Työharjoittelu päiväkodissa - olen järkyttynyt
Olen alan opiskelija ja vietin juuri viiden viikon työharjoittelu-jakson päiväkodissa. Päiväkoti oli yksityinen päiväkoti jossa vain muutama työntekijä. Ehkäpä siksi heillä mielestäni erilainen ote työhön... Vaikka omatkin lapseni ovat päiväkoti-ikäisiä vielä niin en ole noin läheltä päässyt näkemään mitä se työ oikeasti on. Ensimmäisenä pintaan nousi järkytys siitä kuinka paljon p*skaa työntekijät jauhavat lasten VANHEMMISTA. Se on aivan yksi ja sama mitä ne vanhemmat tekee niin se on aina väärin päin. :( Kun vanhempi sulkee oven takanaan niin supina ja haukkuminen alkaa. Milloin on ollut lapsella liian isot sukat tai tai tummat silmänaluset (eikö lapsi nuku ollenkaan?). Milloin lapsi syönyt aamupalalla IHAN LIIKAA ruokaa, eikö lapsi saa kotonaan ruokaa? Tai miksi lapsi tuotiin tänään hoitoon kun hänellä on iltapäivällä korvien putkitus. Kyllä sinä päivänä pitäisi työntekijöiden mielestä äidin ja lapsen pysyä kotona!
Mua on ihan korvia kuumottanut kuunnella sitä touhua. Osittain siksi että väkisinkin nousee mieleen että mitä työntekijät puhuvat MINUSTA kun suljen tuon pahamaineisen ulko-oven takanani kotiin lähtiessäni. "Huh miten laiska työharjoittelija, ja mitkä vaatteet sillä on aina päällä? Tämä ei ole mikään yökerho". Ja toisaalta tulee mietittyä nykyään ihan liikaa mitä minun lasten päiväkodissa puhutaan vanhemmista, esim. juuri minusta tai miehestäni?
Toinen asia on se että päivät työntekijöillä menee istuksellessa tietokonepöydän ääressä. Mukavasti aika kuluu kun istutaan ja puhutaan juurikin sitä p*skaa lasten vanhemmista. Kun vanhempi tulee lapsen hakemaan kotiin niin heti muka ollaan lattiatasolla leikkimässä lasten kanssa (ne ei oikeasti leiki muutoin lasten kanssa, vain silloin kun vanhemmat hakevat lapset). Kännykässä roikutaan jatkuvasti kiinni ja puhutaan myös päivät pitkät henkilökohtaisia puheluita. Se on aivan yksi ja sama mitä työntekijä on tekemässä lapsen kanssa (syöttämässä, laittamassa päiväunille, pukemassa, you name it) niin siihen omaan henkilökohtaiseen puhelimeen on vastattava VÄLITTÖMÄSTI jos se inahtaakin!!!!
Huuli pyöreänä katselin touhua harjoitteluni ajan. Kerran kuuntelin erään työntekijän haukkumista kun erään lapsen vanhemmat eivät olleet tajunneet tuoda lapselleen villavaatteita toppapuvun alle.(tästäkään asiasta ei työntekijät voineet suoraan sanoa vaan mielummin haukuttiin idiootti-vanhemmiksi selän takana) Pitäisihän nyt jokaisen vanhemman tajuta pukea lapsensa lämpimästi, kyllä hän oli ainakin tajunnut (sanomattakin selvää että hänellä on alle 6-vuotiaat lapset ja tehnyt töitä päiväkodissa 15 vuotta töitä, kas kun nämä asiat tietää) ja osannut lapsena pukea. Oli pakko avata jo omakin suuni että ei minullakaan ollut mitään tietoa siitä mitä esim. lapset tarvitsevat päiväkotiin mukaan vaan olen joutunut oppimaan kantapään kautta kaikki. Olen hypännyt suoraan kotiäitiydestä koulun penkille ja viime syksynä lapseni aloittivat päiväkodin, keltanokkina niin tämä äiti kuin lapsetkin. Sain vastaukseksi työntekijöiltä h-moilas - katseen ja hiljaisuuden.
Voisiko joku ihana ihminen kertoa että kaikissa päiväkodeissa ei tällaista ole? Lasteni päiväkoti vaikuttaa tosi ihanalta ja lapset menevät sinne aina joka aamu tosi mielellään, mutta voihan se olla että taukohuoneessa raikaa "lasten vanhemmat on idiootteja" - laulu joka tapauksessa.
Mutta tuohon päiväkotiin missä harjoitteluni vietin, en veisi omia lapsiani mistään hinnasta.
Ps. Kyllä ne työntekijät joskus ihan aiheestakin vanhemmista valittaa, nyt ei vain tule mitään mieleen :D
Kommentit (131)
Olen ollut töissä eri päiväkodeissa valmistumiseni jälkeen kohta neljä ja puoli vuotta. En ole ikinä törmännyt tämmöisiin paskaspuhujiin. Ihania päiväkoteja, työntekijöitä, vanhempia ja lapsia on ollut :/ KURJAA, jos tuo on jossain totta ja sitä arkipäivää!!
[quote author="Vierailija" time="21.02.2015 klo 06:43"]
Kauheinta oli kuunnella sellaista utelua lapselta (esim. juuri tämä lapsi joka söi aina tosi paljon ruokaa), "nooo, mitäs ruokaa se äiti eilen laittoi?" (oletuksena siis että äiti ei laita lapselle mitään ruokaa kotona) Itse ihan kauhuissani kuunnellut nyt oman lapsen kohdalta kun tarhatädit sanoneet syksystä asti että meidän lapsi syö tosi hyvällä ruokahalulla ja tosi usein ottaa lisääkin... Luuleekohan ne nyt sitten meidän lasten päiväkodissa että meilläkään ei laiteta ruokaa? Tässä tulee itsekin ihan vainoharhaiseksi :D
[/quote]
Idiootteja..:D Jos on ruoka-aika, niin yleensä on nälkä eikä siihen vaikuta muut syömiset. Jos on syönyt kotona, niin kyllä se päivällä nälkä kasvavalla lapsella silti on.
Meillä lapsi siirtyi eri päiväkotiin isojen ryhmään syksyllä, ja oli hieman shokki meille miten eri meininkin siellä on. Pienten ryhmässä oli herttaiset tädit, lapset sai olla pieniä. Isojen puolelle kun mentiin, alkoi heti valitus, että miksi alle 3-v. ei osaa aivan kaikkea mitä muut. Ekalla viikolla tuntui, että aina raportoitiin jotain negatiivista, ("kehotettiin menemään vessaan, eksyi matkalla leikkimään", "alkoi itkeä kun toruttiin", "ei saanut itse puettua") ei koskaan positiivista. Kuulin ekana päivänä, kun hoitaja valitti lapsen kaverille (3 v.) siitä, että tällä oli vaippa. Lapselle, joka oli ekaa kertaa uudessa ryhmässä! Vasu-keskustelussa hoettiin, että "sitten koulussakin pitää osata" kyllästymiseen asti. Sit vanhempainillassa muistutettiin meitä vanhempia, että muistakaa kehua ja keskittykää positiiviseen ja pikkuhiljaa jne.. Muistakaa itsekin!
Lapsi tykkää käydä ja hoitajat on ok. Mutta täysin tyytyväinen en ole.
Joo semmosta se on. Ja kiva kun oma 3v kuulee ne jutut. Yksiä vähän isohkoja sukkia ei suostunut enää ikinä laittamaan jalkaan, koska "ne on isojen poikien sukat". Sen arvaa taas mistä oli sellasta kuullu. Muitakin juttuja on kertonut kotona. Eikö ne hoitajat tajua et jo 2v. Lapsi osaa kertoa mitä päivääkodissa puhutaan. Yhtäkkiä saattaa laukasta jonku lauseen josta miettii että täh? Mmist se on tommosta kuullu.
Lapset ahdistuu kun ne saa kuulla paskaa omista vanhemmista
En ole päiväkodissa töissä. Mutta voin hiukan kuvitella tuota selän takana puhumista ainakin sen perustella mitä kommenttia ainakin joiltakin päiväkodin työntekijöiltä on tullut lasta hakiessa. Välillä olen ollut havaitsevinani pientä ilkeilyä ja pahantahtoisuutta.
Mutta onneksi omassa päiväkodissa on pääosa hoitajista sen tuntuisia että heillä on hyvä työmoraali ja oikeasti touhuavat lasten kanssa ja näkevät paljon vaivaa.
Ystäviltä olen kuullut melko oudoista ja jopa törkeistä tapauksista, mutta nekin ovat koskeneet onneksi vain yksittäisiä työntekijöitä.
Ja auta armias, jos itse valitat jostain näille työntekijöille! Meillä sellainen kokemus, että kun valitettiin oikeasti ihan aiheesta, niin lapsen omahoitaja ei enää puhunut sen jälkeen lapsellekaan mitään! Miettikää tilannetta, jossa viette vajaa 2v:n tarhaan ja siellä vastassa on hoitaja, joka ei edes moikkaa tätä. Tosi surullista. No, lapsen tarha loppui kyllä aika lailla siihen siltä erää. Valitettiin johtajalle asiasta, mutta ei sitä oikein tuntunut kiinnostavan.
Kauheinta oli kuunnella sellaista utelua lapselta (esim. juuri tämä lapsi joka söi aina tosi paljon ruokaa), "nooo, mitäs ruokaa se äiti eilen laittoi?" (oletuksena siis että äiti ei laita lapselle mitään ruokaa kotona) Itse ihan kauhuissani kuunnellut nyt oman lapsen kohdalta kun tarhatädit sanoneet syksystä asti että meidän lapsi syö tosi hyvällä ruokahalulla ja tosi usein ottaa lisääkin... Luuleekohan ne nyt sitten meidän lasten päiväkodissa että meilläkään ei laiteta ruokaa? Tässä tulee itsekin ihan vainoharhaiseksi :D
Välillä ihan harmittaa että mullahan varmaan tietynlainen "vaitiolovelvollisuus" on että en voi näitä asioita puhua että SINNE päiväkotiin et ainakaan kannata lastaan viedä. Toisaalta tää on tosi hyvä oppitunti itsellekin tulevaisuutta ajatellen jos päädyn joskus päiväkotiin töihin...
Meillä on vielä loppuarvio tekemättä, oiskohan ihan älytöntä antaa palautetta tuosta vanhempien haukkumisesta? Tai että tulee itsellekin epämukava olo sitä haukkumista kuunnellessa että mitäköhän ne harjoittelijoista puhuu.. :/
ap
Ei me päiväkodin työntekijät tehdä mitään muuta kuin haukutaan vanhempia koko ajan. Ja jos joskus tulee hetki, että haukkumisaiheet on loppu niin silloin mennään heti tietokoneelle pelaamaan tai puhutaan puhelimessa. Kahvillakin istutaan koko iltapäivä. Juurikin näin.
Mulla on aivan sama kokomus vuosien takaa. Olin pari kuukautta päiväkodissa töissä, ja juurikin kiinnitin huomiota samaan asiaan. Henkilökunta haukkui vanhempia minkä ehti. Lapset kuitenkin hoidettiin hyvin mielestäni. Mutta mikään ei näillä ämmille kelvannut, jollain oli liian puhtaat vaatteet ("peseekö se haalarin joka päivä") ja jollain liian likaiset. Yötyötä tekevä isä ei olisi saanut tuoda lasta päiväkotiin "kyllä kai se nyt ehtii silloinkin nukkua kun vaimo tulee kotiin" jne jne... Olin tuolloin 19 v. enkä osannut reagoida asiaan. Jos nyt joutuisin samaan tilanteeseen niin menisin heti päiväkodin johtajan puheille.
Niin ja tuohon edelliseen lisäksi, että herranjestas sitä mielistelyä ja makeilua sitten vanhemmille päin naamaa.
Meillä vaihtui työn takia lapsen päiväkoti ja on kyllä sanottava että tässä päiväkodissa asioista tehdään niin hankalia. Lapseni syö paljon ruokaa mutta on hoikka joten lapselle täytyy päiväkodin työntekijöiden mielestä olla joku sairaus tai sitten lapsi ei saa kotona ruokaa. Tämä minulta on jo keritty kysyä ja monta muutakin kautta rantain että kohtelenko lastani huonosti kotona. Olen myös vienyt tarvittavat varavaatteet päiväkotiin eli fleecepuvun jne mutta jostain syystä niitä ei etsitä sieltä kaapista jossa ne ovat vaan mieluummin laitetaan tytölle vihreä päiväkodin oma haalari jota ei varmasti ole koskaan pesty. Onkohan tähänkin syynä että saadaan valittaa ettei äiti tuo sopivia vaatteita. Juu ja tässä päiväkodissa 6 vuotiaan on pakko nukkua 2 h ja äiti ei sitten yöllä nukukkaan kuin muutaman tunnin. Eilenkin oli tossut repussa mutta ei kukaan ottanut niitä sieltä tai käskenyt lapsen ottaa vaan lapsi oli mennyt koko päivän liukkailla lattioilla ilman tossuja. Tosin kun tulin lasta hakemaan muistettiin sanoa että miksei lapselle ole tossuja. Olihan ne, siellä repussa. Tämä päiväkoti on hyvin kärkäs kommentoimaan vanhemmuutta ja kysymään jopa ihan heille kuulumattomia asioita mutta Se lapsen perushoito uupuu täysin.
Laittakaapas myös päiväkotien nimet!
Mikä meitä vaivaa. Päiväkodeissa ei varmasti ole herkkua olla töissä. Lapset ovat vaativia ja monet vanhemmat myös. Sääli että tämä turhautuminen puretaan sitten niihin kiltteihin lapsiin ja heidän vanhempiinsa. Ongelmatapaukset jäävät usein meillä terrorisoimaan vapaasti ympäristöä. Esimerkiksi tuo, että 2 vuotiaalle lapselle ja hänen vanhemmilleen pidetään mykkäkoulua kun haluaa arvostella päiväkodin toimintaa. Tuntuu siltä että päiväkodin tädit eivät ole kasvaneet aikuisiksi. Omat lapseni ovat jo koulussa. Onneksi heidän ei tarvinnut paljoa olla päiväkodeissa.
No saatiinhan se lastentarhanopettajavihakin vielä leimahtamaan, kuten ennustinkin. Luokanopettajaviha alkoikin olemaan jo loppuunkoluttu.
Olen alalle juuri valmistunut ja olen ollut useassa päiväkodissa harjoittelussa. Osassa päiväkodeissa törmäsin vanhemmista selän takana puhumiseen, mutta suurimmassa osassa päiväkodeissa käytös oli asiallista. Itse kiinnitin huomiota siihen, että nämä vanhemmista juoruavat työntekijät ovat hieman iäkkäämpiä ja alalla pitkään olleita.
Minua itseäni ei voi vähempää kiinnostaa, jos vanhempi on kotona ja lapsi tuodaan silti päiväkotiin. Heillä on siihen oikeus ja emme aina tiedä kaikkea, mikä on taustalla. Aina nämä vanhemmat työntekijät arvostelivat vanhempaa, kun toi lapsen hoitoon, vaikka oli työttömänä kotona.
Miksi jälleen sama aloitus ja jopa sama kommentti kuin muutama kuukausi sitten? Sairasta!
Minua taas ärsyttää opiskelija, joka ei ole ollenkaan kiinnostunut lapsista. Tällainen henkilö on koko ajan kuuntelemassa kaikki asiat, mitkä me päiväkodin vakituiset työntekijät koetamme toisillemme sanoa.Meillä kun joskus voi olla ihan muutakin asiaa toisillemme kuin vanhempien haukkuminen.
Olen nähnyt tämän saman aloituksen 2 kertaa ennen tätä - sanasta sanaan. Lasteni päiväkodissa ei tädit käsittääkseni lattioilla konttaa. Tosin en sitä itse kotonakaan tee. Sen sijaan päiväkodissa askarrellaan lasten kanssa megapaljon (respect vaan lto:ole), käydään metsässä, puistossa, jos kaupungintalolla ilmainen lasten teatterinäytös, sinne poikkeuksetta on päiväkodista. On sopivan kävelymatkan päässä. Paitsi lto myös hoitajat jaksaa keksiä lapsille extempore kivoja juttuja. Myös kaikki perusasiat ok. Neuvovat jos kysyn. Myös neg. palaute annettu ammattimaisesti faktat pöytään tyylillä. Hlö.kohtaisesti ei ole valittamista. On työpaikkoja, joissa juorutaan. Itsekin olen sellaisessa. Miesvaltaisessa. Pikkaisen ehkä objektiivisuutta kehiin aloittajalle.
Ohis, mutta lapsena minä rakastin olla päiväkodissa - kavereita, paljon tosikivaa tekemistä, maistuvaa ruokaa jne. Äitini oli vuorotyössä ja olin joskus surullinen kun en päässyt päiväkotiin, halusin olla siellä aamusta päivään kuten muutkin lapset eikä 3-4krt viikossa.
Sain sitten olla siellä viisi päivää kuten muutkin ja olin onnellinen, kavreitten kanssa hauskanpitoa aina :) äitini kyllä teki ruokaa ja leikki kanssani paaaljon, mutta silti kaverien kanssa halusin olla myös. Pointtina se etten yhtään ihmettele miksi esim. työttömän lapsi on päiväkodissa - ei se ehkä sen vanhemman takia siellä ole vaan ihan itsensä takia saamassa kavereita ja pitämässä eri hauskaa ja eri leikkejä kun kotona illat ja viikonlopput. Ei päiväkoti ole lapselle koulu vaan sinne on ja oli aina hauska mennä. Jos lapsesta on hauskaa olla päiväkodissa päivät niin miksi hän ei saisi olla vaikka vanhempi olisikin vain kotona samaan aikaan? Toki eri asia jos lapsi itse ei tykkää siellä olla, vaikka kiusaamisen tms takia.