Polttarit tulossa ja minä olen raskaana - kekskikää tekosyy juomattomuudelleni!
Eli tässä muutaman viikon sisään on hyvän ystäväni polttarit, mutta viime viikonloppuna raskaustesti näytti plussaa - eli polttarisuunnitelmiin tulee ainakin juomien osalta jonkinlainen muutos.
Polttareihin on varattu kaikille lasi tai pari skumppaa + saunasiiderit ja jonkinlaista boolia (+ kaikkien omat juomat). Tarkoituksena ei ole vetää mitään perseitä, mutta alkoholia on siis tarjolla useampaankin otteeseen. Nyt pitäisi keksiä hyvä "syy" olla juomatta (edes sitä alkumaljaskumppaa!) herättämatta raskaushuhuja. En halua viedä huomiota ystävältäni hänen juhlapäivänään, enkä kyllä halua tuoda raskauttani näin aikaisessa vaiheessa esiin.
Lääkkeet on aina hyvä vaihtoehto, mutta yksi polttarijuhlijoista (hyvä ystäväni myöskin) on viimeisen vuoden lääkisopiskelija ja meidän kaveripiirissä on ihan yleistä kertoa vaivoista, lääkkeistä yms. Eli jos lääkkeisiin "sorrutaan" niin lääkkeiden/vaivan pitäisi olla melko todenmukainen ja uskottava :D Mutta voi siis olla mitä tahansa muutakin kuin lääkkeet!
Kommentit (70)
Kyllä voit sen alkumaljan juoda minusta. Sen jälkeen kukaan ei kiinnitä huomiota mitä kukakin juo. Otat juomat, olet juovinasi, mutta et ota hörppyä kuitenkaan. Laita etukäteen pommacia siideripulloon :-D.
no olet ottavinasi. kanniskelet sitä vajaata siideriä illan ja täytät vedellä / mehulla. ehkä kukaan ei laske montako sä juot :) ja yhden voit juoda koko illan aikana, ei siitä vielä fas-lasta tule
No mitäs jos vaan olet autolla liikenteessä tai muiden kuskina?
Alkuskumppalasin voit ottaa ja kohottaa lasin huulillesi, tuskin kukaan huomaa tyhjennätkö lasia oikeasti vai et.
Sano että sulla on emätintulehdus ja siihen Flagyl-niminen antibiootti. Se reagoi alkoholin kanssa ja toimii kuten antabus, eli aiheuttaa sydämentykytystä ja kasvojen punotusta.
Sano et sulla meinas alkaa kunnon päänsärky ja otit särkylääkettä. Ja on vielä hiukan hutera olo.
Tai toiseksi et sano mitään ennenkuin joku kyselee.
osta alkoholittomia? tai sit tölkkisiidereitä ja vastakkainen jippo millä festareille kuljetetaan juomat: eli siideritölkin pohjaan pieni reikä, lirutat juomat pois ja laitat pipetillä yms uudet holittomat juomasi tilalle ja tilkkaat reijän kiinni.
En jois ite yhtäkään. Sano vaiks et on antibioottkuuri ja jos joku kysyy tarkemmin niin mumise vaan jotain epäselvää :D
Onko joskus ollut matkapahoinvointia sulla? Ja kuinka pitkä ajomatka? Jos nuo tärppää niin sano ottaneesi matkapahoinvointilääkkeen joka on kolmiolääke eli et voi juoda.
Niin tai sitten kerrot valkoisen valheen, että yritätte lasta ja sen takia et halua enää juoda?
Ei ole siis pakko kertoa, että on jo tärpännyt.
[quote author="Vierailija" time="20.05.2014 klo 15:13"]
Veto miehesi kanssa tjsp?
[/quote]
kannatan!!
Antibiootti-kuuri angiinaan, et uskalla juoda koska antibiootit + alkoholi = huono olo (en muista tän ilmiön nimeä mut tuli todistettua, ja angiinaan antibioottikuuri on niin pitkä että voit olla terve ja yhä kuurilla)
Virtsatietulehdus ja siihen antibiootit. Mua ainakin farmaseutti kielsi juomasta mahd. antabusreaktion vuoksi (yksi juhannus meni kuivin suin). Sanoin kyllä, että mulla on angiina, kun en viitsinyt virtsavaivoista kailottaa kaikille. En kyllä muista antibiootin nimeä...
Tuo emätintulehdushan ja lääkekuuri sen myötä voisikin olla toimiva syy juomattomuudelle.
Tuskin noin hlökohtaisesta asiasta sen enempää utelevat :D
Esim.
- Äskettäin ollut migreeni - et uskalla juoda kun voi uusia alkoholin vaikutuksesta (tästä on siis ihan omakohtaista kokemusta, ei todellakaan tee mieli ja uskalla juoda alkoholia heti migreenin jälkeen).
- Käytössä lääke, jolla antabus vaikutus. Voit sanoa, että lääkäri painotti että alkoholia, ei voi tämän kanssa juoda tippaakaan.
- Olet vain juovanasi alkoholia ja kaadat sen salassa pois. Ostat itselle alkoholittomat sidukat ja vaihdat pullon salassa. Kukaan ei huomaa tätä ipäivän muissa tohinoissa.
Toi emätintulehdus ja flagyl tuli mullakin mieleen! Sen kanssa ei saa ottaa yhtään alkoholia :) ja tuskin kukaan alkaa kysellä ns intiimivaivasta mitään tarkentavia kysymyksiä.
No mun kaasolla oli "lääkekuuri" päällä kun oli mun polttarit. Nyt tuo kuuri menee syksyllä 8. luokalle. ;) ei sitä kukaan meidän porukassa alkanu tenttaamaan, vaikka varmaan monella kävi mielessä raskaus..
Ei vitsi, hetkessä tullut jo näin monta hyvää ideaa! Oon yllättänyt, yleensä mun aloitukset upoaa AV:llä kun Titanic Atlantilla :D
Niin ja pelkkä "ei maita", "ei huvita juoda" yms. tuntuu hiukan tökeröiltä, sillä yleensä otan kyllä seurassa sen saunasiiderin tai ruuan kanssa viiniä yms.
// Voi vitsi että tuntuu tyhmältä kysellä tälläistä täällä :D Pistetäänkö raskauden piikkiin?