Mammanen eilen Käpylän kirjastossa!
Tiedät varmaan itsekin, että kirjaston henkilökunnalle valittaminen tietokoneella pelaamisesta oli typerää ja turhaa? Jos kirjastossa on tietokone, jolla voi pelata, niin siellä myös saa pelata. Sinun tehtäväsi ei ole myöskään puuttua siihen, että sama poika pelaa jopa toista päivää peräkkäin. Ja jopa niin kamalaa ja väkivaltaista peliä kuin Lego-peli! Mutta kai sen ymmärtää, että olit niin huolissasi siitä, että taaperosi voi nähdä pojan pelaavan ja saada kamalat traumat tästä väkivaltaisesta pelistä!
Ystävällisin terveisin
huvittunut käpyläläinen
Kommentit (8)
Äh petyin, luulin että näit Äiti-Mammasen.
Ai jaa, mä olen aina luullut, että tuollaiset koneet ovat asioiden hoitoa varten eikä pelaamiseen. Jos ei ole omaa tietokonetta, niin voi kirjaston koneella hoitaa verkkopankkiasiat, täyttää sähköisen toimeentulotukihakemuksen tms. En kyllä itse käy kirjastossa.
Olipa toisten asioihin puuttumista sitten pahimmasta päästä. Nyt oli hiekkapimperolla liian suuret luulot itsestään.
Oliko mun poika? Voi apuuvva. Keskustelun paikka. :)
[quote author="Vierailija" time="16.07.2015 klo 10:13"]
Ai jaa, mä olen aina luullut, että tuollaiset koneet ovat asioiden hoitoa varten eikä pelaamiseen. Jos ei ole omaa tietokonetta, niin voi kirjaston koneella hoitaa verkkopankkiasiat, täyttää sähköisen toimeentulotukihakemuksen tms. En kyllä itse käy kirjastossa.
[/quote]
Se oli lasten käyttöön tarkoitettu kone, lasten puolella.
ap
[quote author="Vierailija" time="16.07.2015 klo 10:20"]
Oliko mun poika? Voi apuuvva. Keskustelun paikka. :)
[/quote]
Ei kannata huolestua, kivasti poika pelasi, tällä mammalla oli vaan liian iso tarve puuttua toisten asioihin!
ap
Täytyypä kertoa oma kokemukseni. Kyseessä ei tosin ollut kirjasto vaan eräs lähiöasemantapainen Itä-Helsingissä. Meillä ei ollut kotona silloin internettiä, joten päätimme käydä yleisökoneella katsomassa, millainen otus on liito-orava. Paikkassa oli useita koneita vapaana, ja istuimme yhden ääreen. Eipä aikaakaan kun virkaintoinen (mustaihoinen) työntekijä ryntäsi hätistelemään meitä pois koneelta sanoen, että "nämä ovat tarkoitettu AIKUISILLE- ei lasten pelikäyttöön..."
Aika sanattomaksi veti. Varsinkin kun kyseessä on tälläinen reippaasti yli 30-v mamma...
lol