Saako nyt Viroon sitten matkustaa lomailemaan kesäkuussa?
Kun lomamatkailua ei SUOSITELLA mutta ei ole vai kiellettykään?
Kommentit (14)
Vierailija kirjoitti:
Et saa. Raja aukeaa vain työmatkustaville. Siltikään mitään ei tänään sanottu.
Mutta kun sanottiin että lomamatkustamista ulkomaille ei suositella... Mutta mahdollista silti? Vai mitä se sitten tarkoitti?
Huomasin saman epäloogisuuden.
Ilmeisesti jonnekin voi halutessaan lähteä, muttei minne vaan.
?
Vierailija kirjoitti:
Et saa. Raja aukeaa vain työmatkustaville. Siltikään mitään ei tänään sanottu.
Mutta kun sanottiin että lomamatkustamista ulkomaille ei suositella... Mutta mahdollista silti? Vai mitä se sitten tarkoitti?
Savolaisetko siellä on päättämässä? "Suattaa tuota matkustaakki vuan suattaapi olla että ette suakaan matkustella. Eipä tuota ikinä tiiä"
Ei suositella nytkään. Hallitus ei voi kieltää rajanylitystä. Hallitus suosittelee ja rajaviranomainen päättää. Työmatkat tullaan sallimaan Schengen-alueella 1.6.20 alkaen. Ei vapaa-ajanmatkailua.
Mitään konkreettista ei kerrottu täñään. Olen todella pettynyt.
Vierailija kirjoitti:
Eun sisärajat on auki
Ei ole jos tarvitaan syy, eli työ tai tärkeä perheasia.
Päivitys 16.3.2020:
"Kansanterveyden ja terveysturvallisuuden vuoksi aloitetaan valmistelu Suomen rajojen sulkemiseksi pikaisella aikataululla kansainvälisiä velvoitteita noudattaen. Keskeytetään matkustaja- ja henkilöliikenne Suomeen niin pian kuin mahdollista, lukuun ottamatta Suomen kansalaisten ja Suomessa asuvien henkilöiden paluuta. Suomen kansalaisten ja Suomessa asuvien henkilöiden ei pidä matkustaa ulkomaille. Suomalaisille matkailijoille suositellaan välitöntä paluuta Suomeen. Pohjois- ja länsirajan yli sallitaan välttämätön työssäkäynti ja muu välttämätön asiointi. Tavara- ja rahtiliikenne jatkuu normaalisti."
Päivitys 4.5.2020:
"Rajaliikenteen säädösperusteisia rajoituksia puretaan 14.5.2020 alkaen niin, että sallitaan Schengenin sisärajat ylittävässä liikenteessä pysyvään työsuhteeseen ja toimeksiantoon perustuva työmatkaliikenne sekä muu välttämätön liikenne.
Vapaa-ajan matkustamista ulkomaille ei toistaiseksi suositella, ja ulkoministeriön matkustusohjetta jatketaan tältä osin. Sisäministeriö laatii tarkemman ohjeistuksen rajaliikenteen asteittaisesta avaamisesta. Suomi pitää tärkeänä, että rajaliikenteen rajoitusten purkutoimia koordinoidaan EU-tasolla."
Eli ensin oli ok sanoa ei pidä matkustaa, nyt on muodossa ei suositella.
Rajojen sulkua puretaan 14.5 alkaen työmatkailulle. Vapaa-ajan matkailua ei suositella mutta niin saa tehdä jos kohdemaa ei kiellä saapumista? Suomeen ei kuitenkaan haluta vielä vapaa-ajan matkailijoita, jos Suomen rajoja avataan vain työmatkailulle?
Miksi ei sanota suoraan vaikka s e l k O s u O m i Sannakin.
Hesarissa oli juuri juttu jäljittäjästä joka kertoi missä tautia nyt on ja rakennusala oli yksi esiin tullut. Eli kannattanee miettiä onko ne Viron lautat just se paikka minne täytyy päästä.
Et saa. Raja aukeaa vain työmatkustaville. Siltikään mitään ei tänään sanottu.