä riitä. Itselleni olisi ainakin lapsena ollut todella iso pettymys, jos olisin innoissani lähtenyt karkkiostoksille ja joutunut kaupassa toteamaan, että en saakaan ostettua mitään kun rahaa on liian vähän. Lapsille tuollaiset asiat ovat iso juttu ja siksi on v¨ttuilua antaa kauppareissulle rahaa niin vähän, että kotiin on tultava tyhjin käsin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Maito ja maitotuotteet, kuten juustot. Lepä. Ruokaöljyt. Pikkuleivät, keksit. kakut jne. Vihannekset. Kananmunat, kala ja liha sekä makkarat.
Etkö ollenkaan seuraa hintoja?
Minä en ainakaan seuraa mitään pikkuleipien, keksien tai kakujen hintoja. En osta niitä niin usein, että olisi mitään merkitystä hinnalla.
Maito=pikkuleipä. Tämä selvä.
Älkää antako kakkuja ja pikkuleipiä esimerkkinä, jos niitä ei saa kommentoida.
Älä takerru kakkuihin ja pikkuleipiin, kun viestissä listattiin paljon muitakin tuotteita.
Soosoo ja soo kirjoitti:
Lopettakaa nyt se maidon ostaminen lapsille? Ei muualla Euroopassa juoda kun tisseistä ja irtokarkkihyllyt, missä muualla maapalloa näette niitä?
Mene hoitoon maitohullu! Ainakin meillä Britanniassa on ihan normaalia, että lapset juovat maitoa lasista. Maitoa laitetaan myös teehen.
Soosoo ja soo kirjoitti:
Lopettakaa nyt se maidon ostaminen lapsille? Ei muualla Euroopassa juoda kun tisseistä ja irtokarkkihyllyt, missä muualla maapalloa näette niitä?
En ole koskaan ostanut maitoa lapsille. Itselleni ostan joka viikko.
t. vela
Vierailija kirjoitti:
Minivesimeloni maksoi ennen koosta riippuen noin 3,5-4,6 välillä. Nyt oli 8,4€. Mietin ensin, että painoinko oikeaa nappia. Kaikki muukin on kalliimpaa.
Lidlissä on ollut koko vuoden on ja off minimelonit 1,99 kg. Ostin yhden viime viikollakin, mutta taidan nyt jättää jatkossa ostamatta, koska viimeisen kuukauden aikana olen huomannut, että ne poimitaan lähtömaassa liian aikaisin, jolloin hedelmässä on paksua kuorta ja valkoista osuutta (raakaa hedelmälihaa) tosi paljon ja punaista hedelmälihaa tosi vähän.
Soosoo ja soo kirjoitti:
Lopettakaa nyt se maidon ostaminen lapsille? Ei muualla Euroopassa juoda kun tisseistä ja irtokarkkihyllyt, missä muualla maapalloa näette niitä?
Miksi käytät kysymysmerkkiä käskylauseessa?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
Mun piti oikeen katsoa voiko olla noin, kuulosti niin oudolta. Meidän lähi-K-kaupassa keksien hinta tänään on 0,96 (K-Menu appelsiinileivoskeksi 300g, 0,96). Jossain saaristopuodissa se on 1,99 (netin hinnaston perusteella) ja Woltin kuljettamana niiden sivuilla sama. Onkohan sun poika katsonut väärän hinnan hyllystä vai voiko tosiaan saman kauppaketjun sisällä olla noin suuria hintaheittoja samalla tuotteella?
Kyllä oli katsonut oikein. Tarkistin netistä kauppakohtaisen hinnan itse ja noin tosiaan oli. En viitsi paljastaa paikkakuntaa, mutta Pirkanmaalla.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
Mun piti oikeen katsoa voiko olla noin, kuulosti niin oudolta. Meidän lähi-K-kaupassa keksien hinta tänään on 0,96 (K-Menu appelsiinileivoskeksi 300g, 0,96). Jossain saaristopuodissa se on 1,99 (netin hinnaston perusteella) ja Woltin kuljettamana niiden sivuilla sama. Onkohan sun poika katsonut väärän hinnan hyllystä vai voiko tosiaan saman kauppaketjun sisällä olla noin suuria hintaheittoja samalla tuotteella?
Katsoin myös hintoja k-ruoka.fi kautta, K- marketeissa ja supermarketeissa hinta on 1,99, mutta ainakin yhdessä citymarketissa edelleen alle euron. Nämä Espoossa, ei saaristossa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
Mun piti oikeen katsoa voiko olla noin, kuulosti niin oudolta. Meidän lähi-K-kaupassa keksien hinta tänään on 0,96 (K-Menu appelsiinileivoskeksi 300g, 0,96). Jossain saaristopuodissa se on 1,99 (netin hinnaston perusteella) ja Woltin kuljettamana niiden sivuilla sama. Onkohan sun poika katsonut väärän hinnan hyllystä vai voiko tosiaan saman kauppaketjun sisällä olla noin suuria hintaheittoja samalla tuotteella?
Kyllä oli katsonut oikein. Tarkistin netistä kauppakohtaisen hinnan itse ja noin tosiaan oli. En viitsi paljastaa paikkakuntaa, mutta Pirkanmaalla.
Miksi et voi paljastaa paikkakuntaa? Luuletko, että tullaan kylään, jos niin teet :D
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Maito ja maitotuotteet, kuten juustot. Lepä. Ruokaöljyt. Pikkuleivät, keksit. kakut jne. Vihannekset. Kananmunat, kala ja liha sekä makkarat.
Etkö ollenkaan seuraa hintoja?
Minä en ainakaan seuraa mitään pikkuleipien, keksien tai kakujen hintoja. En osta niitä niin usein, että olisi mitään merkitystä hinnalla.
Maito=pikkuleipä. Tämä selvä.
Älkää antako kakkuja ja pikkuleipiä esimerkkinä, jos niitä ei saa kommentoida.
Älä takerru kakkuihin ja pikkuleipiin, kun viestissä listattiin paljon muitakin tuotteita.
No okei, en ole huomannut häiritsevää hinnannousua niissä tuoteryhmissä, joita ostan. Mitään en ole jättänyt ostamatta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Maito ja maitotuotteet, kuten juustot. Lepä. Ruokaöljyt. Pikkuleivät, keksit. kakut jne. Vihannekset. Kananmunat, kala ja liha sekä makkarat.
Etkö ollenkaan seuraa hintoja?
Minä en ainakaan seuraa mitään pikkuleipien, keksien tai kakujen hintoja. En osta niitä niin usein, että olisi mitään merkitystä hinnalla.
Maito=pikkuleipä. Tämä selvä.
Älkää antako kakkuja ja pikkuleipiä esimerkkinä, jos niitä ei saa kommentoida.
Älä takerru kakkuihin ja pikkuleipiin, kun viestissä listattiin paljon muitakin tuotteita.
No okei, en ole huomannut häiritsevää hinnannousua niissä tuoteryhmissä, joita ostan. Mitään en ole jättänyt ostamatta.
Ok. Miten tuo vastaa ap:n kysymykseen?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Maito ja maitotuotteet, kuten juustot. Lepä. Ruokaöljyt. Pikkuleivät, keksit. kakut jne. Vihannekset. Kananmunat, kala ja liha sekä makkarat.
Etkö ollenkaan seuraa hintoja?
Minä en ainakaan seuraa mitään pikkuleipien, keksien tai kakujen hintoja. En osta niitä niin usein, että olisi mitään merkitystä hinnalla.
Maito=pikkuleipä. Tämä selvä.
Älkää antako kakkuja ja pikkuleipiä esimerkkinä, jos niitä ei saa kommentoida.
Älä takerru kakkuihin ja pikkuleipiin, kun viestissä listattiin paljon muitakin tuotteita.
No okei, en ole huomannut häiritsevää hinnannousua niissä tuoteryhmissä, joita ostan. Mitään en ole jättänyt ostamatta.
Olet sitten hyvin toimeentuleva etkä ole koskaan ollut rahapulassa tai köyhä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
En ihan ymmärrä, mikä järki on antaa karkkirahaa sen verran, että sillä ei saa kuitenkaan ostettua mitään. Varsinkaan, jos ostospaikka on sikahintainen K-market. Lapset oppivat tuosta lähinnä sen, että äiti v¨ttuilee heille antamalla karkkirahaa tahallaan niin vähän, että se ei riitä mihinkään.
Mitähän veetuilua se on, että heillä on kerran viikossa karkkipäivä, jolloin saavat kunnon pussin vanhempien ostamana? En näe syytä sille, miksi sen lisäksi pitäisi saada hirveästi rahaa muuhun. Kyllä euro tikkariin riittää.
K-marketissa ei välttämättä riitä. Itselleni olisi ainakin lapsena ollut todella iso pettymys, jos olisin innoissani lähtenyt karkkiostoksille ja joutunut kaupassa toteamaan, että en saakaan ostettua mitään kun rahaa on liian vähän. Lapsille tuollaiset asiat ovat iso juttu ja siksi on v¨ttuilua antaa kauppareissulle rahaa niin vähän, että kotiin on tultava tyhjin käsin.
Edelleen oli kyse siitä, että hän itse hinkui rahaa, vaikka ei ole karkkipäivä. Eli perheemme periaatteen mukaan hän ei olisi tarvinnut mitään, mutta hellyin. Sen verran tiedän totta kai, että euro riittää lakuun tai tikkariin. On tähän päivään mennessä riittänyt tuossa lähikaupassa. Pointti juuri olikin, että tyyliin yhdessä yössä nousseet hinnat todella paljon. Nyt ei puhuttu karkkipäivästä, jolloin me vanhemmat ostamme lapsille heidän toivomansa pussit. Mielestäni ei ole nykyaikana hyvä, että lapset opetettaisiin siihen, että joka päivä voi ostaa ison määrän karkkia. Jos joku antaa lasten syödä herkkuja päivittäin niin ihan sama, meidän lapset eivät saa. Hoikkia ja urheilullisia ovat. Jännä, että omassa lapsuudessa samaa periaatetta ei kukaan paheksunut.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
En ihan ymmärrä, mikä järki on antaa karkkirahaa sen verran, että sillä ei saa kuitenkaan ostettua mitään. Varsinkaan, jos ostospaikka on sikahintainen K-market. Lapset oppivat tuosta lähinnä sen, että äiti v¨ttuilee heille antamalla karkkirahaa tahallaan niin vähän, että se ei riitä mihinkään.
Mitähän veetuilua se on, että heillä on kerran viikossa karkkipäivä, jolloin saavat kunnon pussin vanhempien ostamana? En näe syytä sille, miksi sen lisäksi pitäisi saada hirveästi rahaa muuhun. Kyllä euro tikkariin riittää.
K-marketissa ei välttämättä riitä. Itselleni olisi ainakin lapsena ollut todella iso pettymys, jos olisin innoissani lähtenyt karkkiostoksille ja joutunut kaupassa toteamaan, että en saakaan ostettua mitään kun rahaa on liian vähän. Lapsille tuollaiset asiat ovat iso juttu ja siksi on v¨ttuilua antaa kauppareissulle rahaa niin vähän, että kotiin on tultava tyhjin käsin.
Edelleen oli kyse siitä, että hän itse hinkui rahaa, vaikka ei ole karkkipäivä. Eli perheemme periaatteen mukaan hän ei olisi tarvinnut mitään, mutta hellyin. Sen verran tiedän totta kai, että euro riittää lakuun tai tikkariin. On tähän päivään mennessä riittänyt tuossa lähikaupassa. Pointti juuri olikin, että tyyliin yhdessä yössä nousseet hinnat todella paljon. Nyt ei puhuttu karkkipäivästä, jolloin me vanhemmat ostamme lapsille heidän toivomansa pussit. Mielestäni ei ole nykyaikana hyvä, että lapset opetettaisiin siihen, että joka päivä voi ostaa ison määrän karkkia. Jos joku antaa lasten syödä herkkuja päivittäin niin ihan sama, meidän lapset eivät saa. Hoikkia ja urheilullisia ovat. Jännä, että omassa lapsuudessa samaa periaatetta ei kukaan paheksunut.
Jännä, että sait tulkittua lainaamasi viestin noin päin persettä. Kukaanhan ei ole paheksunut teidän periaatteitanne. Kyse oli ihan muusta. Eikä lastesi paino liity asiaan mitenkään.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
En ihan ymmärrä, mikä järki on antaa karkkirahaa sen verran, että sillä ei saa kuitenkaan ostettua mitään. Varsinkaan, jos ostospaikka on sikahintainen K-market. Lapset oppivat tuosta lähinnä sen, että äiti v¨ttuilee heille antamalla karkkirahaa tahallaan niin vähän, että se ei riitä mihinkään.
Mitähän veetuilua se on, että heillä on kerran viikossa karkkipäivä, jolloin saavat kunnon pussin vanhempien ostamana? En näe syytä sille, miksi sen lisäksi pitäisi saada hirveästi rahaa muuhun. Kyllä euro tikkariin riittää.
K-marketissa ei välttämättä riitä. Itselleni olisi ainakin lapsena ollut todella iso pettymys, jos olisin innoissani lähtenyt karkkiostoksille ja joutunut kaupassa toteamaan, että en saakaan ostettua mitään kun rahaa on liian vähän. Lapsille tuollaiset asiat ovat iso juttu ja siksi on v¨ttuilua antaa kauppareissulle rahaa niin vähän, että kotiin on tultava tyhjin käsin.
Edelleen oli kyse siitä, että hän itse hinkui rahaa, vaikka ei ole karkkipäivä. Eli perheemme periaatteen mukaan hän ei olisi tarvinnut mitään, mutta hellyin. Sen verran tiedän totta kai, että euro riittää lakuun tai tikkariin. On tähän päivään mennessä riittänyt tuossa lähikaupassa. Pointti juuri olikin, että tyyliin yhdessä yössä nousseet hinnat todella paljon. Nyt ei puhuttu karkkipäivästä, jolloin me vanhemmat ostamme lapsille heidän toivomansa pussit. Mielestäni ei ole nykyaikana hyvä, että lapset opetettaisiin siihen, että joka päivä voi ostaa ison määrän karkkia. Jos joku antaa lasten syödä herkkuja päivittäin niin ihan sama, meidän lapset eivät saa. Hoikkia ja urheilullisia ovat. Jännä, että omassa lapsuudessa samaa periaatetta ei kukaan paheksunut.
Miksi sulla on noin hirveä tarve selitellä teidän perheen valintoja tuntemattomille? Varsinkaan, kun ainut asia, jota hieman kritisoitiin oli se rahamäärä, jonka lapsi sai kauppaan mukaan. Sekin pohjaui vain siihen, että raha ei nyt riittänyt lapsen haluamiin kekseihin. Ketää täällä ei kiinnosta teidän karkkipäivänne tai periaatteenne tai varsinkaan se, minkä kokoisia lapsia teillä on.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
En ihan ymmärrä, mikä järki on antaa karkkirahaa sen verran, että sillä ei saa kuitenkaan ostettua mitään. Varsinkaan, jos ostospaikka on sikahintainen K-market. Lapset oppivat tuosta lähinnä sen, että äiti v¨ttuilee heille antamalla karkkirahaa tahallaan niin vähän, että se ei riitä mihinkään.
Mitähän veetuilua se on, että heillä on kerran viikossa karkkipäivä, jolloin saavat kunnon pussin vanhempien ostamana? En näe syytä sille, miksi sen lisäksi pitäisi saada hirveästi rahaa muuhun. Kyllä euro tikkariin riittää.
K-marketissa ei välttämättä riitä. Itselleni olisi ainakin lapsena ollut todella iso pettymys, jos olisin innoissani lähtenyt karkkiostoksille ja joutunut kaupassa toteamaan, että en saakaan ostettua mitään kun rahaa on liian vähän. Lapsille tuollaiset asiat ovat iso juttu ja siksi on v¨ttuilua antaa kauppareissulle rahaa niin vähän, että kotiin on tultava tyhjin käsin.
Edelleen oli kyse siitä, että hän itse hinkui rahaa, vaikka ei ole karkkipäivä. Eli perheemme periaatteen mukaan hän ei olisi tarvinnut mitään, mutta hellyin. Sen verran tiedän totta kai, että euro riittää lakuun tai tikkariin. On tähän päivään mennessä riittänyt tuossa lähikaupassa. Pointti juuri olikin, että tyyliin yhdessä yössä nousseet hinnat todella paljon. Nyt ei puhuttu karkkipäivästä, jolloin me vanhemmat ostamme lapsille heidän toivomansa pussit. Mielestäni ei ole nykyaikana hyvä, että lapset opetettaisiin siihen, että joka päivä voi ostaa ison määrän karkkia. Jos joku antaa lasten syödä herkkuja päivittäin niin ihan sama, meidän lapset eivät saa. Hoikkia ja urheilullisia ovat. Jännä, että omassa lapsuudessa samaa periaatetta ei kukaan paheksunut.
Jännä, että sait tulkittua lainaamasi viestin noin päin persettä. Kukaanhan ei ole paheksunut teidän periaatteitanne. Kyse oli ihan muusta. Eikä lastesi paino liity asiaan mitenkään.
Kyllä minä hänen harmituksensa ymmärsin, mutta samalla hän oppi (valitettavasti) entistä paremmin sen, miksi sitä karkkia tai muita herkkuja ei tosiaan pahemmin osteta muulloin kuin karkkipäivänä. Eikä hän sitä paitsi tullut tyhjin käsin kotiin, vaan raha oli riittänyt pieneen suklaapatukkaan.
Jännä, että sinun täytyy puhua perseistä, etkä voi pitäytyä nätimmässä kielenkäytössä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
En ihan ymmärrä, mikä järki on antaa karkkirahaa sen verran, että sillä ei saa kuitenkaan ostettua mitään. Varsinkaan, jos ostospaikka on sikahintainen K-market. Lapset oppivat tuosta lähinnä sen, että äiti v¨ttuilee heille antamalla karkkirahaa tahallaan niin vähän, että se ei riitä mihinkään.
Mitähän veetuilua se on, että heillä on kerran viikossa karkkipäivä, jolloin saavat kunnon pussin vanhempien ostamana? En näe syytä sille, miksi sen lisäksi pitäisi saada hirveästi rahaa muuhun. Kyllä euro tikkariin riittää.
K-marketissa ei välttämättä riitä. Itselleni olisi ainakin lapsena ollut todella iso pettymys, jos olisin innoissani lähtenyt karkkiostoksille ja joutunut kaupassa toteamaan, että en saakaan ostettua mitään kun rahaa on liian vähän. Lapsille tuollaiset asiat ovat iso juttu ja siksi on v¨ttuilua antaa kauppareissulle rahaa niin vähän, että kotiin on tultava tyhjin käsin.
Edelleen oli kyse siitä, että hän itse hinkui rahaa, vaikka ei ole karkkipäivä. Eli perheemme periaatteen mukaan hän ei olisi tarvinnut mitään, mutta hellyin. Sen verran tiedän totta kai, että euro riittää lakuun tai tikkariin. On tähän päivään mennessä riittänyt tuossa lähikaupassa. Pointti juuri olikin, että tyyliin yhdessä yössä nousseet hinnat todella paljon. Nyt ei puhuttu karkkipäivästä, jolloin me vanhemmat ostamme lapsille heidän toivomansa pussit. Mielestäni ei ole nykyaikana hyvä, että lapset opetettaisiin siihen, että joka päivä voi ostaa ison määrän karkkia. Jos joku antaa lasten syödä herkkuja päivittäin niin ihan sama, meidän lapset eivät saa. Hoikkia ja urheilullisia ovat. Jännä, että omassa lapsuudessa samaa periaatetta ei kukaan paheksunut.
Jännä, että sait tulkittua lainaamasi viestin noin päin persettä. Kukaanhan ei ole paheksunut teidän periaatteitanne. Kyse oli ihan muusta. Eikä lastesi paino liity asiaan mitenkään.
Kyllä minä hänen harmituksensa ymmärsin, mutta samalla hän oppi (valitettavasti) entistä paremmin sen, miksi sitä karkkia tai muita herkkuja ei tosiaan pahemmin osteta muulloin kuin karkkipäivänä. Eikä hän sitä paitsi tullut tyhjin käsin kotiin, vaan raha oli riittänyt pieneen suklaapatukkaan.
Jännä, että sinun täytyy puhua perseistä, etkä voi pitäytyä nätimmässä kielenkäytössä.
No voi nyt helvetti teidän jeesustelijoiden kanssa :D Menepä vaikka Kouluaisen sivuille juttelemaan, jos et kestä aikuisten ihmisten puhetta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä kolmasluokkalainen poika kävi lähi-K-kaupassa tänään. Kävi kävelyllä ja leikkipuistossa yksikseen ja annoin hänen palauttaa kaksi pulloa yht. 60 snt ja lompakosta annoin 40 snt, sanoin että saa ostaa mihin raha riittää. Hämmästellen tuli takaisin ja kertoi, että vielä muutama päivä sitten halvat K-menun feikki Jaffa-keksit maksoivat 98 snt, nyt kuulemma 1,99 e. En meinannut uskoa, että hinnannousu tuplat.
Ja meillä lapset saavat tuota luokkaa rahaa kerralla karkkiin, jos joku ihmettelee. Olisi varaa enempäänkin, mutta on periaate. Kerran viikossa me vanhemmat ostamme vähän enemmän heille. Hyvin oppivat, mihin raha riittää ja siispä näin ymmärtävät myös hintojen nousun.
En ihan ymmärrä, mikä järki on antaa karkkirahaa sen verran, että sillä ei saa kuitenkaan ostettua mitään. Varsinkaan, jos ostospaikka on sikahintainen K-market. Lapset oppivat tuosta lähinnä sen, että äiti v¨ttuilee heille antamalla karkkirahaa tahallaan niin vähän, että se ei riitä mihinkään.
Mitähän veetuilua se on, että heillä on kerran viikossa karkkipäivä, jolloin saavat kunnon pussin vanhempien ostamana? En näe syytä sille, miksi sen lisäksi pitäisi saada hirveästi rahaa muuhun. Kyllä euro tikkariin riittää.
K-marketissa ei välttämättä riitä. Itselleni olisi ainakin lapsena ollut todella iso pettymys, jos olisin innoissani lähtenyt karkkiostoksille ja joutunut kaupassa toteamaan, että en saakaan ostettua mitään kun rahaa on liian vähän. Lapsille tuollaiset asiat ovat iso juttu ja siksi on v¨ttuilua antaa kauppareissulle rahaa niin vähän, että kotiin on tultava tyhjin käsin.
Edelleen oli kyse siitä, että hän itse hinkui rahaa, vaikka ei ole karkkipäivä. Eli perheemme periaatteen mukaan hän ei olisi tarvinnut mitään, mutta hellyin. Sen verran tiedän totta kai, että euro riittää lakuun tai tikkariin. On tähän päivään mennessä riittänyt tuossa lähikaupassa. Pointti juuri olikin, että tyyliin yhdessä yössä nousseet hinnat todella paljon. Nyt ei puhuttu karkkipäivästä, jolloin me vanhemmat ostamme lapsille heidän toivomansa pussit. Mielestäni ei ole nykyaikana hyvä, että lapset opetettaisiin siihen, että joka päivä voi ostaa ison määrän karkkia. Jos joku antaa lasten syödä herkkuja päivittäin niin ihan sama, meidän lapset eivät saa. Hoikkia ja urheilullisia ovat. Jännä, että omassa lapsuudessa samaa periaatetta ei kukaan paheksunut.
Jännä, että sait tulkittua lainaamasi viestin noin päin persettä. Kukaanhan ei ole paheksunut teidän periaatteitanne. Kyse oli ihan muusta. Eikä lastesi paino liity asiaan mitenkään.
Kyllä minä hänen harmituksensa ymmärsin, mutta samalla hän oppi (valitettavasti) entistä paremmin sen, miksi sitä karkkia tai muita herkkuja ei tosiaan pahemmin osteta muulloin kuin karkkipäivänä. Eikä hän sitä paitsi tullut tyhjin käsin kotiin, vaan raha oli riittänyt pieneen suklaapatukkaan.
Jännä, että sinun täytyy puhua perseistä, etkä voi pitäytyä nätimmässä kielenkäytössä.
Pahoittelu, rouva Pyhimys. Tarkoitin tietenkin, että tulkitsit viestin päin takapyypyytä :)
Älkää antako kakkuja ja pikkuleipiä esimerkkinä, jos niitä ei saa kommentoida.