Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ruokaa 25€/vko

Vierailija
14.09.2014 |

Sisältyy kouluruokailu 2.60€/ma-pe, eli lauantaille ja sunnuntaille jää 7 euroa. Sekä tietysti viikon lämpimät aamupalat. Onnistuisiko?

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
14.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

nosto?

Vierailija
2/14 |
14.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmasti,teet jonkun ruuan viikonlopuksi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
14.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kevyesti.

Vierailija
4/14 |
14.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä käytän ton verran rahaa viikossa ruokaan, siis mun ja vauvan ruokiin, eikä tee tiukkaa.

Vierailija
5/14 |
14.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todellakin onnistuu, jos on yhdestä ihmisestä kyse. Opiskelijana tulin toimeen vähemmälläkin.

Vierailija
6/14 |
14.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helposti. Tai riippuu toki aiotko ruokkia vain itsesi vai lisäksi myös armeijan..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
14.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et ainakaan lihomaan pääse. 

Kyllähän tuo vähän maitopottua&pottumaitoa ruokavaliolta kuulostaa.

Vierailija
8/14 |
14.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnistuu. La ja su tekisin makkarakeiton (maksaa n.3e iso kattila), tummaa leipää jotain edullista leivänpäällistä, puurohiutaleita niin ja markkis. Seuraa tarjouksia esim. broilerinkopia saa joskus alle 2e peruna, porkkana esim on nyt todella halpaa, samoin kaali. Jos asut pk-seudulla niin käytä hyväksi ruokajonot ja seurakunnan ruokajono (ovat iltaisin).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
14.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tottakai onnistuu jos on hintatietoinen, viitseliäs ja näppärä keittiössä. Kannattaa leipoa leivät itse, suosia kauden vihanneksia ja valmistaa kaikki ruoat itse.

Pidemmän päälle kannattaa miettiä myös sitä, että jos on vähän rahaa käytettävänä ruokailuun, miksi laittaa 2,60€ kouluruokaan? Toki helppous, vaivattomuus, nopeus puoltavat maksullista kouluruokailua, silti yhden koulun ruokalan ruoka-annoksen hinnalla valmistaisit itse suuremman määrän ruokaa josta syö monet kerrat. 

Vierailija
10/14 |
14.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pöh. Lämmin ruoka, salaatti, leipä ja juoma itsetehtynä ei tule halvemmaksi. Lounas on lisäksi sosiaalinen tapahtuma, älä luovu siitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
14.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olin just kirjoittamassa samaa kuin edellinen. Yhdelle ihmiselle itse tehden helposti, mutta tuo 2,60 lounas päivittäin voi tehdä tuon vaikeaksi.

Vierailija
12/14 |
14.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka toinen aamu munakas aamupala ja joka toinen tonnikala lämppäri. ELI: pieni leipäpaketti 0,80e, tonnikala purkki 1,5e, (vanhaa juustoa jääkaapista) ja ketsuppia (joka aikasemmin ostettu), kananmuna paketti 1,3e =3,60e. (tonnikala purkki jaetaan kahteen osaan, eli ei syödä kaikkea kerralla)

sulle jää jopa n. 9 euroa viikonlopun ruokiin: makaronipussi 0,25e, loput kananmunat, 0,5dl maito 0,70e, jauhelihapaketti 2,80e =3,75e

 

Eli sullehan jää vielä ylimäärästä vaikka kuinka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
14.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jätä liha kotiruokailuista, leivo leipä itse, osta sesonkia. Pavut, herneet ja linssit ovat puoli-ilmaisia.

Vierailija
14/14 |
14.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="14.09.2014 klo 21:44"]Mä käytän ton verran rahaa viikossa ruokaan, siis mun ja vauvan ruokiin, eikä tee tiukkaa.
[/quote]
Kiinnostaisi mitä syötte ja onko lapsi sitten osittain tarhassa?