Onko täällä kaikilla tosiaankin huippu-kalliit UUDET turvaistuimet jokaisella lapsella???
tuohon anttilan turvaistuin-ketjuun liittyen vaan kyselen.... kun tuntuu että kaikki suosittelee aina sitä kaikkein kalleinta ja parasta vaihtoehtoa. te jotka ostatte kalleimman ja parhaan: onko teillä JOKAISELLE lapselle oma uusi istuin aina? entäs sitten jos ei yksinkertaisesti ole varaa ostaa sitä kauhean kallista istuinta??? jättää lapset tekemättä kokonaan vai?? =O ihmetellen aina täällä luen näitä mustavalkoisia kommentteja....
joku kohta kommentoi, että pieni hinta se on lapsen turvallisuudesta tms.
onko teillä täyttä faktaa niistä istuinten turvallisuuksista????
Kommentit (22)
kolmannella tuo anttilan josta toivon pääseväni kohta eroon kun laitetaan kolmas istumaan siihen aikoinaan esikoiselle ostettuun istuimeen.
Meillä oli käytetty turvakaukalo, mutta istuin ostettiin uusi ja kallis. Syystä, että pitää olla vielä hyvä seuraavallekin.
Cosmic vaihdettiin vaikka oli uusi, kun jälkikäteen vähän selvisi asioita
Turvakaukalo ostettiin käytettynä (8 kk, onpa vanha yhden lapsen jälkeen) oli britaxin hyvä kaukalo. Seuraava britax istuin saatiin veljeltä (yhdellä lapsella käytetty, vanhempi malli tosin). Turvavyöistuin ostettu uutene, ei kuitenkaan mikää supermerkki, ale 100 e, hyvä akta kuitenkin. Yhteensä istuimiin kulutettu rahaa alle 150 e.
Meillä on toinen istuin keskihintainen alan liikkeestä samaa myi myös Prisma, toisella " kallis merkki-istuin" mutta tyytyväisempiä ollaan siihen halvempaan. Se jää pienemmälle kun isompi kasvaa siitä yli ja se kallis laitetaan myyntiin.
Suomessa myytävät selkä menosuuntaan asennettavat istuimet ovat kokemusten mukaan osoittautuneet onnettomuustilanteissa erittäin turvallisiksi.
Mitä voimme tästä päätellä?
Lapsia vasta yksi ja jos kohta toinen tulee perii hän istuimen esikoiseta.
Törmäystestein on osoitettu joidenkin istuinten olevan muita turvallisempia. Ja myös tässä asiassa hinta ja laatu kulkee käsikädessä.
Turvaistuinten suositeltava käyttöikä on 5-vuotta. Sitä vanhemmissa istuimissa voi alkaa ilmetä materiaalin väsymisestä johtuvia heikentymiä.
Kolhut, tiputtelut ja kolarit voivat aiheuttaa istuimeen jännitteitä, jolloin kolariturvallisuus heikkenee.
Jotta kyllä siinä uudessa ja laadukkaassa istuimessa on oikeasti puolensa.
Tosaalta ymmärrän hyvin, että kaikilla ei kaikkeen varaa ole. Jokainen prioirisoi ostksensa omien reunaehtojen nimissä.
Parempi mielestäni kuitenkin mikä tahaansa uusi istuin kuin tuntemattomalta käytettynä hankittu tai ikivanha taiei istuinta lainkaan.
Tosin lapsia on vain yksi. Mutta jos lisää tulee, turvallisuudesta pidetään edelleen huoli. Ei tulisi mieleenikään päästää lasta liikenteeseen ilman kunnon turvaistuinta, tosin perheen sisällä istuimia voi tietenkin kierrättää, ellei niitten ikä tule vastaan. Tingin jostain muusta, jos rahat meinaavat loppua.
Niin ja autokin on turvallinen, en uskaltaisi ajella lapsen kanssa millään romulla.
Vierailija:
Tosin lapsia on vain yksi. Mutta jos lisää tulee, turvallisuudesta pidetään edelleen huoli. Ei tulisi mieleenikään päästää lasta liikenteeseen ilman kunnon turvaistuinta, tosin perheen sisällä istuimia voi tietenkin kierrättää, ellei niitten ikä tule vastaan. Tingin jostain muusta, jos rahat meinaavat loppua.Niin ja autokin on turvallinen, en uskaltaisi ajella lapsen kanssa millään romulla.
Miehen kanssa pähkäiltiin, että joko hyvä ja turvallinen auto mulle ja lapselle tai sitten ei autoa ollenkaan.
Meidän automme on alle kaksi vuotta vanha Skoda Fabia. Ainakin miehen mukaan monissa testeissä turvalliseksi todettu. Itse en jaksa autolehtiä lukea, joten minulla on vain toisen käden tietoa. :)
Tosin en kyllä tiedä, miten tämä asiaan liittyy.
muut autot ovat ihan yhtä turvallisempi tai parempia
Turvaistuimia on ostettu kolme uutta (kaksi autoa, yhtä istuin veivataan ees taas tarpeen mukaan...), kaksi Britaxia ja yksi Graco.
En ikinä huolis mitään käytettyä keneltäkään. Omassa perheessä voi kierrättää istuimen suositellun käyttöiän.
JA meillä turvallinen viime vuoden Scoda Octavia farkku:)
itseasiassa tuo Volvon turvallisuus on nykyään yliarvostettua, siis onhan se ihan turvallinen auto mutta ei enää samalla tavalla kuin vaikka 240 jolle sattui ensimmäinen kuolonuhri 1993 (autoa valmistettiin 1974-1993.
Siis Volvo on pudonnut turvallisuudessasamalle tasolle muiden kanssa.
kun joku siihen takertus kuitenkin...
En osta vanhaa turvaistuinta koska en voi olla 100% varma onko sitä kolaroitu. Kolaroidussa istuimessahan törmäysturva voi olla jo huomattavasti heikompi eikä sitä ymmärtääkseni saisi käyttää.
Mutta toinen lapsi kyllä tulee istumaan samassa turvakaukalossa kuin ensimmäinen, kun ei se ole kuin 1,5 v vanha kun kakkonen syntyy eikä ole kolaroitu.
Turvaistuimen tietysti saa sitten oman. Britaxin istuimia meillä on.
Jos kuitenkin joku väittää, että vm 2005 Volvo ei ole turvallinen verrattuna keskiverto menopeliin joka Suomen teillä viilettää, niin olis kiva kuulla perusteluja ;).
esikoisella oli serkulta saatu käytetty turvakaukalo ja sitten hänelle ostettiin uusi hts:n turvaistuin.
keskimmäiselle ostettiin uusi britaxin kaukalo ja hän istui sen jälkeen esikoiseltä jääneessä hts:ssä. esikoiselle ostettiin uusi britaxin turvavyöistuin.
kun kuopus syntyi niin hän oli keskimmäisen vanhassa turvakaukalossa ja keskimmäiselle ostettiin uusi aktan turvavyöistuin. sitten kuopukselle ostettiin uusi britaxin turvaistuin.
yleensä ei olla ostettu sitä kaikkein kalleinta eikä kaikista halvinta mallia vaan jostain siitä välimaastosta keskihintaista. ainoa poikkeus on kuopuksen turvaistuin joka oli britaxin uutuusmalli ja tietysti kaikista kallein penkki koko kaupassa. se oli vaan pakko ostaa kun oli ainoa joka mahtui takapenkille kahden turvavyöistuimen kanssa...
tietenkin kaikilla lapsilla on ollut oma istuin kun ovat sitä tarvinnut. Nuorimmat ovat tällä hetkellä HTS:n istuimissa , Keskimmäinen on korokeistuimella, vanhimmat eivät enää tartte. yhtä istuinta olen käyttänyt 2-7v (kierrättänyt omilla lapsillani) Yli 8v vanhoihin istuimiin en koske
Kuopus istuu yli 10 v vanhassa istuimessa, taitaa tosin olla suomalainen ja keskimmäinen pallilla, joka on vuodelta herne, ainakin yli 20 vuotta vanha.