Masala, Ymmersta vai Tikkurila?
Johonkin noista paikoista ehkä muuttamassa ja kysyisin onko niissä paljon eroja? Mitkä alueet siellä ns rauhallista ja mitkä levotonta? Onko palveluja hyvin? Työt minulla Espoon Matinkylässä, ja liikkuisin julkisilla.
Toivoisin asuinpaikalta mm:
-palvelut lähellä, ruokakauppa, kirjasto, apteekki, lääkäriasema, leipomo yms. Plussaa jos on muutakin.
-hyvät julkiset kulkuyhteydet. Minulla ei ole autoa, haluan päästä kätevästi liikkumaan junalla/bussilla. Olen kuullut että Länsimetron myötä paljon bussilinjoja lakkautetaan, ja siksi ajattelin että junaradan varrella olisi julkisten kannalta turvallisin asua, yhteydet säilyvät varmimmin.
-turvallista, en haluaisi muuttaa mihinkään levottomaan paikkaan, mielellään rauhallisia naapureita, tavallisia ihmisiä, ei mitään katujengejä (onko niitä edes?)
-kohtuullinen matka Matinkylään.
Kommentit (4)
No Masala ehdottomasti! 10-15min bussilla Matinkylään. Matinkyläänhän ei pääse junalla (varmaan tiesitkin), joten radan varrella asuminen ei sen suhteen lämmitä. Masalassa on peruspalvelut lähellä ja Kirkkonummen keskustassa / Matinkylässä, Suomenojalla ja Kivenlahdessa käytännössä kaikki palvelut, mitä nyt ihminen voi tarvita. Ja tietty junalla pääsee keskustaan ja esim. Leppävaaraan. Moni tuttu asuu Masalassa omistusasunnoissa ja rauhallista lapsiperhe aluett on. Olen kyllä kuullut, että siellä olisi muutama kunnan vuokratalo, missä levottomampaa, mutta tämä hyvin pientä esim. verrattuna Tiksiin, mikä on tosi levoton (olen siellä itse töissä). Tikkurila kuulostaa aika hakuammunnalta.
Ymmerstassa ei ole mitään, ja sitä saartavat motari ja rautatie. Ei-ääni sille.
Kirkkonummen keskustasta myös hyvät yhteydet Matinkylään ja kaikki palvelut lähellä.
Sen verran järjettömät vaihtoehdot että taitaa olla perinteinen perjantaiprovo. Tikkurila??? Mikset muuta Matinkylään tai Etelä-Olariin? Täyttävät kaikki vaatimuksesi eikä työmatkasta tule liian hankalaa.