minkä ikäisenä teidä nlapset on piirtäneet ihmisen ensimmäsen kerran?
Mielenkiinnosta kyselen. Meillä 3 v. 7 kk piirsi juuriihan ekan ihmishahmonsa:)
Kommentit (16)
mummu. Lisäsi sitten viivat käsiksi ja tissit ympyrän sisään. Kyllä minä ainakin äitini siitä tunnistin :o)
eli pää, josta lähtee paljon pitkiä hiuksia , hame , jalat , kädet ja joskus
jotain rekvisiittaa, esim kerran oli sukelluslasit päässä :D
Sellainen hassu juttu, että piirtää kuvan usein ylösalaisin eli piirtää pään alas ja vartalo lähtee siitä ylöspäin, on ehkä katsonut kun isosisko
piirtää pöydän toisella puolella ja matkii, kun se siskon kuva siis näkyy
hänelle väärinpäin
meillä poika 3v11kk, eikä piirrä muuta kuin " sotkua" ..Pitäneeköhän huolestua?! No, kohta on neuvola onneksi tulossa..Poika piirtää muutenkin aika vähän..
Enimmäkseen kyllä piirtää sotkuja, jotka esittää jotain muuta, mut jos piirtää ihmistä, niin sillon kyllä tunnistaa.
Pääjalkaisia hän piirsi jo aiemmin, mutta 2,5-vuotiaana ihmisillä oli jo vartalo (soikion mallinen), kädet, joissa on sormet, tikkujalat (niin kuin hän itse sanoi), hirveän iso pää, jossa on silmät, nenä, naurava suu, silmäripset ja kulmakarvat ja valtavan pitkät hiukset. Piirustukset ovat tosi hienoja. Nyt hän on 4-vuotias ja on vuoden ajan piirtänyt vielä paljon tarkempia ihmishahmoja, mm. vaatteissa on yksityiskohtia, kengissä nauhat tai soljet, kasvoissa muitakin ilmeitä kuin ilo. Hän piirtää paremmin kuin 18-vuotias veljensä.
En olisi uskonut että noinkin aikaisin piirtää, muuten kaikki on ollut tähän mennessä vain aikamoista suttua, paljon " palloja" ;-)
Esikoinen taas, joka oppi piirtämään mielestäni vasta aika myöhään, piirtää nyt reilu 4,5-vuotiaana tosi hienosti, paljon yksityiskohtia jne ja esim. ihmisiä jo sivultakin.
Meidän kaksivuotiaamme piirsi tarkan jäljennöksen Mona-Lisasta. Voi että, niin se vaan osaa, en tiedä, miksi. Ja viisikuukautinen Lurppa-koiramme nuoli kielellään ehdan Kandisky-tutkielman perään. Osaa jo käytellä varsin kätevästi vesivärejä.
Kunhan poika vielä tuosta vähän varttuu, hän saa yritellä noita Hieronymus Boschin piirroksia vähän jäljitellä.
Hän tykkää piirtämisestä.
Isoveljensä taisi olla melkein 4v ennen kuin piirsi ihmisen eka kerran. Eikä kys. lapsi muutenkaan piirrellyt mitään aikaisemmin (paitsi sotkua). Nykyisin tämäkin poika (5v) piirtää jo hienosti kaikenlaista.
Oli alta 2v kun piirsi, siis pää, jalat , kädet, ei vartaloa. silmät ja suu löytyi myös.
En ole tuota kyllä minään urotekona pitänyt :)
Nykyään itseasiassa ei kuulemma piirrä, vaan KIRJOITTAA. On innostunut kirjaimista ja merkeistä... :)))
silmät, tukka, jalat, kädet ja napakin löytyy. oikeesti vissiin 3v ns. kuuluisi tämä taito osata
Ei muutenkaan ole kovin innostunut piirtämisestä, eikä esim. yritä jäljentää mallista juuri mitään. Ympyrän teki yllätyksekseni th:n mallista 3-vuotisneuvolassa, muuten sanoo piirtävänsä milloin helikoptereita, milloin lentokoneita = kaikki samanlaisia syheröitä. ;)
Yhtenä päivänä kuitenkin repäisi piirtämällä naaman, jossa silmissä oli silmäripset!
Hahmoilla 2 jalkaa ja käsiviivat. Vartalo puuttuu, mutta kerran esim napa oli hieman suun yläpuolella :) hiukset on silloin tällöin.
neiti nyt 2v 7kk