Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä järkeä tässä on? Joudun miettimään onko varaa leipoa pullaa.

Vierailija
01.02.2023 |

Me ei kuluteta rahaa ollenkaan tupakkaan, alkoholiin, lehtitilauksiin, netflixeihin ja sellaiseen. Ruoat ostetaan tarjoustuotteita tai yritetään valita kaupan oma merkki jos mahdollista. Shampootkin on markettikamaa. Eli arjessa toimitaan jo niin, että vaikea tässä on isommin niistä enää säästää. Yksi lapsi on.

Joudun miettimään onko varaa leipoa pullaa. Voin, sokerin, kananmunien ym hinta on noussut niin paljon. Tuntuu, että tässä ei ole enää mitään järkeä. Ennenhän oli niin, että jos on rahasta tiukkaa, niin ei osta leipomon valmista pullaa vaan leipoo korvapuustit itse. Mutta nyt ne omatkin puustit on jo vähän liian kalliita :( .

Kommentit (122)

Vierailija
1/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten on kyllä todella talous kuralla. Pullataikina tulee kuitenkin suht halvalla.

Vierailija
2/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei todellakaan ole mitään järkeä . Rupeaa olemaan eläminen , se pienikin  , liian kallista. Enää ei voi nuukailla kun kaikki on kallista .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi pullaa, miksi kauppojen oman merkin paskat tuotteet?

4/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimenomaan.

Vierailija
5/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Miksi pullaa, miksi kauppojen oman merkin paskat tuotteet?

Korvapuustihan on ihan parasta.

Vierailija
6/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voitko ostaa tämän kerran pulla-ainekset kaupasta ja jättää jotain muuta pois ostoslistalta? Vaikka esimerkiksi mehun, vissyn tai limsan, jos sellaisia ostaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, eikä enää ole varaa edes pieniin kotimaanreissuihin. Kotona vaan joutuu olemaan.

Vierailija
8/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lihavat suomalaiset eivät tarvitse pullaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Vierailija
10/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi, tai margariini nyt maksaakin mutta ne muut pulla aineet paljon. Muna ei välttämätön edes voiteluun. Taikinaan en laita ollenkaan kun tulee parempi ilman.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Vierailija
12/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Törkeää ruoalla bisneksen tekeminen. Itse olen sitä mieltä, että valtion pitäisi taata halvat perustarvikkeet kaikessa välttämättömyydessä kuten asuminen, ruoka, energia, lämmitys, terveys jne. Tämä olisi hyvinvointivaltiota...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syökää ötököitä, älkää omistako mitään ja olkaa iloisia. T. WEF

Vierailija
14/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kananmunat täytyy ostaa tarjouksista (1,50€/10 kpl), voipaketti maksaa 3,50€ Lidlissä. Jauhojen nykyistä hintaa en muista, kun ostin halvalla pari kymmentä kg varastoon Lidlistä, ja siinähän on pieni urakka käyttää ne loppuun, ennenkuin ne vanhentuvat. Mutta joo, mikään ei ole niin halpaa enää.

T. Lidl-mies

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mene töihin. Työssäkäyvällä on varaa ostaa jauhoja ja kananmunia.

Vierailija
16/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita hiukan öljyä, vähemmän voita.  Itse tehty pulla on halvempaa kuin ostettu.

Vierailija
17/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

No ei vitosella, mutta ei taikinaan käytetä koko muna- tai voipakettia. Viitosen maksaa taina-ainekset isoon taikinaan.

Jos vielä pitää kotivaraa, jota kerää tarjouksista niin ei tule kallista pullaa.

Vierailija
18/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Ei saa, mutta ei ne kaikki ainekset mene yhteen taikinaan. Yhden taikinan hinnaksi jää murto-osa ainesten kokonaishinnasta. 

Vierailija
19/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

90-luvulla lama-aikana pienituloiset käyttivät muuten pääsääntöisesti leivontamargariinia leivonnassa. Voilla ei leivottu kuin juhliin.

Vierailija
20/122 |
01.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hinnat on kyllä nousseet, mutta ei pulla nyt niin kalliiksi tule, vaikka voillakin leipoisi. Viidellä eurolla saa monta pellillistä pullaa.

Saako todella vitosella paketin voita, sokeria, jauhoja, maitoa, munia jne?

Käyn ostoksilla isossa marketissa, koska se on alueen halvin (Lidliä ei lähistöllä ole). Siellä sokerin hinta on pompsahtanut alle eurosta hintaan 1,49 euroa ja halvin voipaketti maksaa 4,59 euroa. Siihen päälle sitten maito, kananmunat, kardemumma, kaneli jne ja sähkökin uunin takia.

Eli ei saa vitosella pulla-aineksia.

Ap