Mies toivoo kasvisruokia
Mutta kun kysyn , mitä hän erityisesti haluaisi hän ei vastaa.
Listalla on nyt : soijamakaronilaatikko ja sosekeitto
Vinkkejä?
Kommentit (111)
Chili sin carne ja kasvissosekeitto mun lemppareita
Aina on hyvä syy tehdä melanzane.
Kasvispihvit/kasvispyörykät, kasvislasagne, paistetttua riisiä kasviksilla, kaalikääryleet kasvistäytteellä,porkkanalaatikko, punajuurikastikkeessa, punajuuripihvit.
Tarkoittaa että välillä perunaakin.
Kesäkurpitsa-porkkana-halloum pihvit ihan sika hyvää. Kylkeen zazikia
Oletko hänen kokki tai taloudenhoitaja, miksi hän ei itse valmista kasvisruokaa, vaan toivoo sitä muilta.
Tomaattinen kookoskarri on mun lemppari. Sisältää oikeastaan mitä vaan kasvista, mistä tykkäätte. Minä laitan usein porkkanaa, paprikaa, sipulia, kukkakaalta, papuja + tofua/seitania. On hyvää!
Vierailija kirjoitti:
Aina on hyvä syy tehdä melanzane.
Miehen kannattaisi tehdä kamikaze.
Unelma mies.Vaatisin menemme kasvisruoka ravintolaan.Tai hän kokaa,maksaa myös ostokset ja ihan neistä itse etsi ohjeet.Sinäkin kysyjä voi itse etsiä netistä..Niitä on pilvin pimein siellä. Hakuun vaan kasvisruoka valmistusohjeineen.
Koita saada mies päivystykseen ja hänelle M1-lähete. Toivottavasti vain hetkellinen mielenhäiriö joka menee ohi ilman lääkitystä.
Katso jalotofu sivuilta reseptejä, siellä on monia hyviä. Esim kookostofukorma oli tosi hyvää.
Mun mieheni suosikkeja ovat mm. uunijuurekset, täytetyt tomaatit , kesäkurpitsat ja paprikat , kasvissosekeitto, kasviscurry
Ja on tosiaan kasvissyöjä, ei vegaani.
Itsetehdyt pinaattiletut on ihan huippuhyviä jos jaksaa vaan paistaa.
Vierailija kirjoitti:
Mun mieheni suosikkeja ovat mm. uunijuurekset, täytetyt tomaatit , kesäkurpitsat ja paprikat , kasvissosekeitto, kasviscurry
Ja on tosiaan kasvissyöjä, ei vegaani.
Hän tykkää enimmäkseen liharuuasta, minä kasvisruuasta, nämä ovat sellaisia mitä hän mun ruokavaliosta on kertonut suosikeikseen
Papusalaatti