EI OLE TOTTA!!!!
Asun pienessä ja erittäin harvaanastutussa kunnassa lapissa. Ajelin kodista muutamien kilometrien päässä olevaa kapeata ja mutkaista metsätietä, kun oikealta audi tuli kolmion takaa kovaa ja autot meni ryttyyn. Piirsimme kuvion tapahtuneesta mutta en älynnyt siitä kolmiosta erikseen sinne laittaa yhtään mitään tai siitä kumpi oli syyllinen, pidin niin itsestäänselvänä. Kuski pahoitteli ja muistutteli että vakuutus korvannee minulle, hänellä oli vanha auto.
Nyt minulle soitettiin vakuutusyhtiöstä, että kyseisessä risteyksessä ei ole kärkikolmiota ja että kukaan ei tule korvaamaan minulle ja että olen vastuussa tuosta kolarista. Olin ällikällä lyöty ja kun menin katsomaan, ajattelin että olinko sekopää, kun olin varma että siinä on. Sitten huomasin että kärkikolmio on revitty maasta irti ja maa myllerretty, ja jäljet yritetty peittää siitä maasta.
No soitin heti kunnanvirastoon ja pyysin heitä todistamaan vakuutusyhtiölle, että kyseisellä paikalla on kärkikolmio. Siellä töykeä akka vastasi vain ettei ole mitään asiakirjoja jäljellä, tai ainakaan nyt saatavilla. Haistatin sille kyllä pitkät.
Arvon palstalaiset, mitä teen nyt?
Kommentit (58)
No ohhoh, mikä vakuutusyhtiö niin tietää välttää? (nekö sen merkin kävi repimässä?)
[quote author="Vierailija" time="20.07.2014 klo 23:32"]
No ohhoh, mikä vakuutusyhtiö niin tietää välttää? (nekö sen merkin kävi repimässä?)
[/quote]
Kuulemma olivat käyneet katsomassa kolariristeystä.
Ahkera vakuutusyhtiö, jos oikeasti joku on syrjäisen risteyksen etsinyt! Pistäydy poliisilaitoksella ja kysy niiltä.
IDIOOTTI!!!! Juuri tuosta syystä pitää AINA, siis ihan aina, kutsua poliisi paikalle. Vaikka lähin asema olis sadan kilsan päässä. Kuvan piirtäminen ei auta, vaan risteys olisi pitänyt KUVATA! Poliisi juurikin kuvaa AINA kolaripaikan.
Lähellä tietä varmasti on jotain asutusta, mene kolkuttelemaan oviin ja pyydä nimiä paperiin että siinä on ollut kolmio. Varmasti joku muistaa että siinä on sellainen ollut! Sitten viet paperin eteenpäin.
Ja sä olet satavarma että siellä oli kolmio?
[quote author="Vierailija" time="20.07.2014 klo 23:36"]
IDIOOTTI!!!! Juuri tuosta syystä pitää AINA, siis ihan aina, kutsua poliisi paikalle. Vaikka lähin asema olis sadan kilsan päässä. Kuvan piirtäminen ei auta, vaan risteys olisi pitänyt KUVATA! Poliisi juurikin kuvaa AINA kolaripaikan.
[/quote]tähän, ei tulis pieneen mieleenkään luottaa kolarin toisen osapuolen sopimisiin ja lupauksiin
Kokeile katsoa google street wievists?
Aika hard corea tuolta äijältä käydä repimässä liikennemerkki irti...!
Varastat toisesta paikasta kolmion ja viet tuolle paikalle? (vitsivitsi... kyllä nuo merkkien paikat on jonnekin merkitty. Näkyykö googlen streetviewssä?)
Et ainakaan luovuta ja anna niiden voittaa! Tee kaikkesi jotta saat korvaukset ja oikeus voittaa. :)
Googen streetview mullekkin ekana tuli mieleen, joko katsoit? Pystytkö kertomaan tien nimen täällä, olis kiva kattoa?
[quote author="Vierailija" time="20.07.2014 klo 23:45"]
Aika hard corea tuolta äijältä käydä repimässä liikennemerkki irti...!
[/quote] Kuka puhui mitään äijästä?
Ap on kirjoittanut sunnuntaina 20.7. - Miten en voi uskoa, että jossakin peinessä kunnassa olisi "päivystys" kunnanvirastossa viikonloppuna.
Onko tarina keksitty vai milloin tämä tapahtuikaan???
Mene Google mapsilla paikanpäälle ja ota screenshotti.
Tuskinpa se missään googlen streetviewssä näkyy. Jos on pieni paikkakunta Lapissa kyseessä.
[quote author="Vierailija" time="21.07.2014 klo 00:00"]Ap on kirjoittanut sunnuntaina 20.7. - Miten en voi uskoa, että jossakin peinessä kunnassa olisi "päivystys" kunnanvirastossa viikonloppuna.
Onko tarina keksitty vai milloin tämä tapahtuikaan???[/quote]
mitä tarkotat tällä? :o mistä tiiät että on kirjottanut :o
Kenen vastuulla liikennemerkit on? Tuskin kunnan? Se toinen kolaroija, jos on merkin käynyt irrottamassa, saa kyllä siitäkin jonkin sortin tuomion.