Tajuaako laulutaidottomat itse etteivät osaa laulaa?
En tätä kysymystä tarkoita pahalla, mutta mietityttää vain että miten täysin sävelkorvattomat kuulevat oman äänensä laulaessa? Pidätkö itseäsi hyvänä laulajana vaikka joku on sanonut ettet osaa laulaa? Tajuatko itse siis ettet osaa laulaa?
Kommentit (114)
Kummia nirppanokkia, kun eivät laulutaidotyoman laulua kestä.
[quote author="Vierailija" time="13.09.2014 klo 17:03"]Mielestäni yhtä paljon vikaa on niissä misikaalisissa, jotka muka eivät kestä huonoa laulua. Haluan laulaa laulutaidottomuudrstani huolimatta. Haluan esiintyä illoissa, joissa muutkin esiintyvät. Tylsä siellä on tuppisuuna istua, kun koko ideaon laulamisessa.
[/quote]
Hmm mä en kyllä edes haluais esiintyä,mutta ärsyttää, jos ei jossain yhteislaulussa sais laulaa mukana. Tällöin on kyllä kyse jostain kuoroharrastajista, jotka haluavat muuttaa tavalliset illanistujaiset kuoroharjoituksiksi. Laulutaidottomien kai pitäis vaan kuunnella hiljaa ihaillen,ei kiitos, konsertit on sitten erikseen.
Mun laulu kuulostaa ihan hirveältä, ja kuulen sen ihan omilla korvillani, ja tajuan ilman että jou muu siitä mainitsee. Haluasin kehittää laulutaitojani, mutta en tosiaankaan aio lähteä särkemään yhdenkään laulunopettajan korvia tällä kiekumisellani :D niinpä laulelenradiosta uuluvien biisien päälle yksin kotona ollessani, autoa ajaessa jne. Oon huomannut, että kahdessa eri biisissä tulee lyhyitä kohtia, joissa ihan oikeasti taidan pysyä nuotissa. Puhun siis sekuntien mittaisista pätkistä, muuten taitaa kaikki mennä miten sattuu. Välillä en pysy edes nuotin vieressä, vaan huitelen ties missä ihan omilla sävellajeillani.
Mulla on testien mukaan ihan ok sävelkorva ja tunnustan laulutaidottomuuteni.
Tykkään laulamisesta, en vain tiedä voinko ikinä oppia laulamaan 'oikein' ja nuotilleen.
Kyllä ne laulutaidottomat sen tajuaa =). Mun joikaaminen on ihan kaameeta, äitini kertoi sen jo silloin kun olin lapsi ja sen jälkeen en ole ihmisten ilmoilla laulanut puolta säveltäkään. En edes lapsilleni koskaan, en ensimmäistäkään kertaa. Yksin lurittelen autossa radiota kuunnellen kaikki kappaleet ja ne menee niin "hyvin". Siis mukamas. Huomaan itse, että suusta vaan ei tule se nuotti, jonka päässäni kuulen. Yritän ylentää ja alentaa, mutta se ei tule. Varsinkaan laulussa, jossa pitää vaihtaa vaikka korkeasta matalaan, se vaihto on vaikea, ei osu kohdalleen. Irrallisena se tulee suusta. En ole koskaan laulanut myöskään missään kirkossa, kevätjuhlassa, joulujuhlassa, rippikoulussa... Kenenkään ei tarvitse koskaan kuunnella minun laulua! Isälläni oli laulusta nelonen, mutta hän oli radisti (sähköttämistä käsipelillä), joten rytmitaju täys kymppi. Mullakin se peuhaa. Äitini oli hyvä laulaja.
Mulla oli aikoinaan kaveri, joka ei osannut laulaa, ei sitten nuotin nuottia. Mutta hän lauloi paljon ja mielellään, koska "äiti aina oikein pyytää mua laulamaan, äiti on aina sanonut että mä osaan niin hyvin ja mulla on niin ihana ääni..." Niinpä monesti iltakaudet kuunneltiin epävireistä jollotusta hononenä-äänellä ja niskakarvat nostattavilla fraseerauksilla. Eikä kukaan sitten hennonut tälle kaverille sanoa että kuule... ei.
Minä olen tajunnut sen ajan kanssa. Siihen saakka raakkunut ja luullut olevani hyväkin laulaja :) Voi vitsit sentään :D
Pahinta ei ole ääneni vaan se että menee jatkuvasti nuotin vierestä.
[quote author="Vierailija" time="13.09.2014 klo 16:02"]
En tätä kysymystä tarkoita pahalla, mutta mietityttää vain että miten täysin sävelkorvattomat kuulevat oman äänensä laulaessa? Pidätkö itseäsi hyvänä laulajana vaikka joku on sanonut ettet osaa laulaa? Tajuatko itse siis ettet osaa laulaa?
[/quote]
Itse tiedän että en osaa laulaa, mutta lähipiirissä on kyllä näitä jotka laulaa meilellään vaikka se on kamalan kuuloista.
Nauhoittakaa sitä omaa lauluanne vaikka puhelimella niin valaistutte.
Laulutaito ja sävelkorvan omaaminen on kaksi eri asiaa. Vaikka ymmärtäisikin musiikkia ja kuulisi oikein sävelkorkeuksia, ei välttämättä silti osaa muodostaa ääntä oikein. Nämä ovat niitä, jotka tietävät ja kuulevat itsekin, etteivät osaa laulaa.
Sitten nämä, joilla ei ole sävelkorvaa, eivät luonnollisestikaan voi osata myöskään laulaa, mutta eivät sitä silti itse huomaa.
Mistäs sitten voi tietää osaako laulaa oikeasti vai eikö vain kuule sitä omaa joikausta oikein? Yhden asian olen huomannut itse: jos oikeasti hyvä laulaja laulaa vahingossa väärin, hän huomaa sen ja korjaa asian, kun taas ihmiset, jotka kuvittelevat osaavansa täydellisesti kuvittelevat näin siksi, etteivät ikinä huomaa omaa laulutaidottomuuttaan ja siksi ovatkin omaan korvaansa täydellisiä. Tilannetta voi pahentaa sekin, että tällaista sävelkorvallisesti kuuroa voi jotkut muut yhtä huonosti musiikkia kuulevat kehuakin (ja tietysti lähipiiri, joka ei raaski olla rehellinen), jolloin on helppo perustaa virheelliset käsitykset näiden kehujen varaan.
Mutta laulu on ihana asia, ei viedä sitä keltään pois. Tietysti esiintymiset kannattaa jättää väliin, jos tietää ettei osaa.
Minä en osaa laulaa ja tiedän sen itsekin. Vihasin yli kaiken koulun laulukokeita, ja sainkin niistä luokan huonoimman numeron. Kaikki ne äänenmurrosikäisten poikienkin numerot olivat parempia. Ikuinen trauma.
Kyllä jokainen osaa laulaa ja oppii laulamaan mutta äänet on jaettu. Kyllä jokainen osaa piirtää ja oppii piirtämään mutta taiteilijuus se on jo jaettu. Uskomaton määrä ihan kauheeta paskaa esillä "taiteena" ja aivan älyttömän moni tituleeraa itseään taiteilijaksi ja ammattilaisena en tiedä itkisinkö vaikko nauraisinko vieressä. Tyydyn vaan tekemään oman työni.
Mä en oikein ymmärrä tuota että jos et osaa laulaa niin älä laula tai esiinny? Ettei muut kärsi. Wtf? Voisin tähän sanoa että kaikki läskit ja selluliittiset pois uimarannoilta ja uimahalleista koska me hyväkroppaiset ja kauniit kärsitään kun joudutaan teitä katselemaan. P.S en osaa laulaa enkä laula koskaan, mutta mielestäni JOKAINEN saa laulaa silloin kun laulattaa.
[quote author="Vierailija" time="13.09.2014 klo 18:00"][quote author="Vierailija" time="13.09.2014 klo 16:30"]
Minusta on ärsyttävää, että kun laulan, niin muiden mielestä se ei mene oikein. Haluaisin vaan laulaa yleisesti mutta oikeen harmittaa mokomat, jotka kutsuvat itseään musikaalisiksi ja sitten eivät jaksaisi kuulla heistä huonoa laulua. Kuka sen määrittelee, mikä on oikein, jos vaikla itse keksisin sävelen.
[/quote]
ootko tosissasi? Miksi sä haluat esiintyä, jos et osaa laulaa oikein? On ihan oikeasti kaikella kunnioituksella tuskallista kuunnella julkisesti aivan väärin laulavaa aikuista ihmistä, tulee semmonen myötähäpeän tunne.
[/quote]
On myöskin hyvin tuskallista katsella rumia ja lihavia ihmisiä julkisilla paikoilla. Tulee kauhea myötähäpeä. Täytäthän sinä varmasti nykyiset kauneuskriteerit ettei kukaan vain kärsi ylipainoisesta vartalostasi tai rumasta naamastasi?
Mä en tiennyt ennen, kuin kuulin omaa ääntäni nauhalta. Minun ongelmani ei ole se etten pysyisi nuotissa, pysyn kyllä. Mutta ääneni on järkyttävä. Omaan korvaan laulaessa se kuulostaa hyvinkin miellyttävältä, matalalta, syvältä, täyteläiseltä, seksikkäältä. Nauhalta kuultuna en tunnistanut omaa ääntäni ollenkaan, se oli sellainen riipivän kireä ja metallinen, suorastaan korvia raastavan vastenmielinen ääni. Puheääneni kuulostaa myös samalta nauhalta kuultuna, valitettavasti. Ja minä kun luulin ainakin 30 vuotta että minulla on seksikäs ääni :D
Mulla on aivan kamala lauluääni ja tiedän sen itsekin. Tykkään silti esim. laulaa SingStaria koska osaan sentään sävelkorkeutta(?) vaihdella sen verran että saan aina hyvät pisteet :D julkisesti en laula ellei ole ihan pakko.
[quote author="Vierailija" time="13.09.2014 klo 16:30"]
Minusta on ärsyttävää, että kun laulan, niin muiden mielestä se ei mene oikein. Haluaisin vaan laulaa yleisesti mutta oikeen harmittaa mokomat, jotka kutsuvat itseään musikaalisiksi ja sitten eivät jaksaisi kuulla heistä huonoa laulua. Kuka sen määrittelee, mikä on oikein, jos vaikla itse keksisin sävelen.
[/quote]
ootko tosissasi? Miksi sä haluat esiintyä, jos et osaa laulaa oikein? On ihan oikeasti kaikella kunnioituksella tuskallista kuunnella julkisesti aivan väärin laulavaa aikuista ihmistä, tulee semmonen myötähäpeän tunne.
Tuli mieleen sinkkulaiva (uusinta?) tässä yhtenä iltana kun jätkä kehui absoluuttista sävelkorvaansa. Meni laivan karaokeen ja jo parin ekan sekunnin jälkeen selvis että laulaa täysin nuotin vierestä. Kaikki ei näköjään tajua laulavansa päin honkia.
Joskus huvitti todella paljon (vaikkei toiselle saisi nauraa) kun yksi tuttava kehuskeli laulutaidoillaan.
- siis mä osaan laulaa melkein mitävaan ihan tosta vaan ku oon niin taitava. Ja hän neuvoi aina muita et miten pitää laulaa yms.
Kehui omaa ääntänsä ja sanoi saaneensa paljon kehuja. Tosiasiassa tämän henkilön laulu oli ihan kamalaa, korvat suorastaan sulivat irti päästä kun tuo likka alkoi laulamaan. Kerran sitten pidettiin illanistujaisia ja laulettiin singstraria kun tämä yksi likka kehui voittavansa mennen tullen kaikki, joo ei. En ole edes nähnyt kenenkään muun saavan niin huonoja pisteitä ja se laulu, yh. Eikä sille sanominen auttanut. Sanoipa aina jokaisen kappaleen jälkeen ettei mikki vaan toiminut kunnolla, samaa ongelmaa ei yllättäin ilmennyt muilla ja muut ei niin hyvät laulajat kyllä myönsivät osaamattomuutensa.
Tajuan. t. ammuvainaa am-muu