Onko teistä himmelit kivoja?
Kommentit (7)
Just juttelin kaverin kanssa, että en halua kotiin yhtään enempää mitään joulujuttuja. Vihaan sitä tunnetta, kun pitää sitten tammikuussa miettiä, että missä näitä taas vuosi säilytetään. Muutama yksinkertainen, klassisen kaunis juttu on. Himmeli olisi kaunis, mutta ei ole sille paikkaa joulunaikaan, puhumattakaan sitten 11 kk:n säilytyksen ajan.
Minusta himmelit ovat todella kauniita! Harmittaa kun itselläni ei ole ja ne ovat yleensä tosi kalliita ostettuina. Ajattelin etsiä ohjeen netistä ja askarrella itse. Mutta mistä niitä korsia saa? (tyhmä kysymys ehkä, mutta en vaan tiedä...)
Minusta himmelit ovat muuten kauniita, mutten vaan yhtään pidä oljesta materiaalina.
Askartelukaupoista - ne ovat rukiinolkia. Niissä paras kiilto.
[quote author="Vierailija" time="24.11.2013 klo 19:12"]
Minusta himmelit ovat muuten kauniita, mutten vaan yhtään pidä oljesta materiaalina.
[/quote]Voihan niitä tehdä vaikka juomapilleistäkin :) Minä taas nimenomaan haluaisin tehdä aidon himmelin oljenkorsista.
T. 3
[quote author="Vierailija" time="24.11.2013 klo 19:12"]
Askartelukaupoista - ne ovat rukiinolkia. Niissä paras kiilto.
[/quote]Ai ne ovat rukiinolkia. Kiitos vinkistä, käyn kysymässä askarteluliikkeestä! :)
Meillä oli lapsuuden kodissa olkihimmeli ihan vuoden ympäri katossa, sellaisen voisin ottaakin jos oliis nätti ja yksinkertainen. En ottaisi jos sitä voisi vain joulun aikaan pitää esillä :). Suurin osa näkemistäni himmeleistä ei vain ole muodoltaan viehättänyt silmää. Kuitenkin vaikka mustista mehupilleistä tehdyn, yksinkertaisen voisin hyvin laittaa mustavalkoiseen työhuoneeseen roikkumaan.