äityispakkauksesta 2007
täällä on ollut aloituksia uudesta 2007 vuoden äityispakkauksesta. en löydä ketjua. Mutta onko täällä ketään sen parissa työskenteleviä jotka tietäisivät mitä siinä on ensivuonna. eli lähinnä värityksestä.
Kommentit (61)
pojalle se on sopiva mutta en kyllä itekkään laittaisi sitä haalaria tytölle. Tänä päivänä kun ei todellakaan tarvi pitää mitä ei halua.
oispa kivä tietää mikä väritys oikeasti on ensi vuoden paketissa. joku ilmeisesti temmasi tuulesta noi aiemmin mainitut värit joista voisi valita eihän se ole mahdollista jo käytännönkin perusteella.
minä niitä värejä alustavasti kerroin. mitä muuta haluatte tietää? pakkauksen kasaaminen on vielä kesken, mutta nuo em. värit ovat olleet mukana. ja muistutuksena tosiaan, että pakkauksen voi aina ottaa rahana, tuskin koskaan saataisiin sellaista pakkausta kasaan joka kaikkia miellyttää, vai onko sellaisia värejä kenties olemassa?
Vierailija:
vammaisen lapsen äitinä ja nyt kun saan uuden vauvan helmikuussa on minulle silti värit tosi tärkeitä. En laita päälle silti mitä sattuu.
Täh?
että karsivat sinistä ja keltaista pois. muuta en tiedä
Kumpa oisikin niin aina sinistä ja keltaista ja niin joteskin yli vauvamaisen oloisia.
Vierailija:
Vierailija:
vammaisen lapsen äitinä ja nyt kun saan uuden vauvan helmikuussa on minulle silti värit tosi tärkeitä. En laita päälle silti mitä sattuu.Täh?
En tajunnut minäkään :)
T. Toinen vammaisen lapsen äiti
voisit yhdistää tuohon 06 vuoden pukuun pinkin hatun ym. En itse ottanut pakkauksia kaksosille just värien vuoksi. Ostin molemmeille reiman vauvatoppikset ja rekvisiitat just. oikeilla väreillä. Hyvä että on vaihtoehtoja mutta kyllä tota pakkausta voisi hieman nykyaikaistaa.
Siis mitä vikaa vuoden 2006 pakkauksessa? Mä taas oon ihastellu sitä netistä ja toivoin että olisin saanu sen, mutta kun en tuu raskaaksi sit millään. Tyttöä toivon ja mielelläni olisin tuon pakkauksen vaatteisiin pukenu. Siis onko sininen jotenki väärä väri tytölle, mitäh? Iteki käytän sinisiä vaatteita, miten siis ei pikkutyttönikin? Mun mielestä ihan hölmöä, että sininen väri olis varattu vain pojille. Mulla on itellä poikalapsi ja sillä on kyllä ihan yhtälailla sinisiä kuin punaisiakin vaatteita, punaisia paitoja ja housuja löytyy. En nyt poikaani mihikään hameisiin pukisi tai fralloihin yms, mutta värit kyllä sopii kaikki kummallekin sukupuolelle. Tai no, se vaaleanpunainen ei kyllä sovi kummallekaan sukupuolelle ;)
...miten kannattaa taktikoida, että saa sen uuden pakkauksen? Siis milloin laitan hakemukset? Tuo 2006 on ihan karsee! Vauva syntyy vasta toukokuussa.
ja jos toukokuulle syntyvän vauvan äiti laittaa hakemuksen kannattaa laittaa vast toukokuussa nii saa uuden ja silloin ei saa ennen lapsen syntymää, kannattaa ottaa rahana. Ja tosiaan 2006 pakkaus oli hirveän poikamainen ja itselle tuli tyttö
Kaveri kelassa töissä ja sanoi, että harvoin toukovauva ehtii saada " uutta" pakkausta.
Tosi nätti pakkaushan tuo 2006 on!
laskettu aika oli 2102 ja kun laitoin hakemuksen kirjoitin siihen että otan pakkauksen mutta en ota kuin uuden 2006 mallin. kun tulin sairaalasta oli pkt kortti postissa ja sain siis helmikuussa tuon tämän vuoden pakkauksen, vaihtuu muuten oikeasti helmi-maaliskuussa.
Riippuu siis syntyvien lasten määrästä ja ajoituksesta koska vaihtuu. Jonain vuonna helmikuussa joskus vasta toukokuussa. Väreistä jaksetaan aina valittaa. huh.
Jos ei entinen miellytä niin kannattaa ottaa se raha, vaikka sillä summalla ei saa niin paljon tarvikkeita kuin mitä pakkauksessa on..
=o)
ja he lähettävät " vanhaa" mallia niin kaun varastossa ont
KELAn sivuilla lukee, että " uuteen" malliin siirrytään toukokuun paikkeilla
Mutta niinpä vaan tuli 05 pakkaus... Ja se äitiyspakkauskin pitää hakea viimeistään 1 kk ennen laskettua aikaa. Eli vaikka ite laitoin hakemuksen huhtikuun loppupuolella vasta, niin vanha paketti tuli. Se siitä kikkailusta. Kesäkuiset alkaa yleensä vasta saada uusia pakkauksia.
Tosin tänä vuonnahan on syntynyt suhteellisen paljon vauvoja edellisiin vuosiin verrattuna, joten ehkäpä ensi keväänä uudet äitiyspakkaukset tulee aiemmin jakoon??
Eli kun sain neuvolasta sen todistuksen Kelaa varten (154pv täynnä?), oli tuolloin muistaakseen maaliskuu, eli vanha pakkaus edelleen jaossa. Ja koska ä-pakkaus pitää hakea viimeistää 1kk ennen laskettua aikaa, pystyi odottelemaan rauhassa siihen asti, kunnes uusi pakkaus julkaistiin (eli maalis-huhtikuun vaihteessa). Ja koska uusi pakkaus ei miellyttänyt (oli se turkoosi ja odotin tyttö), niin laitoin hakemuksen heti vetämään ja sain täten varmuudella sen vanhan, sillä hehän jakavat ne vanhat ensin loppuun, ennen kuin uusia saa, ja siinä voi mennä helposti jopa kaksikin kuukautta. Ja jos taas olisin halunut sen uuden, niin olisin voinut lähettää hakemuksen vasta kesäkuun puolessa välissä.
Eli ainoastaan tällä tavoin voi " kikkailla" , jos lapsen laskettu aika kesä-heinäkuussa.
sain juuri tuon tämän vuoden pakkauksen ja kyllä se oli järkyttävä. Siinä ei ole tytölle sopivaa yhtikäs mitään.