Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kun odotin ensimmäistä lastani, kaverit kaikkosi, nyt he matelevat takaisin

Vierailija
04.09.2013 |

, syystä jota en ihan varmaksi tiedä.

 

Minulla on siis kaksi tytärtä, päiväkoti-iässä. Kun olin ensimmäistä kertaa raskaana kaverit kaikkosi pikkuhiljaa ja viimeiset kuukaudet ennen laskettua aikaa huomasinkin olevani ihan yksin. Yksi toisensa jälkeen kaverini ja ystäväni peruivat tapaamisia milloin milläkin verukkeella ja en enää edes jaksanut alkaa kysellä ehtisikö nähdä tms. Vauvaakaan eivät ikinä tulleet katsomaan vaikka jos kaupungilla nähtiin ja heidät kutsuin ja olivat muka hirveän innolla tulossa katsomaan.

 

No nyt nämä kaverit, yksi toisensa jälkeen odottavat lasta ja jokaiselta olen saanut fb-viestin tyyliin että "hei, kun meillekin kohta syntyy pikkuruinen prinsessa niin olisiko sinulta liiennyt ylimääräisiä tyttövaatteita, joita et enää tarvitse?" Ei mitään moi mitä kuuluu tai yhtään mitään, mennään vaan suoraan asiaan. Maksusta ei ole ollut puhe eikä sillä ole väliäkään kun en myisi vaatteita tai muitakaan tarvikkeita mistään hinnasta tuollaisille ihmisille :(

 

Ehkäpä (toivottavasti) hekin ovat tajunneet raskauden edetessä että kuinka yksinäistä aikaa se loppupeleissä onkaan? Minä onneksi löysin uusia ystäviä vauvan synnyttyä ja entisestään kun omat tytöt alkaneet jo harrastamaankin, ehkäpä vanhat ystävänikin sitten myöhemmin, mutta minusta ei ole nyt heidän juttujaan kuuntelemaan kun hekään eivät silloin olleet minun tukenani millään tasolla.

 

Olenko aivan hirveä? En jaksa uskoa että ihan yksin olen tälläisessä tilanteessa, miten olette toimineet, mielipiteitä?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
04.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen niin tyly, että vastaisin, että haluaisin toki sinua auttaa, rakas ystävä, olemmehan aina olleet niin läheisiä ja tiiviisti yhteydessä. Nyt vain on niin, että rahatilanteestani johtuen olen joutunut lainaamaan kaikki lasten vaatteet ja tarvikkeet serkultani. Serkkuni odottaa juurikin kaksosvauvoja ja tarvitsee kaikki tavarat ja vaatteet nyt kipeästi takaisin. Voi harmi kun en voinutkaan auttaa, toivottavasti löydätte jostain kaiken ilmaiseksi. Nähdään mahdollisimman pian, minä vaikka soittelen!

 

Etkä sitten tietenkään ota ikinä minkään valtakunnan yhteyttä moiseen törkeään hyväksikäyttäjään.

Vierailija
2/2 |
04.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tunne ketään niin köyhää, että ruinaisi kavereilta lastenvaatteita. Sinulla taitaa olla kaltaisesi ystäväpiiri eli porukka sossun asiakkaita, joilla ei ole varaa tupakkaan, jos ostaa lastenvaatteita.

 

Kirppikseltä saa prinsessamekkoja 20 snt/kpl.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla