Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Maksoin laskut ja rästit - loppukuulle jäi käyttörahaa 34 euroa

Vierailija
02.01.2022 |

Ei mulla muuta...

Kommentit (212)

Vierailija
41/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Riisi on halempaa kuin peruna. Siksi.

JJOO ehkä,mutta taipuuko riisi:

Paistetut perunat

keitetyt perunat

perunalaatikko

perunamuusi

Hasselbackan perunat

ranskalaiset perunat

uuniperunat

Peruna osana ateriaa (kaikki äitini perunat 65x blogissa)

Hasselbackan perunat gratiinissa Maalaisbistro

Hawksmorin perunat Kär

Keitetyt kermaperunat Kär

Lämmin perunaterriini Maalaisbistro

Marinoidut uudet perunat Kär

Omenainen Pommes Anna-perunakakku Maalaisbistro

Paahdetut punaiset perunat Kär

Paistinperunat Kär

Parhaat valkosipuliperunat Kär

Perunarösti ja sienisalaatti Kär   RÖSTIPERUNAT PARASTA JÄMÄRUOKAA IKINÄ! JOS SULLA ON SE KINKKUSIIVU,SILPPUA PERUNAN JOUKKOON JA SE JUUSTOJÄMÄ KANSSA!!

Toscanalaiset ranskalaiset Kär

Uunissa paahdetut uudet perunat Ripaus tryffeliä

Vuohenjuusto-kermaperunat Cecibin keittiö

Loistava lista, kiitos! Ostin ennen joulua Tokmannilta 5kg perunapussin 20 sentillä, niitä on vielä jäljellä.

Vierailija
42/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uusia rästejä odotellessa. Turhaa selittää oisko jotain mistä saisit apua, tilanne on joka kk sama. Elämänhallinta hukassa. Ei mulla muuta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
43/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua ainakin sitten niiin inhottavat ihmiset jotka käyttäytyväy noin kuin 42 ja leuhottavat kaikenmaailman termeillänsä ja ylipäätään ^

Vierailija
44/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä maksa kaikkia kerralla sentään noin tyynni. Ei nyt tuohon asti tarvitse. Tyhmää se tuokin on.

Vierailija
45/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Järkevää varata aina ensin ruokaraha, laskuihin saa maksuaikaa.  Jolla on mistä pyytää apua, älköön kenkkuilko.

Vierailija
46/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Tätä se elämä on nykyään Suomessa. Täällä odotan sydän kylmänä, kun viimeisimmän öljytilauksen laskut saapuu. Viidessä erässä taitaa maksaa liki 300€/ erä. Veden tasauslasku saapuu näinä aikoina kans. Ja Carunan sähkönsiirtolasku. 😔

Musta tulee vielä joskus omakotitalon omistaja (perintö), pelottaa öljylasku. En usko että saan taloa myytyä joten luultavasti joudun itse siihen muuttamaan.

Ensimmäiseksi vaihdat siihen maalämmön ja tarkistat tulisijat, että voit käyttää puulämmitystä ja mahdollisimman vähän öljyä. Jo nyt saa jotain avustuksia lämmitystavan muuttamisen. Tässä tulee vielä hyvä vinkki: maalämmön laittajat kannattaa kilpailuttaa ja kysellä tietoja, miten on onnistunut. Toivottavasti vanhempasi ymmärtävät käyttää tämän tilaisuuden hyväksi.

Mitä järkeä on täysin toimivien lämmitysjärjestelmien purkamisessa?

Noilla avustuksilla voi pyyhkiä p*rsettä, +-0 koska firmoilla näkyy tuo avustussumma hinnoissa. Kallista lystiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
47/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olet töissä, pyydä förskottia. Eli palkkaennakkoa. 

Vierailija
48/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Tätä se elämä on nykyään Suomessa. Täällä odotan sydän kylmänä, kun viimeisimmän öljytilauksen laskut saapuu. Viidessä erässä taitaa maksaa liki 300€/ erä. Veden tasauslasku saapuu näinä aikoina kans. Ja Carunan sähkönsiirtolasku. 😔

Musta tulee vielä joskus omakotitalon omistaja (perintö), pelottaa öljylasku. En usko että saan taloa myytyä joten luultavasti joudun itse siihen muuttamaan.

Perinnöstä voi luopua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
49/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tätä se elämä on nykyään Suomessa. Täällä odotan sydän kylmänä, kun viimeisimmän öljytilauksen laskut saapuu. Viidessä erässä taitaa maksaa liki 300€/ erä. Veden tasauslasku saapuu näinä aikoina kans. Ja Carunan sähkönsiirtolasku. 😔

Ihan kuin olisin itse kirjoittanut tuon sähköyhtiön nimeä ja kauhulla odottamani veden tasauslaskua myöten.😜

Vierailija
50/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Tätä se elämä on nykyään Suomessa. Täällä odotan sydän kylmänä, kun viimeisimmän öljytilauksen laskut saapuu. Viidessä erässä taitaa maksaa liki 300€/ erä. Veden tasauslasku saapuu näinä aikoina kans. Ja Carunan sähkönsiirtolasku. 😔

Ihan kuin olisin itse kirjoittanut tuon sähköyhtiön nimeä ja kauhulla odottamani veden tasauslaskua myöten.😜

Taidetaan asua samassa kaupungissa. Alkaako S-kirjaimella?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
51/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Tätä se elämä on nykyään Suomessa. Täällä odotan sydän kylmänä, kun viimeisimmän öljytilauksen laskut saapuu. Viidessä erässä taitaa maksaa liki 300€/ erä. Veden tasauslasku saapuu näinä aikoina kans. Ja Carunan sähkönsiirtolasku. 😔

Musta tulee vielä joskus omakotitalon omistaja (perintö), pelottaa öljylasku. En usko että saan taloa myytyä joten luultavasti joudun itse siihen muuttamaan.

Perinnöstä voi luopua.

Hei, perinnöstä luopuminen öljylämmityksen takia? Meneekö vähän yli?

Vierailija
52/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ois kyllä hyvä haaste tosiaan. Onko sulla kaapissa perusaineksia tyyliin jauhot, riisi, makaroni, voi yms? Saa kaikenlaista kastiketta loihdittua aina 3-5 päiväks, jos euro per päivä mennään, eikä välttis tarvi edes olla niitä riisejä ja makaroneja kun sisältyy hintaan.

Kanaviillokki kanankoivista, riisi 1kg n. 2€, kanankoivet n. kg 2€, sipuli 20snt, irtoporkkana 25snt. Alle 5€ ja kyllä yks ihminen syö 5pv tuosta. (Pakasta jos ei kerralla huvita syödä.) Voi ja jauhot oletuksena kaapissa, mutta niihinkin vaikka sijoittaa, niin tekee joku kerta jauhelihakastiketta, josta syö kolmisen päivää. Jää vieläkin yli.

Makaronilaatikko, makaronipussi 28snt, jauheliha 2.5€, sipuli 20snt, maito 68snt, kananmunat 10kpl 1.39€, josta jää vielä ylikin. Vähän päälle 5€, mutta tuostakin yksi syö sen 5pv, kuudes päivä menee sitten vaikka kananmunilla. Niitä myös aamupalaksi.

Siinä on jo 14 päivän ruuat n. 13 eurolla. Onhan noita vaikka mitä. Itsellä valitettavasti menee rahaa muuhun turhaan, kuten alkoholi ja tupakka, joten luonnollisesti itse en pärjäisi noilla rahoilla. Tämä ei ollut mikään vittuiluviesti, vaan tarkoituksena oli ehdottaa edullisia ruokavaihtoehtoja.

Tuolla pärjää just.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
53/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Tätä se elämä on nykyään Suomessa. Täällä odotan sydän kylmänä, kun viimeisimmän öljytilauksen laskut saapuu. Viidessä erässä taitaa maksaa liki 300€/ erä. Veden tasauslasku saapuu näinä aikoina kans. Ja Carunan sähkönsiirtolasku. 😔

Musta tulee vielä joskus omakotitalon omistaja (perintö), pelottaa öljylasku. En usko että saan taloa myytyä joten luultavasti joudun itse siihen muuttamaan.

En ottaisi perintöä vastaan. Ei se ole mikään pakko.

Vierailija
54/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Tätä se elämä on nykyään Suomessa. Täällä odotan sydän kylmänä, kun viimeisimmän öljytilauksen laskut saapuu. Viidessä erässä taitaa maksaa liki 300€/ erä. Veden tasauslasku saapuu näinä aikoina kans. Ja Carunan sähkönsiirtolasku. 😔

Musta tulee vielä joskus omakotitalon omistaja (perintö), pelottaa öljylasku. En usko että saan taloa myytyä joten luultavasti joudun itse siihen muuttamaan.

Ensimmäiseksi vaihdat siihen maalämmön ja tarkistat tulisijat, että voit käyttää puulämmitystä ja mahdollisimman vähän öljyä. Jo nyt saa jotain avustuksia lämmitystavan muuttamisen. Tässä tulee vielä hyvä vinkki: maalämmön laittajat kannattaa kilpailuttaa ja kysellä tietoja, miten on onnistunut. Toivottavasti vanhempasi ymmärtävät käyttää tämän tilaisuuden hyväksi.

Ei jokaisessa omakotitalossa ole tulisijoja. Meillä on -50 luvun rintamamiestalo jossa ei ole enää yhtäkään tulisijaa kun ne on poistettu edeltävien omistajien toimesta. Onneksi ovat myös vaihtaneet öljylämmityksen kaukolämpöön. Toki kaukolämpökin on kallis oikein kovilla pakkasilla, mutta kesä tasoittaa kun ei maksa paljon. Ei ole varaa laittaa kaukolämpöä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
55/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ois kyllä hyvä haaste tosiaan. Onko sulla kaapissa perusaineksia tyyliin jauhot, riisi, makaroni, voi yms? Saa kaikenlaista kastiketta loihdittua aina 3-5 päiväks, jos euro per päivä mennään, eikä välttis tarvi edes olla niitä riisejä ja makaroneja kun sisältyy hintaan.

Kanaviillokki kanankoivista, riisi 1kg n. 2€, kanankoivet n. kg 2€, sipuli 20snt, irtoporkkana 25snt. Alle 5€ ja kyllä yks ihminen syö 5pv tuosta. (Pakasta jos ei kerralla huvita syödä.) Voi ja jauhot oletuksena kaapissa, mutta niihinkin vaikka sijoittaa, niin tekee joku kerta jauhelihakastiketta, josta syö kolmisen päivää. Jää vieläkin yli.

Makaronilaatikko, makaronipussi 28snt, jauheliha 2.5€, sipuli 20snt, maito 68snt, kananmunat 10kpl 1.39€, josta jää vielä ylikin. Vähän päälle 5€, mutta tuostakin yksi syö sen 5pv, kuudes päivä menee sitten vaikka kananmunilla. Niitä myös aamupalaksi.

Siinä on jo 14 päivän ruuat n. 13 eurolla. Onhan noita vaikka mitä. Itsellä valitettavasti menee rahaa muuhun turhaan, kuten alkoholi ja tupakka, joten luonnollisesti itse en pärjäisi noilla rahoilla. Tämä ei ollut mikään vittuiluviesti, vaan tarkoituksena oli ehdottaa edullisia ruokavaihtoehtoja.

No ei kestä makaronilaatikko 5 päivää. Olen pienikokoinen nainen ja söisin tuon 2 päivässä.

Vierailija
56/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Miksi ihmiset ehdottavat halpisruuaksi aina riisiä? Osta nyt hitto soikoon perunaa, on paljon ravinteikkaampaa, täyttävämpää ja maistuukin paremmalle. 

Lisäksi ehdotetaan jotakin soijaa ruoaksi. No ei kaikki syö jotakin hemmetin soijaa! Se on pahaa ja mielummin käytän lihaa tai jotakin kasviksia sen sijaan.

Kyse oli 30 eurosta, ei 300 eurosta. Kisko sinä sitä lihaa viikko ja ole loppu 3vko nälissäsi.

Niin totta kai se vähissä rahoissa kannattaa ostaa soijaa josta ei pidä. Tai jos ei ole sitä koskaan edes maistanut. Sitä soijaa ostetaan silloin kun siitä pidetään tai silloin kun on enemmän rahaa ja voi testata sitä.

Mä olen ollut todella pienituloinen opiskeleva yh jonka ruokabudjetti oli välillä 20€/vko. Kertaakaan en ostanut soijarouhetta. 400g:n jauhelihapaketista sain kyllä hyvin ruokaa mulle ja alle kouluikäiselle lapselle. Esim. makaronilaatikosta riittää syötävää eikä maksa paljon. Toki lapsi söi aamupalan, ruoan ja välipalan hoidossa, mutta kyllä siinä silti oli useampi ruoka viikon aikana tehtävä kotona sekä iltapala ja viikonlopun aamu- ja välipalat. Itse sain syödä lounaan ilmaiseksi koulussa, mutta se nyt oli vain yksi ruoka päivässä. En mä kerralla jaksa syödä niin paljon, että sillä pärjäisin koko päivän.

Vierailija
57/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ois kyllä hyvä haaste tosiaan. Onko sulla kaapissa perusaineksia tyyliin jauhot, riisi, makaroni, voi yms? Saa kaikenlaista kastiketta loihdittua aina 3-5 päiväks, jos euro per päivä mennään, eikä välttis tarvi edes olla niitä riisejä ja makaroneja kun sisältyy hintaan.

Kanaviillokki kanankoivista, riisi 1kg n. 2€, kanankoivet n. kg 2€, sipuli 20snt, irtoporkkana 25snt. Alle 5€ ja kyllä yks ihminen syö 5pv tuosta. (Pakasta jos ei kerralla huvita syödä.) Voi ja jauhot oletuksena kaapissa, mutta niihinkin vaikka sijoittaa, niin tekee joku kerta jauhelihakastiketta, josta syö kolmisen päivää. Jää vieläkin yli.

Makaronilaatikko, makaronipussi 28snt, jauheliha 2.5€, sipuli 20snt, maito 68snt, kananmunat 10kpl 1.39€, josta jää vielä ylikin. Vähän päälle 5€, mutta tuostakin yksi syö sen 5pv, kuudes päivä menee sitten vaikka kananmunilla. Niitä myös aamupalaksi.

Siinä on jo 14 päivän ruuat n. 13 eurolla. Onhan noita vaikka mitä. Itsellä valitettavasti menee rahaa muuhun turhaan, kuten alkoholi ja tupakka, joten luonnollisesti itse en pärjäisi noilla rahoilla. Tämä ei ollut mikään vittuiluviesti, vaan tarkoituksena oli ehdottaa edullisia ruokavaihtoehtoja.

No ei kestä makaronilaatikko 5 päivää. Olen pienikokoinen nainen ja söisin tuon 2 päivässä.

Mä olen ylipainoinen nainen ja meillä kestää makaronilaatikko 2-3 päivää riippuen siitä onko 2 vai 3 syöjää. Eli sä vedät kyllä aikamoisia annoksia kerralla tai syö pitkin päivää sitä makaronilaatikkoa. Teetkö fyysisesti todella raskasta työtä tai urheiletko paljon?

Vierailija
58/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ois kyllä hyvä haaste tosiaan. Onko sulla kaapissa perusaineksia tyyliin jauhot, riisi, makaroni, voi yms? Saa kaikenlaista kastiketta loihdittua aina 3-5 päiväks, jos euro per päivä mennään, eikä välttis tarvi edes olla niitä riisejä ja makaroneja kun sisältyy hintaan.

Kanaviillokki kanankoivista, riisi 1kg n. 2€, kanankoivet n. kg 2€, sipuli 20snt, irtoporkkana 25snt. Alle 5€ ja kyllä yks ihminen syö 5pv tuosta. (Pakasta jos ei kerralla huvita syödä.) Voi ja jauhot oletuksena kaapissa, mutta niihinkin vaikka sijoittaa, niin tekee joku kerta jauhelihakastiketta, josta syö kolmisen päivää. Jää vieläkin yli.

Makaronilaatikko, makaronipussi 28snt, jauheliha 2.5€, sipuli 20snt, maito 68snt, kananmunat 10kpl 1.39€, josta jää vielä ylikin. Vähän päälle 5€, mutta tuostakin yksi syö sen 5pv, kuudes päivä menee sitten vaikka kananmunilla. Niitä myös aamupalaksi.

Siinä on jo 14 päivän ruuat n. 13 eurolla. Onhan noita vaikka mitä. Itsellä valitettavasti menee rahaa muuhun turhaan, kuten alkoholi ja tupakka, joten luonnollisesti itse en pärjäisi noilla rahoilla. Tämä ei ollut mikään vittuiluviesti, vaan tarkoituksena oli ehdottaa edullisia ruokavaihtoehtoja.

En ole ap, mutta tykkään näistä rahakeskeluista. Minun on alettava säästää koska tulee tulevaisuudessa suuria laskuja. Joten kaikki ruokavinkit käy.

Makaronilaatikon saa vielä edullisemmin kun tekee lihan sijaan soijarouheesta. Maku on kuitenkin melkolailla sama, vain halvempi, terveellisempi ja ekologisempi.

Vierailija
59/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ois kyllä hyvä haaste tosiaan. Onko sulla kaapissa perusaineksia tyyliin jauhot, riisi, makaroni, voi yms? Saa kaikenlaista kastiketta loihdittua aina 3-5 päiväks, jos euro per päivä mennään, eikä välttis tarvi edes olla niitä riisejä ja makaroneja kun sisältyy hintaan.

Kanaviillokki kanankoivista, riisi 1kg n. 2€, kanankoivet n. kg 2€, sipuli 20snt, irtoporkkana 25snt. Alle 5€ ja kyllä yks ihminen syö 5pv tuosta. (Pakasta jos ei kerralla huvita syödä.) Voi ja jauhot oletuksena kaapissa, mutta niihinkin vaikka sijoittaa, niin tekee joku kerta jauhelihakastiketta, josta syö kolmisen päivää. Jää vieläkin yli.

Makaronilaatikko, makaronipussi 28snt, jauheliha 2.5€, sipuli 20snt, maito 68snt, kananmunat 10kpl 1.39€, josta jää vielä ylikin. Vähän päälle 5€, mutta tuostakin yksi syö sen 5pv, kuudes päivä menee sitten vaikka kananmunilla. Niitä myös aamupalaksi.

Siinä on jo 14 päivän ruuat n. 13 eurolla. Onhan noita vaikka mitä. Itsellä valitettavasti menee rahaa muuhun turhaan, kuten alkoholi ja tupakka, joten luonnollisesti itse en pärjäisi noilla rahoilla. Tämä ei ollut mikään vittuiluviesti, vaan tarkoituksena oli ehdottaa edullisia ruokavaihtoehtoja.

No ei kestä makaronilaatikko 5 päivää. Olen pienikokoinen nainen ja söisin tuon 2 päivässä.

Mä olen ylipainoinen nainen ja meillä kestää makaronilaatikko 2-3 päivää riippuen siitä onko 2 vai 3 syöjää. Eli sä vedät kyllä aikamoisia annoksia kerralla tai syö pitkin päivää sitä makaronilaatikkoa. Teetkö fyysisesti todella raskasta työtä tai urheiletko paljon?

Täällä myös hoikka, ihan perustyötä tekevä nainen, ja kyllä mäkin tuon söisin kahdessa päivässä. Siinä olisi 200g lihaa per päivä, ja makaronia myös 200g päivä, eli mikään ihan kauhea määrä vaan ihan normi annos. Ehkä ylipainosi johtuu siitä, että et syö riittävästi ruokaa vaan syöt liian pienen annoksen ja sitten napsit nälkääsi kaikkea ylimääräistä.

Vierailija
60/212 |
03.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ois kyllä hyvä haaste tosiaan. Onko sulla kaapissa perusaineksia tyyliin jauhot, riisi, makaroni, voi yms? Saa kaikenlaista kastiketta loihdittua aina 3-5 päiväks, jos euro per päivä mennään, eikä välttis tarvi edes olla niitä riisejä ja makaroneja kun sisältyy hintaan.

Kanaviillokki kanankoivista, riisi 1kg n. 2€, kanankoivet n. kg 2€, sipuli 20snt, irtoporkkana 25snt. Alle 5€ ja kyllä yks ihminen syö 5pv tuosta. (Pakasta jos ei kerralla huvita syödä.) Voi ja jauhot oletuksena kaapissa, mutta niihinkin vaikka sijoittaa, niin tekee joku kerta jauhelihakastiketta, josta syö kolmisen päivää. Jää vieläkin yli.

Makaronilaatikko, makaronipussi 28snt, jauheliha 2.5€, sipuli 20snt, maito 68snt, kananmunat 10kpl 1.39€, josta jää vielä ylikin. Vähän päälle 5€, mutta tuostakin yksi syö sen 5pv, kuudes päivä menee sitten vaikka kananmunilla. Niitä myös aamupalaksi.

Siinä on jo 14 päivän ruuat n. 13 eurolla. Onhan noita vaikka mitä. Itsellä valitettavasti menee rahaa muuhun turhaan, kuten alkoholi ja tupakka, joten luonnollisesti itse en pärjäisi noilla rahoilla. Tämä ei ollut mikään vittuiluviesti, vaan tarkoituksena oli ehdottaa edullisia ruokavaihtoehtoja.

En ole ap, mutta tykkään näistä rahakeskeluista. Minun on alettava säästää koska tulee tulevaisuudessa suuria laskuja. Joten kaikki ruokavinkit käy.

Makaronilaatikon saa vielä edullisemmin kun tekee lihan sijaan soijarouheesta. Maku on kuitenkin melkolailla sama, vain halvempi, terveellisempi ja ekologisempi.

Maku ei ole lähelläkään samaa.