Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yksityisyrittäjille oikeus valita oma asiakkaansa?

Vierailija
16.06.2013 |

Mikäli oikein muistan, tämä oikeus poistui vuonna 1970 (Suomessa). USA:ssa luultavasti aiemmin, rotuerottelun hävitessä 1960-luvulla. Joka tapauksessa 60-luvun USA-leffoissa muovattiin jo uudenlaista ajattelutapaa ja propagandaa. Eräässäkin leffassa aikansa naisten ihailema miestähti hakkasi ravintolanomistajan brutaalisti omassa ravintolassaan, koska omistaja halusi valita omat asiakkaansa, ja meksikaanit eivät kuuluneet näihin asiakkaisiin. Nykyään taas moni työkykyinen- ja taitoinen amerikkalainen ei saa duunia jos ei puhu espanjaa.

Aina välillä Suomessakin yksityisyrittäjä joutuu maksamaan tuhansien suojelurahat, joita kiltimmin sakoiksi kutsutaan, koska on yrittänyt valita omat asiakkaansa omilla kriteereillään, kuten käytöstä tai muiden asiakkaiden viihtyvyyttä ennustavan etnisyyden perusteella. Kyllähän raha yrittäjälle kelpaa, joten miksi kukaan harjoittaisi tällaista syrjintää, joka on verrattavissa murtovarkaan pitämiseen ulkona omalta pihalta, ellei se olisi yritystoiminnan kannalta järkevää?

Pitäisikö yrittäjän ihmisoikeudet palauttaa 60-luvun tasolle?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
16.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mites muuten nämä pelkästään naisille suunnatut kuntosalit? Eikös ne ole laittomia?

Vierailija
2/4 |
16.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi voin valita asiakkaani. Jos en jotakuta halua, annan sellaisen hinta-arvion, jota kukaan ei suostu maksamaan. Alallani on normaalia vaatia etumaksu, joten sen kun laittaa tarpeeksi korkealle, ei ole ongelmia asiakkaiden valinnassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
16.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.06.2013 klo 18:43"]

Mites muuten nämä pelkästään naisille suunnatut kuntosalit? Eikös ne ole laittomia?

[/quote] Ehkä jollain kriteerillä on, mutta siitä tuskin kukaan oli 70-luvun alun Suomessa kiinnostunut. Naiset kuuluvat kuitenkin jollakin tavalla poliittisesti suojeltuihin ryhmiin, suhteessa miehiin, ja miehet eivät ole toimineet lobbaavana tai heidän puolestaan lobattavana öykkärilaumana, joka olisi kollektiivisesti vaatinut oikeutta naisten pukuhuoneisiin.

Vierailija
4/4 |
16.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kyllähän Suomessa yrittäjällä on oikeus valita asiakkaansa. Kunhan valinta ei perustu mihinkään epäasialliseen syrjintään tms. vaan asiallisiin perusteisiin. Esim. luottokelvottomille ei tarvitse myydä luotolla, naisille voi perustaa oman kuntosalin, kampaajan ei tarvitse ottaa asiakkaakseen henkilöä jonka pää kuhisee täitä jne. Ravintolat voivat pitää ravintoloissa ikärajoja, esim. alaikäisiä ei tarvitse päästää illalla anniskeluravintolaan - vaikka laki sen salliikin. Laki kosksee ainoastaan anniskelua alaikäisille, ei sitä saavatko he olla illalla anniskeluravintolassa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi kaksi