Jatkaisinko yli 3v lapsen kotihoitoa?
Tilanne tämä:
Meillä yksi juuri 3v täyttävä poika. Olen aivan varmasti vielä tulevan kevään ja kesän kotona, ja sitten poika on 3,5v. Olen opiskelija, ja suoritan opintoja kotoa käsin niin paljon kun pystyn (olen ollut synnytyksen jälkeen tasan 6kk tekemättä opintoja eteenpäin). Lisäksi voin tehdä keikkatyötä tulotason säilyttämiseksi, joten tuilla elelijäksi ei tässä olla rupeamassa ;)
Poika jää erittäin suurella todennäköisyydellä meidän ainokaiseksi. Voisin opintojeni puolesta olla kotona hänen kanssaan (kotona ja kotona, suorittaa projektiopintoja yms.) siihen saakka kun hän on 4,5 vuotias. Tämän jälkeen riipaisisin kasaan pikapikaan loppututkinnon ja siirtyisin työelämään.
Tuntuu, että olisi lähes rikollista olla käyttämättä mahdollisuutta viettää aikaa oman lapsensa kanssa, kun siihen olisi mahdollisuus, ja sanomattakin varmaan selvää että nautin tästä kovasti. Edessä on sitten mitä todennäköisimmin pitkänpitkä työura ja sitä "normaalia arkea" todentotta ehtii varmasti elämään. (ja niitä veroja maksamaan)
JOS olet kotona viihtyvää sorttia, käyttäisitkö mahdollisuuden hyväksi?
Kommentit (16)
Käyttäisin, ja käytän parhaillaan. Olen kotona kunnes pieninkin menee eskariin. Teen yrittäjänä töitä, lähinnä silloin kun lapset nukkuvat tai isä huolehtii lapsista. Aika kuluu niin järjettömän nopeasti ja viemällä lapsen päiväkotiin menettää kyllä monta hauskaa juttua lapsen sanomana tai tekemänä.
Tietenkin hyödynnät ainutlaatuista tilaisuutta!
Oikeampi kysymys, jatkanko muiden siivellä elämistä ja työttömänä lorvailua....Vastaus, mene töihin.
Kiitos kannustavista kommenteista. Toki tuttavapiirin enemmän kiireinen elämäntapa vaikuttaa omiin ajatuksiinkin, että pitäisikö tässä nyt itsekin olla jotenkin tehokkaampi. Roikun vaan lapsen kanssa kotona, ja kaikki paljon myöhemmin syntyneet porskuttaa päivähoidon maailmaan vasemmalta ja oikealta. Tai sitten tulee pikkusisaruksia, että kotona olo jatkuu luonnollisesti. Onhan se ehkä vähän "hassua" paapoa näin tätä omaa pikkuistaan :) Mutta uskon että kaduttaa, jos en nyt nauti tästä niin pitkään kuin voin!
5 on lukutaidoton. Ap kirjoittaa, että aikoo opiskella ja keikkailla.
[quote author="Vierailija" time="31.01.2014 klo 08:44"]
Oikeampi kysymys, jatkanko muiden siivellä elämistä ja työttömänä lorvailua....Vastaus, mene töihin.
[/quote]
Näinhän moni ajattelee. Itse en pysty ajattelemaan, että eläisin kenenkään siivellä, sillä olen saanut opintoja kasaan todella hyvin lapsesta huolimatta (ensimmäinen korkeakoulututkinto, käytännössä kaikki ikäiseni tässä välitilassa vielä), sekä tarpeen tullen tehnyt töitä.
Kauanko olet opiskellut ja miksei se loppuun saattaminen onnistu lasta hoitaessa? Itse opiskelin täyspäivätyön ohella maisteriksi.
Sinuna nauttisin. :) Pieni lapsi ja pienen lapsen kanssa oleminen on ihmiselämän suurimpia iloja, ja ne yhteiset hetket tuntuvat ainakin minusta aina sitä rikkaimmilta hetkiltä mitä vanhemmaksi lapset ovat kasvaneet ja mitä vähemmän heidän kanssaan enää voi viettää aikaa.
4 työharjoittelua jäljellä jotka ovat kokopäivätyötä. Kaikki muut opinnot olenkin saanut suoritettua, mutta nuo vaativat kyllä ehdottomasti kokopäiväistä päiväkotihoitoa... Yhden saan ehkä johonkin väliin vielä rykäistyä ennen pk-elämään siirtymistä. Ehkä.
Mikä ettei! Ratkaisussa on toki mietittävä, millaine lapsi on ja millainen hoito olisi. Puolipäivähoitohan on myös yksi hyvä mahdollisuus, jos lapsi jo tuntuu nauttivan toisten lasten seurasta.
Etkö voi tehdä niitä niin, että isä ottaa vapaata töistä, siis käyttää lomapäiviään?
Ahaa, no sitten itse varmaan siirtäisin. 12
Juu, nauti vaan. Lapsi on vain hetken pieni.:) Sitten alkaa pian eskarit sun muut eikä enää kotona kerkeä olemaan entisellä tavalla.
Jos vain on mahdollista niin kannattaa olla kotona.:)
Itse myös keikkailen ja olen kotona vielä 4 vn kanssa, suunnittelen olevani eskariin saakka kotona.
[quote author="Vierailija" time="31.01.2014 klo 08:55"]
Etkö voi tehdä niitä niin, että isä ottaa vapaata töistä, siis käyttää lomapäiviään?
[/quote]
Ei riitä edes yhteen harjoitteluun koko vuoden lomat...:/ Muuten hyvä. Tähän saakka olen saanut tehtyä, jos jollakin sukulaisella ollut joustavaa kalenterissa, mutta tähän vaaditaan aika iso uhraus toki! Sen takia odotellaan siihen saakka, että tutkinto on pakko loppuun tehdä. Nautitaan nyt kun voidaan, ja siirrytään sitten aikuiseloon seuraavalla etapilla!
Ja lapsi käy siis kerhossa, se riittänee hänelle hyvin kuten monille kotihoidetuille tämän ikäisille :)
Minä olen niitä vanhanaikaisia äitejä, joka sanoo, että ehdottomasti hoida vielä kotona, kun on kerran mahdollisuus. Usko pois, niin rauhallinen lapsuus ilman päivähoitohärdelliä poikii hyvää takaisin päin vielä joskus.
Itse olin 4,5 vuotta lapsen kanssa kotona ja se oli ainakin meillä ehdottoman hyvä ratkaisu. Kyllä lapsi ehtii myöhemminkin vielä pitkää päivää tekemään hoidossa ja sittenhän hän on isompikin.
Joo.