Oletko koskaan tehnyt lasten-ja/tai vanhustensuojeluilmoitusta?
Kommentit (3)
Olen tehnyt äidistäni ilmoituksen kun jätti pikkusiskon yksin kotiin ja itse lähti paariin. Itse asuin jo omillani. Kaksi vuotta piti tapella sossujen kanssa että tajusivat ettei äidistäni ole huoltajaksi. Sai apua, tukea ja kymmeniä uusia mahdollisuuksia ja kaiken tyri kerta toisensa jälkeen. Minä tai siskoni ei pahemmin saatu tukea mutta äidin vanhemmuudesta ja oikeuksista jaksettiin olla huolissaan.
Olen tehnyt työni puolesta 3 muistaakseni. Kaksi oli ehdottoman aiheellisia, kolmas vähän rajoilla. Tuota kolmatta mietin useamman viikon ja puin asiaa mm. koulukuraattorin kanssa. En kuitenkaan halunnut ottaa tunnolleni mahdollisuutta, että lapselle tapahtuu jotain, jonka olisin voinut estää. Minähän en voi tietää, mitä kotona oikeasti tapahtuu. T: ope
Vanhuksista ei tehdä suojeluilmoituksia, vaan huoli ilmoitus, sillä vanhus saa itse päättää ottaako hän apua vastaan vai ei.