Minkälainen nainen haluaa lapsen alle 25-vuotiaana?
Kommentit (88)
Minä! 20v. sain esikoisen, 23v. sain kuopuksen. Mies 3v. minua vanhempi ja hänellä vakituinen työpaikka. Olin 18v. kun menimme naimisiin.
Pidän itseäni pikemmin vanhanaikaisena kuin tyhmänä, uskoin nuorena, että lapset kannattaa "tehdä" kun kroppa toimii. Toki asiaan vaikutti sekin, että minulla on unelmieni mies, jonka kanssa halusin perheen.
Ei kaduta yhtään! Hyvin ehtii opiskella ja tehdä vaikka mitä kun pikkulapsivaihe on ohi ja itse on vasta kolmekymppinen. :) Ei ole iskenyt kriisiä kuten monella ikäiselläni lapsettomalla sinkulla.
Varhaiskypsä? Tasainen ja tunnollinen? Minulla oli 3 lasta ja 23- vuotiaana. Nyt on jokunen enemmän, ikää 40 enkä muuttaisi mitään :) niin ja akateeminen koulutus on.. Jos sillä nyt on jotain väliä.
No minä :)
Olen matkustellut, seurustellut ja kokenut vaikka mitä.
Olen aina rakastanut lapsia ja olen ammatiltani perhetyöntekijä.
En ole koskaan pitänyt bilettämisestä, viihdyn hyvin kotona ja nautin edelleen elämästäni mutta vaan vähän eri tavalla kuin moni muu 22-vuotias :)
Tapasin avovaimoni 17-vuotiaana ja esikoisemme sain viime vuonna :)
Miksi edes pitäisi olla akateemisesti koulutettu? Minulla on 25 vuotiaana kolme lasta ja olen tyytyväinen elämääni, perustan oman yrityksen kun kolmas vähän kasvaa. Voin sitten vaikka opiskella lääkäriksi 35 vuotiaana jos kiinnostaa, hah. Muut voivat siinä vaiheessa voivotella kun ei kunnon miestä tahdo löytyä ja raskaaksitulo ei onnistu. No ovatpahan lääkäreitä!
[quote author="Vierailija" time="05.02.2015 klo 20:07"]epänormaali, epäkypsä, tyypi joka ei arvosta akateemista koulutusta
[/quote]
Arvostan kyllä, mutta en yli vanhemmuuden.
T. Äidiksi alle 25-vuotiaana tullut juristi
Valitettavan usein alle 25-vuotiaat äidit ovat näitä elämän kovan koulun käyneitä wt-horoja, jotka sitten eivät viitsi tai kykene lapselleen vanhemmaksi :(.
[quote author="Vierailija" time="05.02.2015 klo 22:46"]Valitettavan usein alle 25-vuotiaat äidit ovat näitä elämän kovan koulun käyneitä wt-horoja, jotka sitten eivät viitsi tai kykene lapselleen vanhemmaksi :(.
[/quote]
Oletko yhtään lukenut näitä vastauksia täällä?
Nainen, jolla menee lapset uran edelle. Kuten mulla :)
[quote author="Vierailija" time="05.02.2015 klo 20:11"]
[quote author="Vierailija" time="05.02.2015 klo 20:07"]epänormaali, epäkypsä, tyypi joka ei arvosta akateemista koulutusta
[/quote] Akateemisuus ja nuori äiti on sulle mahdottomuus?
[/quote]
Ei tietenkään ole mahdottomuus, mutta harvinaisuus taitaa olla. Joskus luin jostain YTHS:n paperista, että vain 2% alle 25-vuotiaista yliopisto-opiskelijoista on omia lapsia.
[quote author="Vierailija" time="05.02.2015 klo 22:28"]
Miksi edes pitäisi olla akateemisesti koulutettu? Minulla on 25 vuotiaana kolme lasta ja olen tyytyväinen elämääni, perustan oman yrityksen kun kolmas vähän kasvaa. Voin sitten vaikka opiskella lääkäriksi 35 vuotiaana jos kiinnostaa, hah. Muut voivat siinä vaiheessa voivotella kun ei kunnon miestä tahdo löytyä ja raskaaksitulo ei onnistu. No ovatpahan lääkäreitä!
[/quote]
35-vuotiaalle kauniille, sivistyneelle ja mukavalle naiselle löytyy varmasti kunnollista miesseuraa. On varmasti jopa vielä miehissä sitäkin mistä valita. Lisäksi 35-vuotiaana voi aivan hyvin vielä saada lapsiakin.
Opiskelen yliopistossa, viihdyn kotona mutta tykkään myös käydä kaupungilla, esim. näyttelyissä ja tapahtumissa, en niinkään baareissa. Arvostan perhe-elämää mutta myös koulutusta. Haluan lapset nuorena, koska uskon, että se on lapsille parasta kun vielä vanhemmat jaksavat, eikä ole elämä niin urautunutta. Opintojen ohella on helpompi hoitaa lasta kuin olla vuosikausia pois työelämästä. Haluamme miehen kanssa hoitaa lapsia kotona vuorotellen ainakin 3-vuotiaaksi. Mitä muuta haluat tietää?
Järkevä nainen, nainen on hedelmällisimmillään 18-20 vuotiaana, ja 25-vuotiaana alkaa hedelmällisyys jo laskea. Minä sain esikoisen samana päivänä kun täytin 20, olin jo yli neljä vuotta asunut omillani, ja avomiehen kanssa seurustellut monta vuotta, 17-vuotiaana valmistuin kauppiksesta merkantiksi, se oli se ala joka kiinnosti, mutta mitään töitä ei ollut koska oli 90-luvun lama pahimmillaan, kun aloitin kauppiksessa ei ollut lamaa, ja työpaikkoja oli mistä valita mieluinen, kahdessa vuodessa tilanne muuttui täysin. Siinä välissä kun oli ollut pari vuotta työttömänä ja tehnyt hanttihommia, tuli vauvakuume, ja mikäs siinä, ei se talous siitä kummemmaksi mennyt vaikka oli lapsi.
Seuraavat lapset tulikin sitten vasta viime hetkillä, aviomieheni kanssa meni 8 vuotta ennenkuin saatiin yhteinen lapsi, jos ei oltaisikaan saatu lasta, ja minullakaan ei olisi ollut lasta nuorena tehtynä, niin kyllä olisi harmittanut, olisi saanut haaveet isovanhemmuudestakin jättää.
En mitenkään käsitä, minä mun elämässä olisi jäänyt kokematta jos en olisi nuorena tehnyt lasta. Lapsen kanssa muutin eri paikkakunnalle ja perustin oman yrityksen, ei mitään ongelmaa vaikka olin yksinhuoltaja. En minä ole koskaan hinkunut mitään seikkailuja ulkomailla, minulle riittää ihan normaalit elämän eteen heittämät seikkailut, koskaan ei tiedä mistä itsensä muutaman vuoden päästä taas löytää. Mun elämää on rajoittanut eniten se 90-luvun lama, sen takia kun silloin olin kauan työttömänä valmistumisen jälkeen, en ole töitä tahtonut saada, ja kun aikaa kului ei ollut tarpeeksi työkokemusta, ja nuoremmat meni edelle kun tuli se nousukausi.
http://yle.fi/uutiset/tutkimus_naisten_hedelmallisyys_saavuttaa_huippunsa_kolmekymppisena/6742548
Ihan vaan tiedoksi.
Hyvä ystäväni on 24-vuotias oikeustieteen opiskelija, on naimisissa, koira ja lapsi. Upea äiti, ja vielä akateeminen, ajatella!!
[quote author="Vierailija" time="05.02.2015 klo 23:52"]
http://yle.fi/uutiset/tutkimus_naisten_hedelmallisyys_saavuttaa_huippunsa_kolmekymppisena/6742548
Ihan vaan tiedoksi.
[/quote]
Mutta vanhemmilla naisilla on useammin riskiraskaus. Ei kai sillä niin väliä, kuinka monesta kierrosta tärppää, kunhan raskaus sujuu hyvin.
Amis, maalainen, wt