Yhteensä alle 5000 €/kk brutto tienaavia pariskuntia paikalla?
Miten pärjäätte? Onko varaa ostaa asunto ja käydä lomamatkoilla jne.? Varsinkin, jos on lapsia, paljon jää käteen kuussa, jos toinen on vaikka kotona ja toinen töissä?
Olen tässä miettinyt jatkokouluttautumista parempipalkkaiselle alalle...
Kommentit (104)
Meillä tällä hetkellä bruttotulot reippaasti alle 4000. Lapsia 3. Tiukkaa on, todella tiukkaa. Lainaa tuskin saataisiin, jos tämä olisi lopullinen tilanne. Onneksi tämä on väliaikaista ja todelliset tulomme ovat 5000-6000 € brutto. Niillä pärjäämme jo hyvin. Ei tarvitse miettiä ja lomallekin päästään.
No meillä varmaan n. 5000€ brutto kuussa. Välillä vähemmän ja välillä enemmän. Ollaan molemmat yrittäjiä joten vaihtelee nuo tulot.
Meillä kaksi lasta, asutaan vuokralla ja vuokra on 790€/kk. Autolainaa on nyt n. 10 000€ työn vuoksi tietynlainen toimiva auto on välttämätön.
Käydään kylpylässä 2-4 kertaa vuodessa, siis parin yön lomalla ja kerran kesässä jossain etelänlomalla. Lainaa ei lomia varten olla koskaan otettu vaan säästetään etukäteen.
Minusta meillä riittää rahat ihan hyvin. Kaupassa ei tarvitse kitsastella ja lapsilla on varaa harrastaa mieluisia juttuja. Toisaalta ei tuhlailla hirveästi mihinkään turhuuksiin.
Pärjätään ihan hyvin, molemmat tienaa n. 2000e/kk bruttona josta vuokraan menee 1200e/kk. Yksi lapsi on. Ei me oikeestaan matkustella, mutta muuten elämiseen on varaa.
[quote author="Vierailija" time="04.03.2015 klo 12:03"][quote author="Vierailija" time="04.03.2015 klo 10:13"]Suurin osa suomen pariskunnista..
[/quote]
Häh? Nyt puhuttiin kuitenkin bruttotuloista. Johan hyväpalkkainen mies tuo yksin bruttona 5000€.
[/quote]
Teillä Helsingissä noin.
Asutaan vuokralla ja ostetaan lomamatkat käytettyinä.
Meillä nyt mun ollessa hoitovapaalla yhteenlasketut tulot himpun alle 5000€/kk. Laina on koroilla vielä muutaman kuukauden, muuten ei varmaan pärjättäisikään. Uudessa omakotitalossa asutaan pk-seudulla, 3 lasta, kohta ollaan lähdössä 2 viikon etelänmatkalle :)
Köyhät ei tuo muuta kuin rapaa pankkiin!
Meidän tulot ovat nyt työttömyysaikanani noin 4000 €/kk emmekä joudu tinkimään mistään. Omakotitalolainaa on jäljellä 30 000 € (maksettuna seitsemän vuoden aikana noin 90 000 €), ruokakaupasta ostetaan mitä halutaan, reissuja tehdään Suomessa, molemmat lapset harrastaa jotain mikä maksaa, teemme koko ajan pientä remppaa. Sitten kun työni alkavat, tulot nousevat siihen viiteentonniin. Silloin ryhdymme toteuttamaan isompia remppoja ja pääsemme reissaamaan ulkomaille. Siinä viidentonnin hujakoilla tulomme on aina olleet, kun olemme olleet molemmat töissä, eikä mistään oleellisesta ole tarvinnut tinkiä.
Meillä nyt bruttotulot n. 2000e. Ihan hyvin pärjätään. Kolme lasta. Omakotitalossa asutaan. Lomamatkoihin ei ole varaa mutta muuten ei ole puutteita.
Suurin osa suomen pariskunnista..
[quote author="Vierailija" time="04.03.2015 klo 10:12"]
Meillä nyt bruttotulot n. 2000e. Ihan hyvin pärjätään. Kolme lasta. Omakotitalossa asutaan. Lomamatkoihin ei ole varaa mutta muuten ei ole puutteita.
[/quote]
Miten tää on mahdollista? Eikö teillä mene rahaa vakuutuksiin, puhelimeen, nettiin, sähköön, veteen, jätemaksuihin jne?
2300 brutto.Ei o nälkä. Konjamiiniakin riittää. Ei lapsia.
Olen opintovapaalla. Bruttotulot noin 4000 €/kk. 2 lasta. Molemmilla lapsilla maksullinen harrastus. Asutaan omistusasunnossa (ihan uusi rivari, ~120 neliötä). Tultiin juuri Thaimaasta, Keski-Eurooppaan kesällä. Duunariperheistä ollaan molemmat, että kotoa pois muuttaessa on saanut mukaan vaatteensa ja rahat menolippuun, kaikki on siis omalla työllä hankittu ja maksettu. 2 autoa (toinen uusi VW ja kauppakassi vuodelta -99). Velkaa/pikavippiä/luottoa ei ole muuta kuin asuntolaina (n. 100 000 €, ja lyhennetään joka kuukausi). Eli kun elää säästeliäästi ja tyytyy esim. siihen volkkariin bemarin sijaan niin kyllä pärjää.
Olis helpompa kun puhuttais netosta.
Olis helpompa kun puhuttais netosta.
Meillä mies saa käteen 2000 ja minä olen kotona. Kolme lasta, omakotitalo, rahat riittää ja matkustellaan paljon. (n.3-5kk välein). Ollaan seuraavaksi lähdössä Vegasiin. Ne on vaan niitä valintoja!:)
Meillä mies saa käteen 3000€/kk ja minä 1000€/kk. Onistusasunto helsingissä, matkaillaan joka vuosi, ei lapsia.
Kertokaa nyt 2000€:lla matkustelevat että minkä verran teillä menee rahaa pakollisiin menoihin, auttaako vanhemmat, tuleeko tukia jne? Voinhan mäkin sanoa täällä että meitä on viis ja pärjätään 100€:lla/kk vaan eipä se taida olla mahdollista.
Meillä bruttotulot kuussa lähemmäs 20 000€ vaan niin se verottaja vie järkyttävän määrän ja elämiseen menee rahaa. Toki menot yleensä nousee sitä mukaa kuin tulotkin mutta ei tässä rahassa kieriskellä. Ulkomailla käydään pari kertaa vuodessa max. Matkat eivät ole ihan halvimmasta päästä kun kahdesta lapsestakin menee jo aikuisen hinta, sitten on vielä 11v lapsi. Meillä menee pelkkään lainanlyhennykseen jo yli 3000€/kk. Mielenkiintoinen ketju.
[quote author="Vierailija" time="04.03.2015 klo 13:18"][quote author="Vierailija" time="04.03.2015 klo 13:15"]
[quote author="Vierailija" time="04.03.2015 klo 11:06"][quote author="Vierailija" time="04.03.2015 klo 11:01"] [quote author="Vierailija" time="04.03.2015 klo 10:48"][quote author="Vierailija" time="04.03.2015 klo 10:43"] [quote author="Vierailija" time="04.03.2015 klo 10:30"]Kertokaa nyt 2000€:lla matkustelevat että minkä verran teillä menee rahaa pakollisiin menoihin, auttaako vanhemmat, tuleeko tukia jne? Voinhan mäkin sanoa täällä että meitä on viis ja pärjätään 100€:lla/kk vaan eipä se taida olla mahdollista. [/quote] Ei saada rahaa keneltäkään. Talolaina 400€/kk, vesi ilmainen, sähkö n. 70-150€/kk. Yhteensä meillä on yleensä laskuja kk noin 1000€ maksimissaan. Minä saan kodinhoidontukena 340€ ja lapsilisää vähän vähemmän. Mies saa sillon tällön km korvaukset. Meillä on kaksi luottokorttia jotka yleensä käytetään reissussa ja maksetaan sitten reissun jälkeen pois parissa kk. Sit vaan uutta matkaa varaamaan. Keplotellaan päivillä ja yhtiöillä niin säästetään matkakustannuksissakin. Lapsilla ei ole maksullisia harrastuksia vielä. Mutta kuten sanottua, valintoja voi tehdä monenlaisia esim asuinpaikka, harrastukset, auton vm jne:) [/quote] Paljonko teillä on siis nettotulot? [/quote] Nettotulot tuossa siis ilmoitin, mies saa tasan 2000€/kk + kuukaudesta riippuen 200-400€ km korvauksia. Minä olen kotona lasten kanssa ja saan yht tukia n.700€ nettona. Rahaa menee sähköön 70-150€/kk, vakuutukset saman verran, ruoka 100€/vko. Vesi ei maksa mitään, talolaina 400€/kk. Reissukuukautena maksetaan joskus vaan korot 160€. Puhelimet+netti 100€/kk. Emme tilaa lehtiä, ajamme edullisella autolla ja lapset ei harrasta mitään maksullista ainakaan toistaiseksi kun ovat niin pieniä. [/quote] On kyllä halvat vakuutukset teillä, mistä ne on? Teillä ei mene jätemaksuja, bensaan rahaa, autoa ei tartte koskaan huoltaa, vaatteita ostaa, taloa ei tartte rempata, mitään ei kukaan teistä harrasta jne? JA kolmen lapsen kanssa on edullista matkustaa? On kyllä halpa elämä, mäkin haluan sellaisen jossa mihinkään ei mene koskaan rahaa. [/quote] Mulla on kotivakuutus 70e VUODESSA. Tulee 3erässä.
[/quote]
Mitä se sisältää? Meidän ns. kotivakuutus on 900e vuodessa. Se sisältää 250m2 asuinrakennuksen, 4 piharakennusta, matka- ja matkatavaravakuutuksen, oikeusturvavakuutuksen, irtaimistovakuutuksen ja 5 hengen tapaturmavakuutuksen.
[/quote]
Perus kerrostaloasunnon koti- ja irtaimistovakuutus. Laskin vielä lähi tapiolan sivuilta niin kotivakuutukseni on 80e vuodessa koska saan nuorisoalennusta 30euroa.