Seksiverosta ratkaisu valtion rahoitusongelmiin?
Kaikkea muuta jo verotetaan, mutta valtiolta on jäänyt huomaamatta mahdollisuus verottaa kansalaisia seksistä. Tässä olisikin hyvä väli josta kerätä vähän lisää rahaa... koska tuskinpa kansa seksin harrastamista lopettaa.
Av(i)oliitoissa ja rekisteröidyissä voisi olla käytössä kiinteä vero, joka menisi suoraan palkasta. Tämä vero ei olisi kovinkaan korkea. Lyhyemmissä- ja irtosuhteissa voisi jokaisen uuden partnerin kanssa olla käytössä ns. aloitusmaksu, joka olisi sitten vähän korkeampi, vaikkapa prosentin verran tuloista, ja sitten jos suhde jatkuisi, niin se voisi jonkin verran laskea. Esim. kuukausipohjalta voisi mennä maksu.
Av(i)oliiton ja rekisteröidyn parisuhteen ulkoisista seksisuhteista menisi sitten vähän suurempi maksu, ja jos suhteista ei ilmoittaisi, menisi sakkoa vähän reilummin.
Saataisiinkohan tällä lailla kansantalous nousuun?
Kommentit (2)
Tää on ikivanha idea:
Ja tapahtui niinä päivinä, että keisari Augustukselta kävi käsky, että kaikki kansa oli verolle pantava.
Nerokas ajatus. Jälleen uusi maksu, minkä kerääminen vie enemmän rahaa kuin maksu itsessään toisi valtion kassaan.