Miehen muuttunut facebook käyttäytyminen
Ollaan oltu yhdessä 5vuotta ja nyt viimeisen puolen vuoden ajan mies on lopettanut täysin minusta tai minun seinälle kirjoittelut. Ennen oli kiva kun välillä oli jotain kivaa kirjoittanut vaikka jonkun kuvan yhteyteen, mutta nykyään käy vain tykkäämässä kuvistani tai jutuistani vasta kun olen huomauttanut asiasta ja sen jälkeenhän se "tykkääminen" ei enää tunnu samalta. Kuitenkin sanoo, että rakastaa ja on onnellinen ja ei ikinä pettäisi, mutta minulle tulee olo ettei halua näyttää muille tai jollekin tietylle, että rakastaa minua. Meillä on toistemme facebook-tunnukset, joten kumpikin pääsee lukemaan toistensa sivut kun haluaa.
Pitäisikö sekin muuttaa sellaiseksi ettei pystyisi?
Ennen mieheni kävi facebookissa päivittäin tai monta kertaa päivässä ja nyt kuulemma harvoin. Istuu kuitenkin päivät koneella töissä, joten mietin chattaileekohan jollain muilla sivustoilla?
Ruma en ole, enkä vanha joten mistään häpeämisestä ei ole kyse.
Kommentit (17)
Olisiko jo aika poistaa facebook-tili?!?
Ihan pimeää, että teillä on toistenne facebook-tunnukset. Ettekö tarvitse lainkaan yksityisyyttä? Olen ollut mieheni kanssa 14v. enkä ole koskaan kirjoittanut/laittanut kuvia hänestä facebookiin, eikä hän minusta. Emme tykkää jakaa niin intiimiä asiaa kuin parisuhde facebookissa. Olemme kyllä ihan onnellisia.
Onko itsetuntosi kiinni naamakirjasta? Jos on, niin suosittelen tilin poistamista. Tai sitten pakotat miehen kommentoimaaan tykkäämään kuvistasi. Mikset mene hänen tunnuksilla sisään ja tykkää kuvistasi?
Miehesi päivittänyt itsensä tähän päivään ja jättänyt käytön vähemmälle. Facebook on jo ns. so last season..
Facebook ei ole last season aikuisten joukossa. Teinit ja nuoret on ihan muualla.
Se oli yhteinen päätös, että tunnukset on yhteiset. Meillä saa myös katsoa toisen puhelinta jos huvittaa, en kyllä muista koska viimeksi jompi kumpi olisi toisen puhelinta katsonut. Tämä kaikki siksi, että nykyään joka toisella suhteessa olevalla on peliä jossain muualla ja me haluamme ettei toisen tarvitse edes miettiä sellaisia, koska kaikki on avointa. Emme tekisi näin, jos jompaa kumpaa asia ahdistaisi.
On varmasti totta, että olen vähän lapsellinen. Rakastan vain miestäni paljon ja kyllä hänkin sanoillaan ja teoillaan näyttää sen joka päivä, joten mitäpä facebookilla on väliä.
ap
[quote author="Vierailija" time="03.11.2014 klo 15:04"]
Facebook ei ole last season aikuisten joukossa. Teinit ja nuoret on ihan muualla.
[/quote]
Niinpä! Mua ei kiinnostakaan mitä teinit puuhaa, omat kaverit on tiukasti facebookissa ja niin minäkin.
Ap vielä lisää..
En ole kovin vanha, mutta kuitenkin yli 30v ja täytyy myöntää, etten edes tiedä mitä instagramissa tai twitterissä tehdään ja mitä ne on :D
Tiedätkö mitä, mua ärsytti älyttömästi kun eksä tykkäili muiden muijien kuvista, muttei ikinä mun !:D aina jos huomautin niin suuttu ja kävi tykkäämässä kaikista mun kuvista, mikä ei tietenkään oo sama kuin se että olis ite kattonnu "ompa hyvä kuva" ja tykännyt.. joten ymmärrän
Mun mies ei tykkäile muiden naisten kuvista. Eikä ole edes hyväksynyt kavereiksi muita kuin oikeasti tuttuja naisia.
ap
Veto pystyyn?!? Miten pitkään mies jaksaa noin tiukan kontrollin alla?!? Huh huh, minä en ainakaan jaksaisi olla aikuisen miehen äiti ja vahtia jokaista peukkua ja muuta tekemistä.
Tykkäileekö se mies sitten muiden ihmisten (sukupuoleen katsomatta) jutuista tai kommentoi niitä?
[quote author="Vierailija" time="03.11.2014 klo 14:59"]
Ihan pimeää, että teillä on toistenne facebook-tunnukset. Ettekö tarvitse lainkaan yksityisyyttä? Olen ollut mieheni kanssa 14v. enkä ole koskaan kirjoittanut/laittanut kuvia hänestä facebookiin, eikä hän minusta. Emme tykkää jakaa niin intiimiä asiaa kuin parisuhde facebookissa. Olemme kyllä ihan onnellisia.
[/quote]
Olen ollut mieheni kanssa 29 v. enkä ole koskaan kirjottanut/ laittanut kuvia hänestä facebookiin. eikä hän minusta. Ei olla kumpikaa naamarikirjassa, ei olla koskaan oltukaan, eikä tulla koskaan olemaankaan. Tässä taas yksi niistä tuhannesta syystä, miksi en halua olla naamarikirjassa. Aikuisella ihmisellä on muutakin tekemistä, kuin kytätä, kuka käy tykkäämässä minun kuviani ja kuka ei. "Nyt se ei tykkää mun kuvasta, eikä siis mustakaan!" Seuraa itkupotkuraivari. Ihan älyvapaata kehitellä joku mustasukkaisuusdraama tästä.
Sillä on uusi nainen kiikarissa ja haluaa teidän suhteen näyttävän onnettomalta. Tyypillinen peluri.