Miksi Suomi pärjää Pisa-tutkimuksessa yleisesti hyvin
Vaikka monissa muissa maissa (jotka ovat testeissä pärjänneet selkeästi Suomea huonommin) alkaa opiskelu jo varhaisemmassa vaiheessa ja on heti paljon koulumaisempaa?
Hyvä koulutus opettajille, mutta kertooko tämä myös siitä, että tuo myöhäisempi ikä on parempi? Ja en väitä etteikö meillä olisi monessa asiassa paljon opittavaa myös niiden maiden kouluista, jotka pisatuloksissa taakse jäävät.
Kommentit (3)
[quote author="Vierailija" time="26.08.2015 klo 16:26"]
kieli. lapset oppii lukemaan jo ekalla toisin kuin monessa muussa maassa. tossa auttaa siis myös tv:n tekstitys.
[/quote] Ehkä. Toisaalta taas esim. Espanjassa monet lapset lukevat jo neljävuotiaana (oppivat esikoulussa) ja silti eivät pärjää.
mitä enemmän mamuja, sitä huonommat tulokset. kyllä ne suomenkin tulokset kohta romahtaa.
kieli. lapset oppii lukemaan jo ekalla toisin kuin monessa muussa maassa. tossa auttaa siis myös tv:n tekstitys.