minkä talvipuvun ostat/ostit lapsellesi??
Kommentit (19)
4,5-vuotiaalle pojalle Motion Wearin 2-osainen vedenpitävä puku ja Reiman Peuhari-haalari (vedenpitävä myös). Lisäksi erikseen nahkatakki kauppavaatteeksi.
6,5-vuotiaalle Exitin takin ja Jonathanin housut (housut vedenpitävät, takki ei) sekä Jonathanin vedenpitävä haalari. Lisäksi on Majoralin villakangastakki kauppavermeenä.
juuri 5 täyttäneelle mahtuu vielä viime vuotinen Rasavil.
isommalla on Lassien supratec kaapissa. Toinen puku kosteussuojattu pitää vielä hankkia.
Pienemmälle tarkoitus ostaa kosteussuojattu kans. Hän lopputalvesta hieman vajaa 1v ja varmaan tulee kosteussuoja tarpeeseen =)
ainoa haalari joka miellyttää silmääni. olen myös tyytyväinen ominaisuuksiin parin vuoden kokemuksella.
koskaan hankkinut ainuttakaan. Joka talvi kuitenkin uudet haalarit ja takki + housut.
Lisäksi on valtava määrä viime talven alesta ostettuja ulkoiluvaatteita: Benettonin untuvatakit. Jonathan haalari, Reimatec haalari, Reimatecin takit ja housuja, Ticketin toppahousut, Lenne haalari ja toppahousut jne. En edes muista kaikkea. Tähän vielä lisätään kaikki ne vaatteet, jotka vielä mahtuvat viime talvelta (Gap, Ticket, Reimatec jne.) ja jotka nuorimmat perivät vanhemmilta... Lapsia siis kolme. En edes kehtaa sanoa kuinka monta haalaria, takkia ja housua sain jo myytyä (tyytyväisille) ostajille kun yritin vähän karsia tota garderobia :-)
ja samaten siskon vanhoja toppatakkeja useampi tsipale kaupunkireissuille.
esikoisella 4v sittarista ostettu (en muista merkkiä, ei mikään kallis) toppapuku ja Seppälästä valkoinen toppatakki karvareunushuppuineen kaupunkireissuille. Ollaan HIUKAN cityporukkaa ja lapset on kotihoidossa.
Vierailija:
ja samaten siskon vanhoja toppatakkeja useampi tsipale kaupunkireissuille.
esikoisella 4v sittarista ostettu (en muista merkkiä, ei mikään kallis) toppapuku ja Seppälästä valkoinen toppatakki karvareunushuppuineen kaupunkireissuille. Ollaan HIUKAN cityporukkaa ja lapset on kotihoidossa.
Mitä se on? Ostaa Sittarista (huom. S) haalareita ja Seppälästä takkeja. Missä cityssä edes löytyy cittareita????
muksut pärjää H&M:n lasketteluhousuissa ja -takeissa. Kolmas vuosi on H&M käytössä, eikä tippaakaan kaduta, että vaihdoin Reimatecit H&M:ään...
Oikeesti on kestävämpiä ulkoiluvaatteita, kun Reimat ikinä. Kosteuden kestokin on uskomaton, ei ole kertaakaan housut kastuneet läpi, vaikka rännässä on kieriskelty.
Ei ne nyt niin rumia ole, ja minulle tärkeintä on vaatteiden LAATU. Reima nyt sattuu tekemään parhaita vaatteita juuri suomen oloihin. Lisäksi meillä ulkoillaan säällä kuin säällä 2x päivässä, vähintään, joten vaatteiden täytyy pitää vettä. Ei olisi kiva, jos lapset olisivat jatkuvasti sairaana kasteltuaan ja palellutettuaan itsensä. On meillä toki kakkoshaalareina muitakin merkkejä, mutta käyttämättä jäävät. Ja kengät luonnollisesti gore-tex tai viking, niinkuin ennenkin. Siinäpähän haukutte kateelliset, ei paljon nappaa !
kaapissa on reimatec haalari viime talvelta, mahtuu vielä hyvin. Samoin kaapissa odottaa pakkasia reimatecin kaksiosainen puku (joka mahtuu ehkä osan talvea) - nuo lähinnä päiväkoti ja pihaleikkeihin. Ns. parempaa käyttöä varten on duffelitakki ja " muutamat" vuorilliset farkut, sammarit ja suorat housut.
Nyt mietin siis, pitäisikö osta toinen haalari vaiko kaksiosainen. Tuo kaksiosainen reimatec ei mene kuin alkutalven ja yhdellä ulkoiluvaatteella emme pärjää (lapsi päiväkodissa ja ulkoilemme todella paljon ja monta kertaa)
ja toisena joku Lindexin haalari, kuopuksella peritty Reimatec ja toisena Lassie.
untuvatakki ja Jonathanin toppahousut, Pienemmälle on Jonathanin haalari, ja tuolle pienelle täytyykin varmaan ostaa joku toinen vielä lisäksi, kun tod. näk tuo jää jossain vaiheessa pieneksi. Tuosta puvusta 2 numeroa isompia vaatteita löytyisi esikoisen peruja, mutta ne saattaa sitten tietysti olla ihan liian isoja.
ehkä ensi viikolla menen kauppoihin katselemaan,
ostan sen joka näyttää ja tuntuu kivalle ja hyvälle,
en merkin mukaan!!!
ja toisella isomman vanha Remu ja joku tuntematon lasketteluhaalari. Isommalle ostan lisäksi toppahousut ja takin.
kuopuksella esikoiselta peritty. Yhdet varahousut (rasavil) ostettu huutonetistä, kuopuksella toisina housuina Lassien (ei tec-) toppahousut.
Villakangastakkeja ei ole eli käytävät ns. kyläilytakkeinakin noita reimatecejä. - kauheaa ;-)
Pikkuserkun vanha.