Kuinka tärkeää sinulle on säilyttää luottotietosi?
Jos olisi vaarassa, että luottotiedot olisivat menossa, "nöyrtyisitkö" pyytämään apua ystäviltä tai sukulaisilta? Eikä ole omakohtainen kysymys, mutta kiinnostaa :)
Kommentit (11)
No luottotiedot voi myös mennä, jos vaikka oma yritys menee konkurssiin tai takaa jonkun muun lainaa. Eli hyvin vaikea sanoa.
Äidiltäni varmasti pyytäisin apua. Ystäviltä en. Enhän voisi taata että maksan takaisin jos kerran heiltä meinaan velkaa ottaa ja tilanne on jo päässyt niin huonoksi. Enkä muutenkaan haluaisi olla velkaa monelle eri taholle, mieluummin sitten luottotietojen menetys. Mutta todennäköisimmin menisin pankkiin ja yrittäisin saada lainaa ison summan joka auttaisi edes hetken eteenpäin.
On tärkeää, niiden menettäminen sulkee niin paljon ovia. Kai se olisi nöyrryttävä vanhemmilta pyytämään apuja, mutta todella nöyryyttävältä tuntuisi. Nyt on kyllä vielä säästöjä ja pyrin elämään nuukasti niin että taloustilanne pysyy plussan puolella.
Erittäin tärkeää ja jos tilanne sitä vaatisi niin pyytäisin apua vanhemmiltani ennemmin kuin menettäisin luottotietoni. Ystävilläni lienee kaikilla omat isot kulunsa joten heiltä en tohtisi.
Erittäin tärkeinä. Ensin pyytäisin vanhemmiltani. Isän veljiltäkin varmaan kehtaisin kysyä, jos olisi ihan pakko. Ystävilläni ei ole rahaa, joten heiltä olisi turha pyytää.
No mulla on mennyt juuri 2kk sitten, onhan se tosi noloa. Kukaan ei asiasta onneksi tiedä. Yllättävän vähän haittaa elämää. No luottokortit ja debit-kortti otettiin pois. Asuntolainaa maksan samalla tavalla kuin ennenkin, autolainan viimeisen erän maksoin juuri pois. Visa electronilla pitää maksaa. Sillä onnistuu tilaaminen lähes kaikista Suomen ja jenkkien nettikaupoista, hotellit saa varattua, samoin lennot. Vakuutukset jne. ovat kuten aiemmin. Eli ainoa konkreettinen asia on tuo maksuvälineasia.
Tää varmaan kuulostaa hullulta, mutta olen onnellinen, että luottotiedot meno. Syynä oli puhjennut kaksisuuntainen mielialahäiriö ja mangassa tehdyt idioottimaisen jutut. Nyt olen ollut pitkään oireeton. Saan nyt talouteni kuntoon kun minulla ei ole mahdollisuutta ottaa uutta lainaa. Tulot on hyvät, joten mitään hätää tässä ei ole. Velaksi en halua enää elää.
Erittäin tärkeää. Luottotiedoton ei voi olla töissä siellä missä olen.
Ei kyllä ole ketään keltä apua voisi pyytää, mutta melko nöyränä olisin pankissa ja velkaneuvojalla ja yrittäisin selvittää tilanteen. Kaikkeni tekisin.
Äärimmäisen tärkeänä pidän luottotietoja. Minulla myös 2-suuntanen mielialahäiriö, mutta jotenkin ihmeen kaupalla olen onnistunut pitämään tietoni.
Ei mitään merkitystä, säästöjä on.