Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pienten ryhmässä työskentelevät pk-ihmiset, askartelunne viimeaikoina?

Vierailija
14.04.2013 |

Minulla on nyt pääsiäiasen jälk lyönyt pää ihan tyhjää eikä asia ahelpota lainkaan se että yksityinen pk jossa työskentelen säästää kaikessa, myös askartelutarvikkeiden ja jopa eri väristen kartonkin ostamisessa:/

Ja silti pitäisi kehitellä ja tuottaa lasten kanssa (1-3v) motorisiakin taitoja kehittäviä tuotoksia ja töitä.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
14.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nosto!

Vierailija
2/6 |
14.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän lapset on viimeks tehny pääsiäisaskarteluja, mutta ne ei taida nyt olla kovin ajankohtaisia.. Mutta esim jäätelötikkuun liimatut hahmot/nuket ne teki, isommalla oli pääsiäisnoita ja pienemmällä muna. Kai noista voi soveltaa jotain kevätaiheista. Toinen mikä nyt tulee mieleen on pupu, kettu ja karhu erivärisistä kartongeista leikaatuna, näihin olivat liimanneet pumpulia(pupu), nahanpaloja(kettu), ja teddykarvaa(karhu). Viime vuonna tehtiin vappuaiheiset kukat, jossa siis kaks kukan muotoista kartinginpalaa liimattiin vastakkain ja näiden väliin pilli varreksi, kukkaan sitten keskusta ja taitojen mukaan ehkänvielä joku lehtikin. 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
14.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli lapsi tehnyt "paidan" siis paperista oli leikattu paidan muotoinen kappale. Sitten kukin lapsi oli värittänyt/koristellut omansa ja sitten paidat oli ripustettu päiväkodilla narulle (siis naru päiväkodin katon rajassa ja siihen kiinni pyykkipojilla). Nauratti muitakin vanhempia, kuin minua vanhempien illassa.

Vierailija
4/6 |
14.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maalaukset kevään väreissä vesiväreillä. Siihen päälle voi kuivaamisen jälkeen piirtää sitten vahaliiduilla keväisiä asioita kuten kukkasia. Ei sillä aiheella ole niin väliä kuin sillä, että pääsee tekemään ja käyttämään luovuutta. Varsinkin kun on kyse alle 3-vuotiasta. Myöhemmin keväällä voi ottaa käyttöön myös luonnon materiaalit ja mennä lasten kanssa etsimään lehtiä, risuja yms.

Vierailija
5/6 |
14.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ne askartelut ole tuon ikäiselle kovin kummallisia materiaaleja vaativia. Kumma kyllä tuntuu, että ne ovat jotenkin hirmu tärkeitä pk-työntekijöille, ihan kuin niiden avulla voisi viestiä pk:n laadusta. Ja samalla omasta pätevyydestä. Mieti lapsen kannalta. Hänestä voi olla kiva tehdä värikokeiluja ihan minkälaiselle paperille tahansa, ilman mitään esittävää muotoa, tai rypistellä paperia, tai kaataa värejä ja katsoa mitä tapahtuu kun ne sekoittuvat. Aikuiset haluavat nähdä jotakin esittävää ja jonkin tunnistettavan muodon, mutta lapselle itse prosessi ja tekeminen on varmaankin tuotosta tärkeämpää. Kaikenlaiset malliaskartelut ovat kyllä ihan aikuislähtöisiä.

Vierailija
6/6 |
14.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostin omalla rahalla kukansiemeniä ja istutimme ne jogurttipurkkiin. Ei tullut onneksi kalliiksi.  Annetaan ne vaikka äitienpäivänä kotiin. Viime viikolla maalattiin keväisin värein paperia. sanomalehteä voi rutata palloksi ja painaa sillä kukkia paperille. Ne voi leikata ja liimata vaikka korttiin. Lapsen käden maalaamalla ja sen painamalla paperiin saa myös kivoja tulppaaneja. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi neljä