Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Osaavatko teidän n. 3-vuotiaanne pelata tietokonepelejä tai käyttää tietokonetta ( esim. kuvankäsittelyohjelmia)?

Vierailija
27.09.2006 |

Meillä osaa. Aina kun silmä välttää, ni yrittää mennä koneelle.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
27.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aluksi pelailtiin Naperolaa, maalattiin Paintilla ja opiskeltiin kirjoittamista ja tekstin muotoilua Wordissa (lapsilla oli oma normal. dot, jossa oli iso fontti ja muutama selkeä painike eri muotoiluja varten, esim. tekstin värin ja koon muuttaminen). Sitten pelivalikoima on laajentunut iän myötä.



Tietokoneet tulevat jatkossa olemaan oleellinen osa lastemme elämää. Toki koneiden kimppuun pääsee myöhemminkin, mutta ei ATK-taitojen oppimisesta ole lapsilleni haittaakaan ollut. Kumpikin on oppinut aikaisin lukemaan ja laskemaan, englanninkielen taitokin on karttunut vaivihkaa pelien parissa.

Vierailija
2/8 |
27.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ehkä sitten kun on vaikka 4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
27.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ohjelmat ja kielletyt pelit yms. Jos johdot on vedetty seinistä tai koneesta irti, ni alta aikayksikön laittaa ne paikoilleen ja yrittää avata eri ohjelmia.

Vierailija
4/8 |
27.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ei kyllä koskaan ole menossa koneelle ilman lupaa vaikka muuten hulivili onkin, tosin ei myöskään laita dvd:tä päälle ilman lupaa vaikka sen osaakin tehdä. Tottelevainen poika? :)

Vierailija
5/8 |
27.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osaa laittaa päälle, etsiä valikosta puuhapete pelin ja pelata niitä. osaa myös sulkea ja laitta äänen pienemmälle tai isommalle.

Vierailija
6/8 |
27.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi ei vielä 3-vuotiaana osaa käyttää tietokonetta, koska kerkee sitä käyttää tarpeeksi myöhemminkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
27.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta mies antaa katsella vierestä ja siinähän tuo on oppinut :(

Vierailija
8/8 |
27.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli siis mun koneella kun isä omallaan. Kun pääsin kotiin, niin totesin, että mun kone on " anastettu" . Nyt poika on 2v10kk ja sillä on huoneessaan oma kone, jonka osaa kyllä pistää päälle ja pelit päälle jne. Sisäverkon vuoksi siinä on myös nettiyhteys. Käyttää myös Wordia " kirjoittamiseen" . Molemmat meistä vanhemmista on " alalla" töissä, joten meillä koneiden kanssa touhuaminen on jokapäiväistä myös kotona (aina täällä on joku koneen kokoaminen työn alla tms.) eli olisi ihme jos lasta ei kiinnostaisi.



Kuitenkaan meillä ei pelata joka päivä eikä poika avaa konetta välillä päiväkausiin kun tykkää ulkoilla, tehdä palapelejä ja leikkiä muutenkin. Täytyy miettiä koneen sijaintia sitten uudelleen jos siitä tulee ongelma.



Mutta " varoituksen sana" BBC:llä oli just uutinen 3-vuotiaasta brittipojasta jonka äiti oli jättänyt ebayn tunnukset auki koneelle ja poika (uutisen mukaan hyvä koneen käyttäjä) meni ja osti 13 000 euron auton! =) Tuli mieleen itselle, että ei kannata pitää automaattikirjautumista päällä huutonettiin =)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä yksi