Mikä uskonto välittää eniten kodittomasta?
Kommentit (5)
Raamatussa sanotaan mm. näin:
"Mitä hyötyä, veljeni, siitä on, jos joku sanoo itsellään olevan uskon, mutta hänellä ei ole tekoja? Ei kaiketi usko voi häntä pelastaa? Jos veli tai sisar on alaston ja jokapäiväistä ravintoa vailla ja joku teistä sanoo heille: "Menkää rauhassa, lämmitelkää ja ravitkaa itsenne", mutta ette anna heille ruumiin tarpeita, niin mitä hyötyä siitä on? Samoin uskokin, jos sillä ei ole tekoja, on itsessään kuollut." Jaak. 2:14-17
Myös Koraanissa kehotetaan antamaan almuja, mutta en siitä sen tarkemmin tiedä missä mittakaavassa ja kuinka tärkeää se on. On toinen juttu tekevätkö ihmiset sitä mitä heidän uskonsa opettaa.
Kristinusko, ainakin pelastusarmeija.
Mikä on oikeaa välittämistä? Ns. ruokajono vai kohtuu hintaisten asuntojen kaavoittaminen ja rakentaminen? Syrjäytyneiden auttaminen työmarkkinoille?